Автор Тема: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962  (Прочетена 322209 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #165 -: Януари 26, 2015, 09:08:54 am »
... Какъв въртящ момент е необходим за да развъртим, и какъв въртящ момент е необходим да поддържаме въртеливото движение на 5 киловатов генератор? ...
На първата част на въпроса отговора е "Зависи от теглото на въртящите се части и за колко време искаш той да достигне скоростта на въртене която желаеш".
На втория въпрос отговора е доста по-лесен. Ако на генератора няма вързани консуматори, ще ти е необходима толкова мощност, колкото е триенето в самия генератор. Ако към генератора има вързани консуматори - точно толкова мощност, колкото ще дърпаш от генератора, разделена на КПД на генератора(изразен не в %, а в число между 0 и 1) + загубите от триенето. Ако имаш генератор 5 киловата с КПД 80% ( 0.8 ), на който е вързан консуматор 2 киловата, ще трябва да вложиш точно 2/0.8=2.5 киловата + загубите от триенето.

Макс изобретява ... пантографа. Или ако искате - лост от първи род, но с малко по-странна форма.
Геометрия бе хора - учи се в 6-ти клас. Подобни триъгълници - сещате ли се, учили сте ги. Е тук имаме подобни окръжности, а не триъгълници. Като въртиш горния край на съоръжението по окръжност- топуза ще изписва окръжност. Ако горе го въртите около квадрат - топуза ще се движи в квадратна траектория.
Приспособлението "кози крак" - виждали сте го, вероятно повече от вас го имат някъде из работилницата:

Правия ъгъл е мястото, където му е кардана. Края на дългия лост ще му се върти по окръжността, на края на късия лост, където е "змийската глава" ще му е топуза. Е това представлява конструкцията в изчистен вариант.
Не знам как по друг начин да ви го обясня че да разберете.
« Последна редакция: Януари 26, 2015, 09:12:17 am от juliang »

Неактивен Phantom

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 48
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #166 -: Януари 26, 2015, 10:07:34 am »
На първата част на въпроса отговора е "Зависи от теглото на въртящите се части и за колко време искаш той да достигне скоростта на въртене която желаеш"...

"Кольовата майка, и на Кольо майка му" . Ей това си говорим ние с тебе!
Като прочетеш второто изречение в предният ми пост, ще разбереш какво съм написал !
Относно щангата, или "пачия крак" дет му викат. Знае се, че развъртиш ли маса на разстояние спрямо централна ос, получаваш въртящ момент. Знае се също, че при преминаването на определени обороти тази маса губи част от теглото си, векторно спрямо Земята, но не се губят центробежните сили.

"... Ако имаш генератор 5 киловата с КПД 80% ( 0.8 ), на който е вързан консуматор 2 киловата, ще трябва да вложиш точно 2/0.8=2.5 киловата + загубите от триенето..."
   Да предположим теоритично, че загубите от триене са 0.5 киловата. Тогава ще трябва да вложим 3.0 киловата. Но, все пак се ползват и повишаващи оборотите ремъчни предавки, както и запасената кинетична енергия на въртящите се тежести . Тогава каква става сметката ?

