Автор Тема: генераторът на Руслан Кулабухов  (Прочетена 697015 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #345 -: Ноември 19, 2014, 09:05:03 pm »
Руслан сменя идеологията на постановката. Вече ТТ е свързан към едвали не случайна бобина от която с грец се изправя напрежението върху кондензатор и от кондензатора се черпи с 'наноимпулсен генератор' енергията към товара (150W лампи).

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #346 -: Ноември 19, 2014, 09:15:34 pm »
Аз няма да обяснявам каква е разликата между ТТ и качер то си има капацитети, има си дължини на вълните има си импулси със стръмен фронт и още много неща .... не е като да плюеш костилки - има си отделни теми за това който иска да чете, а най добре да пробва да направи едното и другото, да си погледне на осцилоскоп какво влиза и какво излиза и сам ще получи отговорите. А иначе Руслан май се изчерпи вече и започва много да си измисля. Но има и друго и то е , че може би нарочно започна да си измисля.
Ей тук съм описал и изпробвал това което в момента се коментира в оувърюнити и риълстранник прилича на генератора на Васмус
http://mazeto.net/index.php?topic=1546.msg28776#msg28776 - който иска да пробва и ще коментираме - там аз допуснах грешка иначе почти бях повярвал.
« Последна редакция: Ноември 19, 2014, 09:33:40 pm от coke2k »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 685
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #347 -: Ноември 19, 2014, 09:40:29 pm »
Правилно направения Тесла трансформатор е свръхединично устройство. Затова и Капанадзе казва, направете правилен ТТ и сами ще разберете всичко. А разликата между ТТ и качера не е само в резонансите, а и в това, че ТТ дава много мощни импулси с много стръмен преден фронт, а качера формира синусоида.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #348 -: Ноември 19, 2014, 09:48:32 pm »
Bat_Vanko прав си напълно, че 4.5MV е рекламен трик. Просто постнах описани параметри без да помисля.
Но нека не забравяме че едно ТХО за ТВ дава 25 KV за втория анод на кинескопа. Играл съм си с искров разряд от ТХО и разряд от електрошокова полицейска палка. При всички положения се постигат поне 100 KV. Като бивш собственик на сервиз за ТВ (1994г-2000г :) имах нещастието да изпитам тези 25 KV :) , но електрошоковата палка направо те трупясва за няколко минути (не съм го изпитвал за мое щастие :) ). За схемното решение на електрошоковите палки знам, защото съм ремонтирал такива. Към x_name41- условието честотите да бъдат еднакви, само по себе си показва, че по- важният в случая е резонанса на вторичната. Единствената разлика която виждам между качера и ТТ е, че в единия случай разчитаме на автогенераторен режим, докато при ТТ. генераторния режим е принуден и за да получим ефективност честотата на генератора трябва да съвпада с резонансната честота на вторичната на ТТ. Най-простия и ефективен начин за получаване на генератор с високо напрежение и определена честота се прави с искрище и кондензатор, това е при ТТ.
« Последна редакция: Ноември 20, 2014, 01:07:20 am от atos »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #349 -: Ноември 19, 2014, 09:56:37 pm »
Колеги това за качера и ТТ не е толкова важно https://www.youtube.com/watch?v=yPkHNq6Wji0 , тук вече започвам много да му вярвам на това момче, даже мисля, че знам как става, аз го правих на времето с релета защото не знаех как да комутирам бързо заредените кондензатори през товара  - хаа голям изрод е тоя Руслан. Ще стане :)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #350 -: Ноември 19, 2014, 10:21:50 pm »
на базата на тези последните материали се оформи една хипотеза, която е предпоставка за малък експеримент, тя се състои във това че за да протече големия ток (иницииран от токов трансформатор) трябва на първо място да има изкуственно създадена фаза и нула представляваща заземлението. Фазата се създава от фитонката на качера, за веригата на качера тя може да представлява много голям потенциал или високо напрежение, но спрямо заземяването то не е особенно високо тъй-като е вид друга отворена верига. Именно идеята е да се пусне големия ток между "фазата" и нулата (заземлението) посредством консуматора (големия ток би могъл да се пусне по два варианта, или направо през токовата намотка, единия и край към "фазата", другия и край към консуматора и от консуматора към заземяването (нулата) или по индуктивен начин чрез въздействие на голямото магнитно поле върху друга токова намотка или направо върху проводника между "фазата" и консуматора както в първия случай) :-\

« Последна редакция: Ноември 19, 2014, 11:17:00 pm от x_name41 »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #351 -: Ноември 19, 2014, 10:30:51 pm »
x_name41 в хипотезата ти има логика и аз горе долу по същия начин виждам нещата. Работата е там че фитонния ток или така нареченото студено електричество има свойства които не са особено задълбочено изследвани. /Защо ли?/ Заемам се, поне имам голяма материална база наследена от сервиза :), жалко че времето е кът, но почвам. :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 709
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #352 -: Ноември 19, 2014, 10:41:16 pm »
Дано този път изскочи заека от драката  :).
В новото видео на Руслан не видях даже да има някакви резонанси. Май най-важното е да се снема енергията от кондензатора с много кратки импулси.

x_name41 не успях много да ти схвана идеята. Как точно трябва да се пусне големия ток между фазата и нулата?

