Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 398680 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #135 -: Ноември 01, 2014, 01:04:08 pm »
Браво, ELPUNTO!
Ето това е засега може би един от най-успешните, готови и разработени начини за откъсване от енергийния монополизъм и средствата за пряк контрол над масите!

Бих препоръчал на всички колеги, които имат подобни на твоите планове и материални възможности да побързат с реализацията- защо?
Защото, като гледам накъде върви светът, нищо чудно и да ни сложат данъци върху водата, въздуха и природните енергии (който ги ползва), ВЪПРОС НА ВРЕМЕ Е, казвам ви.И това-в световен мащаб!
Вчера в Унгария едва се разминаха със закон за данък върху интернет, кой знае докога?
Засега са отхвърляни доста законопроекти, предлагащи данък върху природните ресурси (разбирайте вода, въздух и т.н. , не горива и полезни изкопаеми), но някои дребни вече се промъкват и "асфалтират" пътя за по-големите и страшните.
В някои американски щати вече има ФЕДЕРАЛЕН контрол над собствеността на растителни семена, не може току-тъй да си посееш някакви си чушки или домати без специално разрешение!
У нас имаше проект за облагане с данъци на всички собственици на кладенци?След време ще стане така, че освен данък за кладенец ще трябва да си извадиш и сертификат от ХЕИ за годността на водата и кой знае още какви и колко простотии!
Накъде отива цялата работа?
След десетина години само, такива като нас, които имат лични соларни системки ще са принудени да ги крият, както сега повечето собственици на заведения и магазини укриват част от оборота си, помнете ми думата :D
 


Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #136 -: Ноември 01, 2014, 10:09:15 pm »
ELPUNTO
Както споменах трябва ти електроника за да получиш максимална мощност от фотоволтаичника ти. Виж характеристиката на панелите ти. Има си максимум на мощността, която можеш да изкараш от тях при определена осветеност. Нямам готово решение за оптимизация. Имам идеи, но нямам време за да направя експерименти,тестове и да  проектирам контролер ( или нямам  клиент за това ) .

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #137 -: Ноември 02, 2014, 11:08:42 am »
 valex най-доброто решение е да се направи тракер, иначе ще има максимум за около три часа през деня. С електрониката също могат допълнително да се усъвършенства системата.
« Последна редакция: Ноември 02, 2014, 11:12:30 am от krasias »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #138 -: Ноември 08, 2014, 10:42:26 pm »
Здравей  Vector, помпа от пералня не е добро решение, опитай с помпа за аквариум. Евтини са и има такива от по 6 вата, което е голям плюс не знам дали има такива и на 12 волта. Температурата на водата при циркулация предполагам няма да надвишава 50 градуса та може и да стане. Скоро правих подобна система с такава помпа и радиатор, само че за пелтие с водно охлаждане. Доволен съм помпата върши работа за целта.

android

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #139 -: Декември 05, 2014, 06:01:22 pm »
valex най-доброто решение е да се направи тракер, иначе ще има максимум за около три часа през деня. С електрониката също могат допълнително да се усъвършенства системата.
Доколкото съм чел,казват,че тракера излиза солен и по добре било да се добавят още панели.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #140 -: Декември 05, 2014, 07:35:07 pm »
Не знам какво си чел за тракера, но преди няколко месеца направих 11 тракера за по два панела 220Wp. Изработката е лесна, закачихме ги на един линеен мотор, линейния мотор го направихме от малък телфер с малко доработка. Но може да се използва линеен мотор за сателитна антена евтини са и вършат работа. А най простия и евтин начин да контролираш системата е с цикличен таймер. Нямам снимки на тракерите които правих но най много се доближават на вид до тези https://www.youtube.com/watch?v=0GUMRlrxpg8.

android

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #141 -: Декември 05, 2014, 07:39:44 pm »
Имам в предвид за готови,купешки.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #142 -: Декември 14, 2014, 03:26:48 pm »
Здравейте,днес в Бургас е слънчево и реших да напълня едната вакуумна тръба с вода .
Тръбата е напичана от след-обедното слънце и 1/4  е в сянка,температурата на водата след час вече е много висока -едва я пипам,скоро очаквам да заври...
Става дума за малка тръба-1.50м. Височина която побира около литър и двеста.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #143 -: Декември 14, 2014, 04:32:05 pm »
А някой правил ли е опит да удвои слънчевия интензитет на соларен панел с обикновено огледало?
Едно огледало би дало 80% повече светлина на панела, а е почти безплатно, в сравнение с него...

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #144 -: Декември 14, 2014, 04:49:42 pm »
Може би това ще помогне доста?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #145 -: Декември 14, 2014, 05:41:46 pm »
atos, панела ще даде повече енергия но ще се нагрее повече, което от своя страна ще доведе до намаляване на произведената енергия.   

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #146 -: Декември 14, 2014, 06:25:34 pm »
Да.огледалото повишава значително кпд-то.
Ида-хас,тези тръби са много интересни понеже са отворени и от двете им страни,а автоматизирания рефлектор фокусиращ слънцето е жестоко.
Красис,не мога да разбера това което сте написал.
« Последна редакция: Декември 14, 2014, 06:56:12 pm от atos »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #147 -: Декември 14, 2014, 06:30:38 pm »
Vector ето тук има още много интересни разработки. http://www.redrok.com/electron.htm

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #148 -: Декември 14, 2014, 06:50:58 pm »
Вакуумно-тръбен слънчев колектор с отражател:
http://www.eldominvest.com/bg/product/140.html

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #149 -: Декември 14, 2014, 06:55:11 pm »
atos, панела ще даде повече енергия но ще се нагрее повече, което от своя страна ще доведе до намаляване на произведената енергия.
Това е идея за по-облачни дни, разбира се. Ако и огледалото е от фотобраун стъкло, ще се регулира само!

Друга идея-стара сателитна чиния, облепена отвътре с огледално фолио (сега има много добри материали). На мястото на конвертора закрепваме метален цилиндър колкото буркан с наблъскани два-три алуминиеви радиатора вътре.
Маркуч за подаване и отвеждане на въздуха+вентилатор от процесор=слънчев калорифер.
« Последна редакция: Декември 14, 2014, 07:09:22 pm от atos »