Ето нещичко за триенето при лагерите. На страница 74 от каталога в pdf. формат :    http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0CDAQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.techno-center.com%2Fdocs%2Fntn_rolling_bearings_bg.pdf&ei=mPbFVPbPLsjmUuOLhFA&usg=AFQjCNEzV4Pm3PAG0IvgU1gP40jbwAuk9g&sig2=nqw3fT5CnNQ9dKdaHh0-6A&bvm=bv.84349003,d.d24
« Последна редакция: Януари 26, 2015, 10:20:04 am от Phantom »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #167 -: Януари 26, 2015, 11:21:31 am »
Колеги много сложно го мислите. Я някой да вземе и да сложи един дървен диск като въртележка под наклон да е  като вземе да се върти от тази му страна дето е под наклон и диска се върти нагоре се поставя обхванат от някакви ограничители "за да не изпадне" един магнит като този долу прикачения. Над магнита една бобинка Желателно е с магнитопровод, желателно е от ферит да не се залепи магнита за него. И като се завърти диска магнита от тежестта си ще тича по нанадолнището и ще се върти. Поради начина му на намагнитване ще индуктира ток в бобинката който ще се окаже в голямата си част на аванта. и това ако не е СЕ здраве му кажи.
ако ви е малко получената енергия заменете диска с безконечна лента на два барабана и ще има място за десетина или повече магнита и бобинки  "зависи от дължината на лентата"
Радико, стори ми се интересна идеята, но не разбрах всичко, чертежче можеш ли спретна?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #168 -: Януари 26, 2015, 11:57:29 am »
"Кольовата майка, и на Кольо майка му" . Ей това си говорим ние с тебе!
Като прочетеш второто изречение в предният ми пост, ще разбереш какво съм написал !
Но за клатенето се използва по-малко вложена енергия, от енергията вложена за постоянно въртеливото движение.
В дълбоко заблуждение си. Мощността (или въртящия момент) която се изисква може да е по-малка, но това пък се компенсира с по-дългото време, в което е необходимо да прилагаш дадената мощност, което в края на краищата води до едно и също количество енергия. Същото което постигаш с "козия крак", с лоста или с още дузина познати от древността уреди.
Дали ще клатиш махало, или ще въртиш маховик, ти извършваш едно единствено нещо - натрупваш енергия, завъртайки (при маховика) или повдигайки (при махалото) дадена маса. Колкото енергия си вложил за да го накараш да извършва тези движения - толкова ще има в него. Толкова ще можеш и да получиш обратно - в идеалния случай.
Вземи един автомобил и смени мощността на двигателя от 100 конски сили на 10 конски сили. Ако ускоряваш този автомобил с 2-та двигателя до 100 км/ч, ще ти трябва различно време, но горе-долу еднакво количество гориво. И този автомобил ще има точно една и съща кинетична енергия, независимо с какъв двигател си го ускорявал. Ако някоя кола те смели на пешеходна пътека със 60 км/ч - абсолютно все едно е дали е ускорявала с единия или с другия двигател, или дори се е спускала по инерция за да набере тази скорост.
Ако имаш тежест 1 тон, сложена на платформа, ти можеш да качиш тая тежест с 1 киловат двигател на 1 метър за 1 минута, можеш да я качиш с двигател 100 вата на същия 1 метър, обаче за 10 минути. Не можеш да я качиш със 100 ватовия двигател за 1 минута. И в двата случая ще си изхарчил 1 киловатминута ел. енергия, въпреки че двата мотора имат различен въртящ момент, имат и различна мощност, могат да имат и различни обороти. Но една и съща работа (повдигането на 1 тон на 1 метър), която ще свършиш с двата мотора, ще ти струва едно и също количество енергия.

Но, все пак се ползват и повишаващи оборотите ремъчни предавки, както и запасената кинетична енергия на въртящите се тежести . Тогава каква става сметката ?
Като повишиш оборотите, ти намаляваш мощността. Точно както колата на 1-ва скорост е по-мощна, но не може да вдигне 150 км/ч. Енергията обаче е еднаква.
Запасената кинетична енергия... та нали ти сам си я запасил там, изразходвайки енергия за да развъртиш цялата установка? В момента, в който почнеш да я отнемаш, системата ще почне да забавя обороти и ще е необходимо да вложиш повече енергия за да я ускориш отново, а не само да преодоляваш триенето. Точно както се налага да подаваш повече газ на колата, за да я ускориш. Ако подадеш повече газ за определено време - колата ще има повече енергия и ще може да се движи на по-дълго разстояние по инерция. Това не значи, че това разстояние ще ти е безплатно, а просто че си дал парите в аванс, предварително.
Нека приемем, че във всички горни примери сме пренебрегнали триене, въздушно съпротивление, конструктивно особености на дадените мотори, при които има разлика в КПД в зависимост от оборотите... да разглеждаме нещата в идеален, теоретичен случай.

