Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 397977 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #105 -: Декември 13, 2013, 07:31:19 pm »
Има ли някой на ми каже каква топлинна 'мощност' може да 'мине' през стандартната 1/2" алуминиева с пластмасова вложка тръба?

valex затрудняваш си живота излишно с този въпрос (затрудняваш и мен  ???  ). В моя СОЛАР тръбата която свързва колекторите с буфера е медна с Ф 24.
Щрангът който излиза от газовия котел ( 24 кВт) е с алум. вложка и Ф 32. Опитът показва, че тези размери са подходящи.

Мисля че тръба 1/2" е тясна, увеличи я до 3/4" или 1". При теб вероятно Т* - та на водата на изхода на котела е около 100* може и повече. Тръбата трябва да я
издържа + запас.
Добре е циркулационната помпа да има няколко скорости (обороти) това е важно защото при  различните режими на котела ще подбираш най - подходящата
скорост на течността. При мен помпата във външния кръг има 3 скорости. Зимата е на най - ниската, лятото най - високата, пролет - есен средната скорост.

Бараката е добро място за буфера, разкърти вратата.


Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #106 -: Декември 13, 2013, 08:03:27 pm »
Просто мога аз да работя с 1/2"(и с ППР). За по-голените размери трябва да викам майстор :( Не смея да го правя сам за да не окъкам нещо и то точно зимата.
И на мен изхода ми е 32 и помпата е с 3 скорости. 100 градуса никога не съм стигал и се надявам да не стигна :) В момента водата е на 38 градуса  и ми е достатъчно за подържане на температурата. Сложил съм един радио датчик на водата и го следя от време на време.
Мога да сложа няколко по-малки съда за буфер :)
Последно май се оказа че водата е най-добрия акумулатор ?
Нещо интересно: http://www.termopompa.bg/bg/Produkti_Termopompi/Buferen_syd_za_led.html
« Последна редакция: Декември 13, 2013, 08:38:12 pm от valex »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #107 -: Декември 20, 2013, 04:17:16 pm »
Някой знае ли къде във Варна може да се купи 1 бр. вакуумна тръба за слънчев колектор?
Идеята ми е да направя статистика зимата на слънцегреенето и от там да си направя сметката.
« Последна редакция: Декември 20, 2013, 05:24:07 pm от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #108 -: Декември 20, 2013, 04:55:33 pm »
 Валекс, погледни това.
   http://bulgarian.wunderground.com/history/airport/LBWN/2013/12/20/MonthlyHistory.html
 Мисля че ще ти свърши работа без да се набутваш финансово. По този сайт съм си правил ветроенергиен одит с добра точност. Също така в предишни постове съм дал линк към сайт на IEEC от където също можеш да си направиш соларен одит.
  http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps/pvreg.php?lang=en&map=europe
 Над картата има прозорче с апликации. Избираш слънчева радиация и действаш.
  Успех.
« Последна редакция: Декември 20, 2013, 05:35:44 pm от GTV »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #109 -: Декември 20, 2013, 08:38:39 pm »
GTV
Мерси за сайтовете. Аз имам изследване, което е конкретно за Варна и съм го публикувал някъде тук (pdf e). Но съвсем друго е да замеря на нясто с конкретен преобразувател (с неговото му КПД и особенности) на слънчева енергия. Със съответния ъгъл и посока към слънцето. И конкретно за зимата. С обледеняването и снега.
Вярно ще загубя някой лев, но мога да си спестя доста по-голяма загуба :)
« Последна редакция: Декември 20, 2013, 08:47:47 pm от valex »

