Автор Тема: Автомобилът на Chobi  (Прочетена 479163 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #390 -: Януари 17, 2015, 04:43:34 am »
Здравейте,
Темата се върти за 2D пространство, защото електромагнитните вълни са 2D.

Това не е вярно! Няма магнитно поле в една плоскост!
Ако успееш да го изолираш ДА ДЕЙСТВА САМО  в една равнина (2D), аз ще те призная за жив БОГ!


GMG

  • Гост
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #391 -: Януари 17, 2015, 07:26:23 am »
   Моднах схемата за управление на ключа.
Галваничното разделяне е гаранция за качествена работа на стъпалото!
Сорсовия ток може да се регулира по желание ;)
Стойностите може да варират в зависимост от елементната база.

   Надявам се на практично-техническа комуникация, а не на
теоретично-зевзеческа такава!

p.p. Забравих да спомена, че при това изпълнение може да се очаква
до или около 500W като за начало ;)
« Последна редакция: Януари 17, 2015, 07:43:10 am от GMG »

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #392 -: Януари 17, 2015, 09:59:14 am »
GMG съгласен съм с тебе! Защо си избрал UC382X? Заради големият драйверен ток ли. Но тази схема има един недостатък няма пряка възможност за управление на широчината на импулсите(запълването). Но иваче е добра. Най вече в честотно отношение.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 511
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #393 -: Януари 17, 2015, 10:08:33 am »
За галванично разделяне аз работя с HCPL3120.

Velektra

  • Гост
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #394 -: Януари 17, 2015, 10:44:38 am »
Както и да разглеждаме схемата на г-н Чобанов, тя си е DC to DC boost invertor. Естествено с хитри изменения и допълнения с цел по-голяма ефективност.
Дал съм файл със също такъв хитър DC to DC boost invertor. Вижте сравнителните таблици в статията.
Явно тая схема не решава изцяло проблема, а този "МУЛТИПЛИЦИРАЩ  ЕФЕКТОР" за който говори г-н Чобанов.
Но ако МУЛТИПЛИЦИРАЩ  ЕФЕКТОР само МУЛТИПЛИЦИРА схемата ... ???
И като се сетя пак за огромния за мен брой батерии 40 броя!!! 2 банки по 20 батерии ако не се лъжа се използват. Но има и някакво противоречие: г-н Чобанов казва че се използват само за стартиране на процеса, а след това не се използват или само за подпомагане. Тогава щом не се използва един източник на захранване, значи се използва друг източник. Или колата се движи без наличие на енергия  :o
Лошо (а за мен и обидно) е когато не се кажат всички неща по темата от автора и сега той да ни гледа сеира как гадаем и се мъчим да познаем какво е направил в действителност?

koko5

  • Гост
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #395 -: Януари 17, 2015, 12:43:07 pm »
Какво може да е направил...

Може би нещо такова:
https://www.youtube.com/watch?v=rbCnzsFjvQU

Поне за мен чоби е в това положение - показал е, че нещо работи на видео клип, а какво е положението в действитлност...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #396 -: Януари 17, 2015, 01:41:45 pm »
Като се има в предвид, че това във горният клип е абсолютна измама. Как трябва да се интерпретират думите ти. ;D ;D ;D
Бих добавил само факта, че Чоби изчезна в  момента в който трябваше да се направи посещение при него.
 

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #397 -: Януари 17, 2015, 01:55:37 pm »
Може и от толкова вдигната патардия около него и ДРУГИ да са пожелали (или осъществили) среща?

GMG

  • Гост
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #398 -: Януари 17, 2015, 07:50:15 pm »
Но тази схема има един недостатък няма пряка възможност за управление на широчината на импулсите
  Как да няма plcsoft ::)
 Мощността или педала на "газта" чрез обратна връзка
се подава на второ краче на чипа - Voltage Feedback Input
Запълване от нула до 96% ;)

П.П. Не е нарисувано на схемата, но мисля се подразбира от хората
НЕзанимаващи се с маг. турбини или теология!

