Автор Тема: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962  (Прочетена 297176 пъти)

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #135 -: Януари 25, 2015, 06:03:17 pm »
Не ме провокира, благодаря за схемата, мислех да го нарисувам на лист, снимам и кача. И двамата бъркате.
атос, наклонения вал НЕ ползва никаква вертикална проекция, а ползва самия себе си.
Схема А няма да работи. Ъгълът е правилен, но валът не е наклонен.
Схема Б е ОК, ще работи, но ъгълът не е 90 градуса. Направете го 90 и ще отдалечите тежестта от кардана, т.е по-голямо рамо.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 526
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #136 -: Януари 25, 2015, 06:04:24 pm »
Провокирам го да вземе една гиричка в дясната си ръка, да изпъне ръката си хоризонтално настрани от тялото си и да се наслаждава как ще почне да се върти като балерина. Може да ползва същата постановка но с "чупка в кръста" - белки тогава усети въртящия момент дето го бленува.
Достатъчно е да направи този толкова елементарен тест, за да се убеди че въртящ момент няма да получи, колкото и да си гъне тялото, в каквато и форма да държи гиричката.
Направо не мога да повярвам че изписахме 10 страници за толкова елементарна задача по механика и кинематика.
Да, провокирам го - опитвам се да го накарам да начертае нещата, които си представя на хартия. Да постави едни стрелкички, наречени "вектори на силата". Да види накъде ще сочат тия стрелкички, а не да реже с флекса и да се опитва да завърти 90 килограмова тежест със 1000 оборота в минута. Та сега ако го питам "колко килограма горе-долу ще е силата която трябва да поеме кардана ти?" той няма никаква идея. 100 килограма? 10 тона?
С'я ако му подшушна, че математическите формули казват, че тежест от 90 килограма, въртяща се със 1000 оборота в минута по окръжност с радиус 50 см ще "дърпа" със скромните ... 49 тона и 348 кила - дали па няма да преосмисли творението си и да се върне към макет, преди да си е съборил къщата или да е убил себе си или някой друг зяпач"? Щот тоя кардан, дет го е зел, повече от 2-3 тона няма да устиска.
Или че като се счупи тоя кардан (щот той ще се счупи), или му изтърве заварката, ще си има 90 килограмово гюле, хвърчащо със 52.333333333333333 m/s (188.4 км/ч) в неопределена посока?
Ма не ... формулите са грешни, те са написани за заблуда на хората...
Ае ... да прави к'вот си иска, ... живота си е негов.
« Последна редакция: Януари 25, 2015, 06:15:56 pm от juliang »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #137 -: Януари 25, 2015, 06:15:11 pm »
Не ме провокира, благодаря за схемата, мислех да го нарисувам на лист, снимам и кача. И двамата бъркате.
атос, наклонения вал НЕ ползва никаква вертикална проекция, а ползва самия себе си.
Схема А няма да работи. Ъгълът е правилен, но валът не е наклонен.
Схема Б е ОК, ще работи, но ъгълът не е 90 градуса. Направете го 90 и ще отдалечите тежестта от кардана, т.е по-голямо рамо.

Макс, схема А и схема В са АБСОЛЮТНО ЕДНАКВИ от гледна точка на механика, кинематика, статика и каквото още се сетиш! Всеки ще ти го каже!
Важни са тук наклоните, отстоянията и векторите, които са АБСОЛЮТНО ИДЕНТИЧНИ!
Няма кардани, няма нищо...и декоративна изкована решетка да ползваш вместо лост, ако са закрепени точките на въртене и рамото на същите отстояния и ъгли - разлика няма!

juliang, никой не говори за такива обороти, максимум 1 об/сек стига тук...

Неактивен Phantom

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 48
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #138 -: Януари 25, 2015, 06:35:41 pm »
На фигура "В" на хоризонталното рамо (горе на схемата), поставете подвижна връзка на разстояние 2/3 от центъра , на която да лагерува кардана. Тогава в крайната точка на рамото поставете още една неподвижно закрепена тежест, и след това вижте какво се случва.

време 0.26 от клипчето от първата страница  https://www.youtube.com/watch?v=rxIRaJlTD4Y
« Последна редакция: Януари 25, 2015, 06:44:22 pm от Phantom »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #139 -: Януари 25, 2015, 07:23:44 pm »
Брех! - то станало олелия тук!
... не знам какви ПРАВИ И КРИВИ ЖЕЛЕЗА ги въртите, усуквате, гънете и мандахерцате, обаче, аз все се чудя - като гледам кънкьорите на лед - започват да се въртят с разперени ръце, и като се засилят, прибират ръцете към тялото, че и ги изправят нагоре, и така още повече ускоряват въртенето си...
Е това не мога да си обясня! Защо се ускорява въртенето им, а ако разперят ръце - веднага намаляват скоростта на въртене и спират ТЪРЖЕСТВЕНО! - струва ми се, че има връзка с тия валове, кардани и лостове дето въртите тук!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #140 -: Януари 25, 2015, 07:37:49 pm »
На Мастора припомням.
При прибиране на ръцете, се преодоляват центробежните сили и оборотите се увеличават за сметка на центробежните сили. За справка дебели Физики.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 338
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #141 -: Януари 25, 2015, 07:55:50 pm »
juliang, разбирам желанието ти да се оспори всичко, което не съвпада с догмите на "модерната" наука. Ако конструкцията на фиг Б е монолитна тя наистина ще се държи като твърдо тяло и няма да се получи СЕ. Ако пък е свързана карданно от двете страни на наклоненият вал и се завърти с високи обороти, така че центробежните сили да изпънат конструкцията подобно на монолитна - отново няма да има СЕ. Но ако е свързана карданно и работи на сравнително ниски обороти - е трудно да се каже еднозначно. Повярвай ми и аз в началото мислех като теб. Невъзможно е само да влезеш там от дето си излязъл, но това не пречи да опитваш, нали...