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #110 -: Декември 20, 2013, 09:25:17 pm »
Валекс, съжалявам, че стария вариант на последния линк вече не е активен от два-три месеца. Много хубава работа ми вършеше още от 2006г. Този вариант е доста осакатен, но пък можеш от сателитната карта да си забиеш маркера точно върху къщата и да получиш много точни данни за хоризонта. Другото полезно е, че се дава вариант за 50-Ватов фотоволтаик. Ако не ме лъже паметта, ти също имаш такъв. Направи засечка на твоите данни от панела с тези от соларния калкулатор и МТО, като екстраполираш данните впоследствие. Не съм забравил, че имаш данни за Варна. Трудно ще ти е само с една вакуумна тръба без съпътстваща инсталация, измервателни уреди и логер да постигнеш точни резултати. Не забравяй, че година с година не си приличат. По спомен данните от метеорологичния сайт са от 2004г., а от сл.калкулатор - 2002г. Може би е време за тема "СЛЪНЧЕВО ЕНЕРГИЕН ОДИТ"
  Поздрави!
« Последна редакция: Декември 21, 2013, 08:11:42 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #111 -: Декември 20, 2013, 09:44:31 pm »
По-скоро аз се притеснявам за писанията относно заледяването на вакуумните тръби. Заснежаването не е проблем. Тук не повече от 10-15 дена са опасно снежни. Но влагата е доста и сутрин има доста скреж. А мисля мощностите на панела да ги смятам за зимни условия. В момента меря ъгъл към 65 градуса на оптимум за панел. Е, остава си проблема лятото какво ще правя с евентуално преоразмерената мощност. :(
« Последна редакция: Декември 21, 2013, 08:16:20 am от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #112 -: Декември 21, 2013, 06:09:03 am »
valex аз все още съм във Варна и имам поглед върху условията за слънчева енергетика. За сега няма причина за притеснение относно зимата. Във Варна зимата е мека (ако изобщо можем да говорим за зима), сняг няма, а заскрежаването НЕ  е проблем. Ледът се стапя най-късно до
10:00 часа. То-та през деня винаги е положителна.

Водя статистика за слънчевото греене във Варна от 01 май до днес т.е. 20 декември 2013 г. Имам и данните за София, може да се направи сравнение.
Получават се интересни резултати, които мен лично ме изненадват. Мога да ги пусна във Форума, ако представляват интерес. Мисля, че данните за слънчевото греене в сайтовете НЕ са достатъчно прецизни. Твоят фотоволтаик ще свърши по-добра работа, ако замерваш мощността под товар разбира се.

Същото измерване трябва да се направи и за другите региони в България, Пловдив, Бургас, Ст. Загора, Плевен, Благоевград и т.н.
От това което наблюдавам, за Варна, мисля, че е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да си монтираш и ветрогенератор, мощност от 2 до 5 кВт ще  е достатъчна за твоето домакинство, през зимата когато няма слънце ти имаш вятър.

 
« Последна редакция: Декември 21, 2013, 08:18:44 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #113 -: Декември 21, 2013, 08:32:05 am »
ELPUNTO
Май се обезмислят тестовете ми :)
Мисля и за ветрогенератор естествено. Но смятам, че мие достатъчна мощност 500-1000W.
Поскоро проблема е с акумулирането на енергията. Вчера говорихме по този повод с колега от форума и май се оказа водата като най-добър акумулатор и за ветрогенератор.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #114 -: Януари 05, 2014, 09:17:25 pm »

Честита 2014 Година !  Колеги, вие спечелихте чисто Нова Година! Тази е модел 2014-та. Гаранцията й е 12 месеца. Карайте я със здраве безаварийно, с много любов, страст, късмет и лични успехи.    :)     

Правя обобщение на данните за работата на Солара през 2013 г.
Статистиката показва следното.

През 2013 г. слънчевата активност в района на София е :
 146 слънчеви дни
 114 дни с разкъсана облачност
 105 облачни дни

Соларът е работил в режим слънчев бойлер           . . . . .    134 дни
Соларът е работил в режим слънчево парно           . . . . .    947 часа

Газовият котел е работил в режим бойлер              . . . . . .   197  дни
Газовият котел е работил в режим парно                . . . . . .   151  дни

През 2013 г. домакинството е изразходвало газ за отопление, топла вода и
готвене      . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  1 038 куб.м.
Разход за газ в лева . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 152,04 лв.

