Автор Тема: Експерименти с комутатор на магнитни потоци (КМП)  (Прочетена 312790 пъти)

Неактивен Toshe

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #180 -: Февруари 20, 2009, 08:58:35 pm »
Поредния сигурно хиляден откривател в света, който иска да направи свободната енергия собствена и ще я патентова, за да стане велик и да се радва на творението си сам и на спокойствие. Ако може да си направи генератор в мазето, само да не плаща ток и да се скрие от всички, че да не му го гепи някой и да няма и той авантата :)

P.S. Чакам и getca да подкара MEG-a и дано и той не реши да патентова и да става известен, като "първооткривател".

varvarin

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #181 -: Февруари 22, 2009, 11:33:46 pm »
Здравейте,

Натъкнах се на интересна информация относно принципа на извличане на енергия от постоянния магнит. Написаното там е в съответствие с описанието в патента на Бардън и мисля че е тясно свързано с работата на МЕГ подобните устройства. Има количественна оценка и кога точно се случват нещата.

Ето къде: http://www.hyiq.org/Library/Energetics%20of%20Ferromagnetism%20by%20Leon%20Dragone.pdf

А тук: http://www.intalek.com/Index/Projects/Research/DragoneAnalysis.pdf - малко графики и сметки по същата тема.

Поздрави на всички.

varvarin

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #182 -: Март 10, 2009, 10:03:38 pm »
Здравейте,

Пробвал ли е някой да използва по-високо захранващо напрежение за комутатора на магнитни потоци или за МЕГА? Имам предвид стойности около 200 - 300 волта.


Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #183 -: Март 11, 2009, 11:47:13 am »
Преди каквито и да е експерименти с подобни устройства, мисля че е добре да сте наясно как те действат драги ми експериментатори. Ако знаеш принципа на работа - няма значение какво ще е устройството (механично, електромеханично, магнитно и т.н.) то ще заработи! Открийте принципа на работа, разберете го и после действайте (така е правил Тесла ;) ).

varvarin

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #184 -: Март 11, 2009, 08:31:38 pm »
@altium
Не мисля че ще бъде проблем за ключовите транзистори. При това положение може да се постигне насищане с по малки токове, а пренапрежението от самоиндукцията лесно се връща обратно в захранването. Що се отнася до квазирезонансния режим - много импулсни захранвания на телевизори и друга апаратура ползват този режим и кондензаторите са само на 1 кв. Но даже и 5кв не са проблем намират се по пазара със стойности от порядъка на нанофаради а за честота около 20-те килохерца като че ли ще бъдат подходящи. Стойността на dI/dt пряко зависи от захранващото напрежение, при ниски напрежения това трудно се постига и води до големи токове, а те винаги водят до големи загуби.

@jantar,
Ние точно това правим - опитваме се да разберем принципа на действие и основните зависимости на конкретно устройство. Тъй като не се намира точно описание на дадено устройство се налага да използваме експериментални методи за установяване на истината. Ако си прочел повече от трудовете на Тесла ще забележиш че той е достигнал до повечето си открития по експериментален път. Разбира се не може да се пренебрегне невероятния му усет и способността му да прогнозира работоспособноста на дадено устройство.

Поздрави!

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #185 -: Март 22, 2009, 10:41:17 pm »
Здравейте...

Нулева активност напоследък, колеги...Явно патентоването е основна дейност за много хора  ;). Е, аз ще подам малко материал за размисъл на хората, имащи желание за малко умствен фитнес (леле, как прозвуча само... ;D). Та, прикачам осцилограмите на изходните напрежение и ток на МЕГ с товар 3бр. лампи 12в/5вт1 сериино свързани. Който има понятие от ел. магн. индукция, променливи токове, фазова разлика и т.н. ще схване къде е проблема и защо нямаме свръхефективност досега. Всичко това във връзка с минали писания, англииския материал за нелинеен товар и снимките на нажежените пирони... ;)

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #186 -: Март 23, 2009, 09:42:18 am »
varvarin,
Докато се опитваш да го разбереш - може да пробваш това ако искаш разбира се ( и аз като getca да дам малко материал за размисъл :) )
И ако някой ти каже, че Тесла е правил всичко с усет и късмет - не му вярвай! ;)

varvarin

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #187 -: Март 23, 2009, 10:52:52 pm »
Здравейте,

Малко си блъскам главата с опити по един линк който бях постнал по преди - анализ на системата бобина-постоянен магнит. Според класическия метод за анализ на трансформатори излиза че в момента на комутацията и за кратък интервал след това енергията е негативна. Накачих всичко в една таблица набързо и наистина излиза така, но само на теория - на практика не се получава - поне аз не го получавам. Не съм правил скоро опити с МЕГА като цяло.

@getca, би ли обяснил малко около графиката - не разбирам защо тока изпреварва напрежението по фаза?