   Ти не си от тях, нали?

GMG, избягвай дискриминационни квалификации на колеги от форума в постовете си!
Животновъди или автомобилисти също попадат в посочените от теб категории, но и те не биха го "подразбрали"!/А/

« Последна редакция: Януари 18, 2015, 03:11:25 am от atos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #399 -: Януари 18, 2015, 04:53:49 pm »
http://jnaudin.free.fr/ossiemotor/indexen.htm на нещо да ви напомня....
сравнете сметките за разхода на този мотор  и неговото захранване и параметрите на електромобила.

Накратко да опиша за какво става въпрос, тъй като може би не всички ползват английски:
На линка е представен мотор, който с магнитен превключвател, задействан от самото  въртене на магнитите индуцира напрежение в четирите намотки и го връща към батериите.
Коефициент на полезно действие близък до 1!!! И така както се пее, - "какво му трябва на човека, освен..." :)

Тоест ако някой от преработените мотори се ползва в генераторен режим и докато върви колата генерира немалък процент от потребяваното електричество, а и след това с допълнителни схеми това електричество да се използва   още по-ефективно, защо да нямаме този ефект. Ако г-н Наудин го е направил още 2010 г. - от тогава е минало толкова време, защо да не може някой в България да направи нещо подобно или по-добро?

Разбира се, това са мои предположения, и може да има и други неща, които не знаем, но може да се провери математически сравнително и в процент дали един подобен подход би дал параметрите, които са ни известни за електромобила.
« Последна редакция: Януари 20, 2015, 01:23:34 pm от atos »

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #400 -: Януари 18, 2015, 05:59:53 pm »
GMG говорих за тази интегрална схема. UC3825. Преди няколко години я използвах за генератор и драйвер и показа отлични параметри. Единственият и недостатък беше че, не можах читаво да я накарам да променя коефицента си на запълване. От тук идват разликите в мненията!Но виждам че, при другите серии не е така.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #401 -: Януари 18, 2015, 06:18:20 pm »
Схемата на формирователя на импулси на господин Чобанов е почти идентична с вътрешната схема на интегралната схема UC3843, така, че за експерименти може да се ползва някоя схема от нета с UC3843, за което колегата GMG е прав. Качвам една такава схема, но искам да предупредя, че в нея има грешки и не работи и трябва да се коригира. В момента се занимавам с отстраняването на тези грешки, защото я направих и не тръгна, а имам същия преобразувател фабрично производство и ще го копирам.
 Според мен господин Чобанов, каквото е трябвало да каже, го е казал или е разкрил принципа на устройството, а вече самото изпълнение може да се направи по много начини. Аз му зададох един въпрос, но той така и не ми отговори. За да се повиши ефективността на устройството моята идея е следната. Вместо веднага да се разрежда през товара едната от двете групи кондензатори на изхода, докато другата се зарежда, тази енергия да се подаде на бобина вкарана във вълнови резонанс и да се натрупва тази енергия там за сметка на времето, докато се получи стояща вълна, да речем 1-2 секунди и след това с друга бобина да се сваля енергията към товара с по-ниска честота от тази на формирователя. Когато бобината е във вълнови резонанс цялата енергия се натрупва в нея и няма никакво излъчване, колкото повече енергия се натрупва, толкова повече се увеличава амплитудата на стоящата вълна. По принцип енергията от стоящата вълна не може да се сваля директно, но може да накараме тази енергия, без да черпим от нея, да работи за нас и да върши работа.
« Последна редакция: Януари 18, 2015, 06:52:23 pm от atos »

GMG

  • Гост
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #402 -: Януари 18, 2015, 09:59:49 pm »
   Съвета ми mito_kupona е:  да се остави резонанса, дори и вълнов - настрана
За повишаване на ефекта може да се мисли после. Първоначално трябва да
се бетонира ключовото стъпало, защото както знаеш, там гуляят едни 300-500V!