От 2005 г. до 2013 г. , имам най-нисък разход на газ  през 2013 година.   :o

Желая на всички спорна, здравоносна и СЛЪНЧЕВА 2014 година !



 

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #115 -: Януари 06, 2014, 02:45:55 pm »
Честита 2014 Година !  Колеги, вие спечелихте чисто Нова Година! Тази е модел 2014-та. Гаранцията й е 12 месеца. Карайте я със здраве безаварийно, с много любов, страст, късмет и лични успехи.    :)      ........Желая на всички спорна, здравоносна и СЛЪНЧЕВА 2014 година !
 
        +1 :)

През 2013 г. слънчевата активност в района на София е :
 146 слънчеви дни
 114 дни с разкъсана облачност
 105 облачни дни

Соларът е работил в режим слънчев бойлер           . . . . .    134 дни
Соларът е работил в режим слънчево парно           . . . . .    947 часа

  @ ELPUNTO, за сравнение прилагам месечната история на времето в София за 2013-а.
  http://bulgarian.wunderground.com/history/airport/LBSF/2013/12/31/MonthlyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA
 Не мога да разтълкувам режима ти на слънчево парно за който споменаваш че е 947 часа? Виж за режима на БГВ, ако приемем че са нужни 10кВт.часа за ден по 134 дни, излиза че икономическия ефект е около 1,4 МВт.час за година. Приел съм консумацията на БГВ от 10кВт.часа за ден по аналогия.
 П.П. Между другото за кой район около София даваш данни? С колегата MZK обсъждахме че при него не е изгодно да се поставят слънчеви колектори защото слънцето през зимата изгрява около 10,30 часа и залязва около 14,30 часа поради особенности на релефа. На друг колега от Нови Хан, който обича да гледа в слънцето при изгрев и залез се оказа че слънцето изгрява през декември в 7,53 часа и залязва 16,10ч. Огледах му релефа от слънчевия калкулатор, за да не се окаже че слънцето се показва при него във време когато може да си изгори ретината.
  Поздрави!
« Последна редакция: Януари 06, 2014, 04:41:00 pm от GTV »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #116 -: Януари 07, 2014, 10:57:44 pm »

Цитат на: GTV
         @
 П.П. Между другото за кой район около София даваш данни? С колегата MZK обсъждахме че при него не е изгодно да се поставят слънчеви колектори защото слънцето през зимата изгрява около 10,30 часа и залязва около 14,30 часа поради особенности на релефа. На друг колега от Нови Хан, който обича да гледа в слънцето при изгрев и залез се оказа че слънцето изгрява през декември в 7,53 часа и залязва 16,10ч. Огледах му релефа от слънчевия калкулатор, за да не се окаже че слънцето се показва при него във време когато може да си изгори ретината.
 

GTV Соларът и къщата където живея е в Банкя, равнинната и част. Имотът ми е много близо до  извора и фабриката за бутилирани на минералната вода   БАНКЯ    :)   
Теренът е равнинен, няма дървета и високи сгради около мен, за сега.

Относно теренът на MZK , не е беда, че слънцето изгрява в 10:30 часа през зимата.
Все едно през зимните месеци декември, януари и февруари около София има малко слънце, той
няма да изгуби много, дори ако слънцето го огрява в 8:00 и се скрива в 16:00, през малкото слънчеви зимни дни,  MZK ще има малък енергиен добив.

По важно е как го огрява слънцето през останалите 9  месеца март, април . . . . . октомври и
ноември. Ако има достатъчно слънцегреене, тогава има смисъл да си постави колектори, топлинни или фотоволтаици.

Соларът е работил в режим - слънчево парно 947 часа.   Искам да кажа, че през 2013 г. общо
947 часа слънчевото парно е вкарвало топлина вкъщата. Има дни в които Сл. парно е работило
12 часа, има дни в които е работило 1 час. Няма да е коректно ако дам работата на Солара в режим Сл. парно в дни. Най-ясно ще стане ако пусна таблица за работата на Солара по дни и часове, месец за месец. Данните са много, ще ми трябва време да подготвя тези таблици.