...Знае се също, че при преминаването на определени обороти тази маса губи част от теглото си, векторно спрямо Земята, но не се губят центробежните сили.
Сложи макет на една такава постановка на везна и ще се изненадаш от липсата на резултат. Оня чичка дет дига въртящите се дискове не го цитирай, че ще почна да поствам видеа как Астор си маха главата... а едва ли вярваш че Астор остава без глава за известно време :)
« Последна редакция: Януари 27, 2015, 08:55:20 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #169 -: Януари 26, 2015, 12:14:03 pm »
juliang, престани да даваш уроци по физика за 6-ти "А" клас:)
Всички тук се опитваме да "излъжем" тая физика, не "заковавай" тези опити с теоретични анатеми!

Сложи макет на една такава постановка на везна и ще се изненадаш от липсата на резултат. Оня чичка дет дига въртящите се дискове не го цитирай, че ще почна да поствам видеа как Астор си маха главата... а едва ли вярваш че Астор остава без глава за известно време :)

Въртящ се диск наистина намалява теглото си спрямо гравитационните сили, за сметка на масата си. Ти поне си фен на изчисленията, сметни си вектора на G  при 10 000 об/мин. при въртене в хоризонтална равнина!

И дай да не "... разглеждаме нещата в идеален, теоретичен случай", а да оставим практиците да работят!


Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #170 -: Януари 26, 2015, 01:04:49 pm »
Колеги, atos и juliang,
Прави сте, защото гледате половината от истината. Опитайте се да погледнете цялата истина.
За сетен път обяснявам принципите на СЕ, ползва се потенциално поле, изреждам гравитационно, електрическо, инерционно, магнитно.
Когато се движиш в потенциално поле по затворена крива работата е нула. Примерно едно тяло пада в гравитационно поле имаме:
-положително работа свършена от гравитационното поле А
-отрицателна работа против гравитационното поле Б
А+Б=0 извършената работа е нула. Имаме процес А+Б=0, като включим времето процеса може се развива по А+Б+В=0 и В да има положителна работа.
Примерно процес по схемата А+Б+В=0 може се организира като се смени агрегатното състояние на работната тяло, примерно пада течна вода, издига се пара, ето СЕ.
Второ, ползване на втора допълнителна сила:
- центробежна - примерни установки на В.Шаубергер
- ползване на ток на разместване в електромагнетизма
- импулсен режим - прекъсва се потенциалното поле. Работата Б=0 имаме СЕ
- потенциалното поле е със силен градиент, конус, пирамида, получава се допълнителна сила ...
В конкретната тема В е гравитация или центробежна сила.
Моля коментарите да са в тази насока!
-
« Последна редакция: Януари 27, 2015, 08:58:05 am от Maistora52 »

Неактивен Phantom

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 48
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #171 -: Януари 26, 2015, 01:37:29 pm »
"Дали ще клатиш махало, или ще въртиш маховик, ти извършваш едно единствено нещо - натрупваш енергия, завъртайки(при маховика) или повдигайки (при махалото) дадена маса. Колкото енергия си вложиш за да го накараш да извършва тези движения - толкова ще има в него. Толкова ще можеш и да получиш обратно в идеалния случай."
   - на това му казвам "таратанци мариновани" - стар лаф от едно време. А къде в тази твоя схема сложи гравитацията и земното ускорение ?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #172 -: Януари 26, 2015, 03:58:33 pm »
Колеги, atos и juliang,
...половината от истината...
Когато се движиш в потенциално поле по затворена крива работата е нула. Примерно едно тяло пада в гравитационно поле имаме:
-положително работа свършена от гравитационното поле А
-отрицателна работа против гравитационното поле Б
А+Б=0 извършената работа е нула.

Работата не е 0...ЕФЕКТЪТ Е 0, да бъдем точни!

Имаме процес А+Б=0, като включим времето процеса може се развива по А+Б+В=0 и В да има положителна работа.
В конкретната тема В е гравитация или центробежна сила.
Сбор от двете е, иначе няма как да е!