   Затова най-важния елемент (тора) е определящ за този прословут КОП.
И наистина съотношението на витките е 2:1, същото се отнася и за С6 и С7,8
Напред вече е по-лесно управлението на Кл.2 и 3. Със една Атмега например
би се опростило положението, а също и компактността :)

  Тази сутрин ми хрумна (докато асимилирах забележката на atos за дискриминацията
относно животновъдите ;D  - браво atos, гениална забележка - ще я спазвам стриктно
!),
ако на мястото на товара се върже траф, какъв ще е ефекта? Ами... познай...
Клипчето не е за показване, щот стана една беля :-[  Това е за по-късен етап ;)
           Успех!

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #403 -: Януари 18, 2015, 11:04:47 pm »

ако на мястото на товара се върже траф, какъв ще е ефекта? Ами... познай...
Клипчето не е за показване, щот стана една беля :-[  Това е за по-късен етап ;)
           Успех!

 Ами нали точно за това говоря, ако директно на изхода се включи бобина не може да се  вкара във вълнови резонанс няма, как да стане. Трябва да се включи повишаващ трансформатор, сега дали преди двете групи изходни кондензатори или след тях е въпрос на експерименти. С високото напрежение от този повишаващ трансформатор да се възбужда индуктор, чрез кондензатор и разрядник и вече вторичната на индуктора трябва да се вкара във вълнови резонанс и се получава разновидност на Тесла траф, при който не се гони високото напрежение, а получаването на стояща вълна, за да се даде повече време за натрупване на енергията, преди да бъде свалена към товара.
     Господин Чобанов, какво прави, сумира, а не мултиплицира прави импулси и импулси на обратната ЕДС по много хитър начин и получава 150% ефективност на всеки импулс, с която енергия зарежда едната група кондензатори на изхода, докато другата вече заредена се разрежда през товара и процеса се повтаря. При такава конфигурация времето за зареждане на кондензаторите на изхода е недостатъчно и те никога няма да се заредят с повече от 150% и винаги ще се налага зареждане на акумулаторите, както и той самия, казва, че се получава, а да не забравяме и загубите в системата. За да се повиши ефективността на устройството може да се направят няколко идентични блока и всеки следващ ще се захранва от предходния и във всеки блок ефективността ще се увеличава, да речем със 150%, нещо, като матрьошки, но и така не може да се достигнат тези мощности, които могат да се получат с използването на вълнови резонанс, по простата причина, че няма достатъчно време за натрупване на голямо количество енергия. Заряд на едната група кондензатори на изхода, докато другата група се разрежда през товара, след това разряд на заредената група през товара, докато другата се зарежда и процеса се повтаря, но няма време за натрупването на достатъчно голямо количество енергия.
    Примерно при вълнови резонанс всеки импулс със ефективност 150% се натрупва в бобината и стой там, да речем за две секунди при честота 500 KHz и чак след тези две секунди да се започне сваляне на енергията към товара, да речем със 50Hz. Страх ме е да си мисля, колко енергия може да се натрупа по този начин в „накопителя“ или бобината и така даваме достатъчно време за натрупване на голямо количество енергия и след това теглим от нея, колкото ни е необходимо. Устройството работи за сметка на времето и честотата на импулсите от формирователя, която трябва да е много по-висока от честотата с, която се сваля енергията, към товара. Знам, че ще кажете, че от стояща вълна енергия не може да се сваля и е точно така, но има начини да се накара тази стояща вълна да се движи, а щом се движи ще върши и работа, без да се отнема енергия от нея.
     Всъщност, какво е стоящата вълна?
     

GMG

  • Гост
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #404 -: Януари 18, 2015, 11:32:59 pm »
  Страх ме е да си мисля, колко енергия може да се натрупа по този начин в „накопителя“ или бобината....
     Всъщност, какво е стоящата вълна?
   Всички знаем или поне си мислим, че знаем какво е, но
Пак казвам - никакъв резонанс, а клатене на първичната на изходния траф
със правотокови ИМПУЛСИ с определена честота!
Предлагам да се стигне до там и тогава да коментираме
Сега само се гадае...