Мога да ги направя, ако има интерес и таблиците ще се ползват практически от бъдещи потребители на Солари. Оставям това за преценка на Администраторите.
Аз нямам поглед за посетителите на постовете, времето на престой и т.н.    :-\




Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #117 -: Януари 08, 2014, 10:09:46 am »
Ето как изглежда графиката за потребление на газ през 2013 г. месец за месец.

Втората графика е за годишното потребление на газ от домакинството.
Припомням, че Соларът е въведен в експлоатация през м. май 2010 г.

Вижда се, че през 2013 г.  потреблението на газ е най - ниско.
« Последна редакция: Април 08, 2014, 04:51:52 am от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #118 -: Април 08, 2014, 01:58:45 am »
Зимата си отиде, неусетно.Долетяха щъркелите, мухите и пролетта.  :)

Давам данни за работата на солара и потреблението на газ от домакинството през месеците януари, февруари и март 2014 г.
Зимата в България 2013-2014 г. беше необичайно мека.Освен това през февруари и март 2014 г. имаше необичайно много слънчеви и полуслънчеви дни.
Соларът отопляваше къщата през половината дни на февруари и март 2014 г.(по късно ще дам подробни данни, сега ги обработвам).
По тези причини разходът на газ за първите три месеца на 2014 г. (2014 I-3) бе необичайно нисък, по сравнение с изминалите години.

Ето как изглежда потреблението на газ през през първите три месеца от 2010 г. до 2014 г.

2014 г.  I-3  . . . . . . .  508 куб. м.
2013 г.  I-3  . . . . . . .  613 куб. м.
2012 г.  I-3  . . . . . . .  649 куб. м.
2011 г.  I-3  . . . . . . .  830 куб. м.
2010 г.  I-3  . . . . . . .  842 куб. м.

Припомням, че соларът бе пуснат в експлоатация преа м. май 2010 г.Ясно се вижда, потреблението на газ намалява след въвеждането на солара за отопление на къщата.
Ако изминалата зима не беше толкова мека и слънчева, разходът на газ вероятно щеше да бъде 630 - 650 куб. м.
Соларът спести около 130 - 150 куб. м. газ и осигури топлинен комфорт на домакинството.

Ето как изглежда графиката на потребление на газ през първите три месеца на 2014 г.
« Последна редакция: Април 08, 2014, 04:52:27 am от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #119 -: Юли 16, 2014, 04:27:16 am »
Изминаха шест месеца от 2014 година.Тази година започна с необичайно много слънчеви дни и продължава с изненади.
През април и май имаше по-малко слънчеви дни, отколкото през февруари и март.Съответно Соларът произведе повече топлинна енергия през март, а през април и май по-малко.

Може би по този начин се запазва топлинният баланс на планетата ни?  ::)

Поради изобилните валежи и 4-те (четири) наводнения на приземния ми етаж, причинени от новата Евроканализация в Банкя, използвам всичката топлинна енергия произведена от Солара.Топлината се използва от домакинството за Битова Топла Вода (БТВ) и за парното. Всяка вечер пускаме парното за да изсушим поне малко мокрите стени и мебели в кухнята.

Ето количеството топлинна енергия произведено от Солара за първите шест месеца от тази година :

2014 г. януари . . . . . . . . .   45 кВтч
2014 г. февруари . . . . . . .190 кВтч
2014 г. март . . . . . . . . . . . 290 кВтч
2014 г. април . . . . . . . . . . 115 кВтч
2014 г. май . . . . . . . . . . . . 185 кВтч
2014 г. юни . . . . . . . . . . . .320 кВтч
                         --------------------------   
                                        1 145 кВтч
 
« Последна редакция: Юли 16, 2014, 06:44:36 am от Maistora52 »