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #173 -: Януари 26, 2015, 04:47:58 pm »
Радико, стори ми се интересна идеята, но не разбрах всичко, чертежче можеш ли спретна?
Нещо като бедини/пулс мотор под ъгъл + гравитация. Една или две бобини за преодоляване на гравитацията, останалите да работят в генераторен режим.  8)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #174 -: Януари 26, 2015, 07:26:44 pm »
Ето тука спретнах една ориентировъчна нескопосана схемичка, ако нещо не е ясно питаите.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #175 -: Януари 27, 2015, 12:18:55 am »
Ами...питам...?
Може би не са ми ясни някои неща, които ти (и други) по презумпция предполагате, че няма някой, който не може да ги разбере :D
Не мога да свържа поста ти - "дървен диск" с приложената схема...някакво "влакче" се катери по лента...?
Ама...нищичко не схващам :o

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #176 -: Януари 27, 2015, 07:00:31 am »
Снощи, провокиран от отговор 146 на атос и за да сложим точка поне на спора за ъгъла на кардана, си поиграх малко. Без  даже да съм виждал  през последните 35 години физика за 6 клас и без да ми дреме накъде сочели векторите се получи следният категоричен  резултат : ЖЕЛАНИЕТО НА КАРДАНА ДА СЕ ЗАВЪРТИ Е ПРАВОПРОПОРЦИОНАЛНО НА ЪГЪЛА. Това със сигурност е закон на някой, но не ми се търси във физиката за 7 клас. Сега прочетете още веднъж мнение 150, бавно и внимателно.
Колкото карданът се изправя, толкова силата от гравитация, искаща да го завърти намалява и изчезва при вертикално положение. Да кажем, че изтича към или през главината.
« Последна редакция: Януари 27, 2015, 12:49:47 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #177 -: Януари 27, 2015, 09:45:54 am »
Цитат
И моля, не оаквайте темата с тия магнити.
Защо мислиш, че това е оакване бе Макс
Всичко публикувано в темата е на абсолютно един принцип на работа. Несъществената разлика е, че ти ще вържеш генератор на изходния вал на твоето устройство, а аз съм вмъкнал генератора директно вътре в устройството. И в двата случая става дума за движение породено от наклонена равнина. Ако не можеш да видиш приликите как виждаш начина по който  ще работи твоята идея.
« Последна редакция: Януари 27, 2015, 12:50:57 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #178 -: Януари 27, 2015, 01:01:12 pm »
Макс е прав - темата е за механична конструкция ползваща инерционно-гравитационни сили.
Друг е въпроса кое на какво прилича... и на мен кафето може да ми заприлича по вид на кока-кола, ама не е! ... или пък "турбоидите" на Шаубергер не са баш НЛО!
Така тази тема се очертава като сериозна ПРАКТИЧЕСКА разработка на Нашият Човек - Макс1962, за разлика от 98,76% теории и оа-ани други теми.
Наближава момента да направим негова Авторска тема от неговите постове тук!
И ако на някой му е зор да споделя свои асоциативни проблясъци извън всяка тема - НАПРАВИЛИ СМЕ И СИ ИМАМЕ "ЧАТ".

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #179 -: Януари 30, 2015, 05:48:03 am »
Искам да ви предупредя поне 2 седмици да не очаквате развитие по темата. Не, не съм отвлечен от извънземни, нито от земни  ;D. Причината е грешка в конструкцията. Оказа се, че дългата шина, която чаках 8 дни няма да върши работа. Трябваше да служи за релса, път по който да обикаля карданът горе. Но при колебанията на кардана ( завъртанията му в двете посоки спрямо оста му, породени от приближаването и отдалечаването на тежестта до земята) ролката излиза от релсата и няма как да се върне. Затова сменям шината с тръба и ролка с канал по външния диаметър. Но единственото място, където могат да огънат тръбата в кръг с диаметър 2 метра е един цех на 60 км и на всичкото отгоре не правят услуги. Търся познати, които имат познати, които познават някой, който може да ме вкара там. Друго : един от лагерите е с вътрешен диаметър 80мм. Тук ми го предлагат за 90 евро. В БГ го намерих за 17 лева. Мои хора от Пловдив вече са активирани, но също ще отнеме време. Та така.......търпение и спокойствие. Ще стане!