@jantar, точно така мислех да изпълня идеята за нелинейния товар в изхода, но ме притесни факта че тиристорите се запушват когато тока стане нула т.е. продължителността на токовия импулс ще е твърде голяма, поне така мисля. Такава схема правих на изхода на Бедини мотора (вместо механичния ключ) - при еднаква консумация на входа изходната мощност се подобрява. Само че там има кондензатор преди тиристора.
Нямам представа дали си изпробвал нещо по тази схема, зашо не споделиш някои резултати или до какви изводи си стигнал?

Успехи на всички

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #188 -: Март 24, 2009, 08:39:31 am »
С тази схема се изпълнява задачата с минимум трици - максимум маймуни ;)
Малък импулс на входа пренасочва магнитния поток и когато напрежението достигне около 125-130В тиристора се отпушва и влиза в действие рекцията на Ленц, която лашка магнитния поток в обратна посока (затова нека тока е голям :) ), а ние му помагаме с малко отвън в определен момент:)
С една дума казано - люлка :)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #189 -: Март 24, 2009, 10:30:05 am »
Здравейте...

varvarin, токът не изпреварва напрежението, а тече по време на нарастващия му фронт и...познай каква е реакцията, породена от закона на ЛЕНЦ. Пак повтарям...направи връзката - осцилограма, англииски материал за нелинеен товар, картинките с нагорещени пирони и изходно искрище... ;)

jantar, схемата само идея ли е или е правена. Първо къде е входа и второ, тиристорите работят при индуктивен товар, а ти ги отпушваш по напрежение при положение, че тока е дефазиран на 90град. спрямо напрежението.  ??? Трето, тиристорите не работят на високи честоти, защото пречи dU/dt. Иначе люлката ми харесва  ;D, като идея... ;)

Неактивен RUS

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 336
  • Трябва ни БЕЗПЛАТНА енергия.
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #190 -: Март 24, 2009, 10:58:56 am »
Здравейте колеги,
с ясното съзнание че съм далеч от електрониката ще ви подхвърля една идея:
някой пробвал ли е да изравни масите на магнитите,медта в намотките и магнитопроводите в устройството?
Идеята може и да ви се стори тъпа,но я взех от книгата ,,Изгубените открития" - на 163 страница е описанието...

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #191 -: Март 24, 2009, 12:52:31 pm »
Тиристорите си работят независимо от вида на товара и в случая работят като двуполупериоден изправител като  реакцията на Ленц започва когато е достигнат максимум напрежение (с малко вложена енергия), а като доста вещ в постановката getca, би трябвало да се досетиш къде е входа  :)
Просто още обмислям входната верига така че и от нея да си върна чест от енергията ;D
и нямам никакво намерение да използвам високи честоти.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #192 -: Март 24, 2009, 11:15:38 pm »
Извинявам се jantar, разсеян съм бил (входа го взех за изход)... :-[ ...сега видях кое къде е, явно съм на друга вълна... ;) Е, остава някой мераклия да експериментира, защото не ми се навиват бобини за ниски честоти, да не говорим за огромните и тежки сърцевини. В идеята има смисъл, мисля, но...само практическата реализация е критерии за работоспособност според мен. Иначе само си приказваме... ;)

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #193 -: Март 25, 2009, 10:18:25 am »
Затова и не искам да пиша, но някой беше писал че е замряла темата и реших да хвърля малко "храна" за мозъците тук ;D

varvarin

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #194 -: Март 25, 2009, 11:25:06 pm »
Здравейте,
@jantar,
Трансформатора го имам навит, само няма среден извод на намотката но няма да е голям проблем, магнитопровода е силициева ламарина. Имам навит и феритен вариант за по висока честота, той е направен като комутатор на потока а силициевата ламарина е направена като МЕГА на Бардън. Имам и тиристори които работят на 15-20 kHz без проблем. Електрониката ми не може да слезе под 2 kHz, TL494 която ползвам е някаква китайска, на Texas Instruments трябва да работи и на 50 Hz но не знам дали ще намеря такава. Според тебе кой е най-подходящия вариант да се пробва в случая?? Няма да ми отнеме много време да събера постановката.

@getca, прав си не съм огледал внимателно осцилограмата. Не ми става ясно обаче защо през втората четвърт тока като че спада рязко - изправител ли има на изхода или това е версията с нелинейно натоварване? Във вторичната намотка тока и напрежението са във фаза (при активен товар) а реакцията на Ленц закъснява близо 90 градуса и по този начин се връща към първичната намотка в най неподходящия за нас момент. Идеята с искрището я отработих, 100 вата лампа светва (не на пълна мощност) през искрището а директно не може, но когато светне консумацията се повишава т.е. енергията идва пак от захранващия източник. Та в този смисъл не мога да разбера какво точно искаш да кажеш (извини ме за което).

@RUS,
Идеята описана в книгата е много интересна, не мога да разбера защо обаче в патентите на Тесла свързани с тези му опити този факт никъде не се споменава.

Поздрваи на всички :)