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #142 -: Януари 25, 2015, 08:09:49 pm »
Пичове, хрумна ми по-добра идея. Оставете разните схемички, разгледайте реалността и ми кажете какво мислите.

На мястото на колана ще бъде рамото заварено за кардана и с тежест накрая. Вижте добре, както 10-на пъти казах : на 90 градуса спрямо НАКЛОНЕНИЯ КАРДАН и сочещо към долните ъгли. Къде виждате друго  място, където разстоянието между кардана и тежестта ще е по-голямо? Защото търсим рамо и тежест, нали?

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #143 -: Януари 25, 2015, 08:46:37 pm »
Някой да поясни за какво служат каретата, ако кардана не си променя наклона по време на работа?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #144 -: Януари 25, 2015, 08:53:47 pm »
Макс, ако това ще ти е реалният наклон, няма да можеш изобщо да ползваш принципа!
Наклонът не трябва да е повече от 5-10 градуса, казал съм ти защо!
Брадатия, карданът е да компенсира РАЗЛИЧНИЯ наклон на оста.
За да работи тая установка, наклонът на оста трябва да е променлив!
Обяснил съм го ПЕРФЕКТНО ЯСНО досега, който не го мързи, да ми прегледа постовете, няма да се повтарям!

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #145 -: Януари 25, 2015, 08:57:49 pm »
Ти си го писал, но Макс твърди, че по време на въртене, ъгъла не се променя. Може би карданната връзка ще му даде възможност да променя ъгъла при различни проби с цел търсене на оптималния.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #146 -: Януари 25, 2015, 09:28:52 pm »
Да, така е...Макс е недоверчив малко (кой ли от нас е).
Той не разбира, че ъгълът не трябва да е постоянен (фиксиран)...решил е да тръгне по по-трудния път, нека все пак да уважаваме у него това, че работи докато ние търкаме клавиатурите:)

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #147 -: Януари 25, 2015, 09:35:26 pm »
Уважение към всеки който експериментира нещо. Ако можем да сме му полезни със съвет, за да не влиза в излишни разходи, защото и желязото е с пари, даже и на вторични.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #148 -: Януари 25, 2015, 09:39:14 pm »
Или се бъзикате или не искате да разберете.
Атос, перфектният ъгъл на кардана е 90 градуса, но на практика няма как да стане, защото ще се опира в основата , няма място за рамо и тежест и поне аз не знам да има каре, което да се "чупи" толкова. Затова гонех 45 градуса, което също е добре, но карето позволява до към 35. При 5-10 градуса пак ще работи, но с 3-6 пъти по-малка ефективност.
Второ - по време на въртене ъгълът на кардана НЕ МОЖЕ да се променя. Отдолу се върти на място с главината, отгоре обикаля по релса-окръжност, която е заварена за трите вертикала на конструкцията. Откъде, мамка му, ще дойде различния ъгъл или както му викате наклон???
Брадат, историята с карето се очертава много интересна. Днес съм го въртял насам-натам докато получих умствено затъмнение ( като слънчевото, но персонално). Какво става : главината е свързана с кардана с болтове, после има каре и тръбата нагоре. Тоест, връзката е "твърда" и не може да приплъзва. И когато завъртя главината 1 оборот трябва да се завърти и карданът с 1 оборот. Да, ама не. Главината се завърта един оборот, а карданът НЕ се върти около оста си. Явно магията я прави карето, но не можах да схвана как точно.
juliang, ти какво си пил последните 24 часа?
« Последна редакция: Януари 26, 2015, 05:03:49 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #149 -: Януари 25, 2015, 09:50:34 pm »
Макс, успокой се малко, вълненията ти идват в повече:)

Специално за теб ще направя изключение и ще се повторя:

При ъгъл 45 градуса усилието за въртене горе няма как да е по-малко от полученият въртящ момент долу, тъй като силовия вектор е еднакъв по хоризонтала и вертикала при 45 градуса!
Ако подпираш с ръце изправена греда 500кг. да не падне, няма да е трудно, но ако тая греда се наклони на 45 градуса към теб - дупе да ти е яко:)