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 685
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #353 -: Ноември 20, 2014, 01:03:30 am »
Мисля, че начина по, който Руслан показва, как се навива гранатата не е същия, по който Акула навива свойта граната. Кой, как разбира тази схема и, как е навивал своята граната? Прилагам снимка от Акула със схема на навиване.
 Повдигам този въпрос, защото тази схема може да се интерпретира по различни начини. Първия слой обратно на чсаовника, втория по часовника, но от кой край на тръбата се гледа, според мен трябва да се гледа от края от, който започва навиването, а ако се гледа от края от, който започва навиването на всеки слой се получават съвсем различни неща. Ако целта е да се получи минимална индуктивност, начина на Руслан не е правилен има още два начина при които се получава още по-малка индуктивност. Навих една друга бобина по един от тези начини и получих почти същата индуктивност, като на снимката, малко е по-малка, защото и проводника е по-малко 28 метра едножилен, нямах повече.
   Последната снимка е от 200 ватовия генератор на Капанадзе, където  ясно се вижда, че проводника е прегънат от две в началото на тръбата и е навит с двете жила едновременно.
« Последна редакция: Ноември 20, 2014, 01:35:41 am от mito_kupona »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #354 -: Ноември 20, 2014, 02:15:21 pm »
Генератора от последното видео е същия от 07.09.2014, но със сменена голямата бобина. Бобината на качера е навита на къса тръба и в нея се набутва тръбата на другата бобина.
https://www.youtube.com/watch?v=iyDaVspeeNE
А на 20.04.2014 работи без ТТ!!! И прави 500W!!! https://www.youtube.com/watch?v=pWfVnJ1sEms
« Последна редакция: Ноември 20, 2014, 02:40:49 pm от valex »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #355 -: Ноември 20, 2014, 04:51:40 pm »
Колеги, който има опит с тиристори нека предложи схема за управление според последната схема на Руслан - високоволтови тиристори са по достъпни от транзистори. Аз лично нямам опит с тиристори и предпочитам някой с опит в областта да помогне за да се спести време.
Другия вариант е се намери подходящ транзистор с параметри 1500В/10А

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 709
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #356 -: Ноември 20, 2014, 05:15:34 pm »
Колеги, който има опит с тиристори нека предложи схема за управление според последната схема на Руслан - високоволтови тиристори са по достъпни от транзистори. Аз лично нямам опит с тиристори и предпочитам някой с опит в областта да помогне за да се спести време.
Другия вариант е се намери подходящ транзистор с параметри 1500В/10А
Да, най-добре е в случая да се ползва тиристор, защото напрежението е високо, а пада върху тиристора е около 2-3 V. Т.е. при малък ток и пад 3V няма да има кой знае какви загуби - топлинни. Още повече тиристора е много евтин елемент, но е ограничен честотно. Предполагам за 15 kHz ще работи.

Има обаче един съществен проблем. Как се запушва тиристор, след като е отпушен и напрежението е постоянно? Това ще стане, като на управляващия електрод се подаде отрицателно напрежение спрямо катода. Това най-добре ще стане с импулсен трансформатор. Аз не виждам друга алтернатива да се запуши тиристора.

Иначе ако те интересува MOSFET, добър ключ за 1 500V /нисък входен капацитет и висока скорост на нарастване на изходното напрежение/, мога да ти кажа кой е той.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #357 -: Ноември 20, 2014, 05:25:09 pm »
ЕДМ - това е по твоята специалност, твоето мнение чаках и мисля, че ще бъде най правилно в случая -  предложи транзистор, но и аз мисля тиристор е по добрия вариант. Мислех някакво импулсно със средна точка на трафа и минусувата съставак да запушва , ама като не съм правил такова нещо.... Абе давай с транзистор, че там нещата са ясни - то ако има и 1 ват повече, после ще го мислим.
« Последна редакция: Ноември 20, 2014, 05:28:22 pm от coke2k »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 709
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #358 -: Ноември 20, 2014, 05:32:07 pm »
Малко по-късно ще ти кажа няколко варианта, че сега не се сещам какъв беше транзистора, а съм на работа все още.
Мосфета струва около 10-12 лв. А тиристор мисля, че ще стане, той е евтин, около 1 лв. Я виж по спомен BT151  или 152.

Неактивен roskoj

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 16
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #359 -: Ноември 20, 2014, 06:20:37 pm »
Здравейте.

coke2k влез в Comet electronics. Има добър филтър по параметри.

И аз съм тръгнал по тази пътека. Сега навивам кечера.

Поздрави.