Автор Тема: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962  (Прочетена 297168 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #120 -: Януари 24, 2015, 01:46:23 pm »
juliang
6 моделистки машинки са. А това не е плоча, а тъчпанел за дисплей.

макс1962
Ако е малко двигателчето (100..300W) отиваш в някой магазин за електроника и търсиш по-голям автотрансформатор (>=500W). С него си регулираш напрежението от 0V  до 250V към двигателя и визуално си определяш оборотите които искаш.
« Последна редакция: Януари 24, 2015, 04:11:27 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #121 -: Януари 24, 2015, 03:03:34 pm »
Да, това, което предлага Валекс е най-практично засега.
Може да се сложи после и тиристорен регулатор на обороти, както предложи juliang, ползват се при бормашините, практически започват от 0 оборота.
Ще е добре да сложиш и разлика в ремъчните шайби (намаляваща предавка), което ще спомогне за по-висока плавност и по-голяма сила.
Препоръчвам ти засега да се спреш на автотрансформатора, защото след него после можеш да включиш почти всичко друго, ако се наложи!
Избери го мощен, обаче...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #122 -: Януари 24, 2015, 03:58:18 pm »
Цитат
Въртим огромни водни помпи, които се управляват честотно въз основа на консумацията, и си запазват характеристиките.
juliang Тези огромни водни помпи не са   ли трифазни бе пич.
Трифазните мотори се регулират перфектно с честотен регулатор, но макс1962 съвсем ясно е написал:
Цитат
оборотите на малък монофазен ел.мотор

За тази щуротия дето ще я прави му стига какъвто и да е колекторен мотор за променлив ток, я бормашинка, я миксер, ако ще да е и един регулатор по противоедс както писах по горе.Примерно:
Цитат
"Регулатор 3" за бормашина (с обратна връзка) КТ201
http://hobby.neomontana-bg.com/ който е на направо огромната цена от 1.80 лева.
Ако някой иска за свръхпрецизно управление двигател от пералня управляван от Ардуино аз имам разработен подходящият софтуер - беше за друго, но и тук ще стане перфектно с много малки допълвания.
« Последна редакция: Януари 24, 2015, 04:13:44 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #123 -: Януари 24, 2015, 04:00:31 pm »
Макс, изглежда свирепо... си се ядосал на "енергото"! 8) 8) 8)
С теб сме!

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #124 -: Януари 24, 2015, 05:51:13 pm »
      Въпреки че съм сигурен 1000% в това че от тая работа няма да излезе нищо мога да ти подаря един колекторен двигател от  пералня и блока му за управление.От пералня Горение е. Трябва само някой да разгадае как се свързват.Мисля че и голямата ремъчна шайба стои някъде в работилницата.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #125 -: Януари 24, 2015, 06:02:04 pm »
Дедо попе, благодаря за 1000 - та процента ( и 100 ми стигаха ), но да знаеш, че Господ ми е на помощ  ;D.
Радико, въртящата се част на "тази щуротия" тежи точно 200 кг, има 2 огромни лагера, каре, още 5 лагера горе, триене от ремък и не знам още какво ще излезе. Дали двигателче от какво беше там, бормашина ли, кафеварка ли ще свърши работа?
Атос, навиреното рамо от твоята схема ми хареса, но не работи. Тежестта трябва да е максимално отдалечена от кардана,  докъдето позволява конструкцията. Затова - 90 градуса. Пипнеш ли ги - тежестта се приближава.
« Последна редакция: Януари 24, 2015, 06:40:42 pm от Maistora52 »

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #126 -: Януари 24, 2015, 06:49:20 pm »
  Искам да съм честен. При 200кг ротиращи части ще ти е необходим доста мощен двигател мисля че ще ти трябва над 1,5киловата. Мисля че най-мощните монофазни двигатели са 2,2 или 2,5киловата.Ще трябва да го пускаш с инвертор. Виж във ВИКИ ВАТ имат едни до 300 Херца, по спомен бяха около 200лв но не съм много сигурен.Аз ползвам до 400 и не ми вършат работа. На какви обороти смяташ да въртиш нещото? Как ще го балансираш? Обърни внимание на балансирането че 200кг в неуправляем вид са нещо страшно. Закрепи го много здраво към пода.Предвиди и аварийно изключване на двигателя.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #127 -: Януари 24, 2015, 07:36:34 pm »
макс1962
Не се опитвай да прескочиш сянката си. За къв чеп са ти тези 200 килограма. сигурно защото си опитал вече с 2 и с 20 и не е станало. Ако този принцип беше работещ щеше да стане и с 200грама като не работи и 200тона да сложиш пак няма да работи принципите са от значение не мащабите. като мащабираш постановката мащабираш и цената. ако ти е по силите това долу от линка действай ако ли не преразгледай си концепцията.
http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/product/details/6sl3210-5be-chestoten-regulator-sinamics-v20-trifaz-vhod-trifaz-izhod-2821-0052 
« Последна редакция: Януари 24, 2015, 07:46:44 pm от Радико »

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #128 -: Януари 24, 2015, 07:44:21 pm »
Радико, скъпичко е. Ще преразгледам концепцията. Тоест, вече я преразгледах. За плавно увеличаване на оборотите на втората шайба ще използвам метода " Хлабав - обтегнат ремък".
Благодаря на всички включили се!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #129 -: Януари 25, 2015, 02:44:51 am »
Макс, ето, че и Радико ти изтъкна същите доводи, които разисквахме на лични.
огромната установка е трудна за преправяне...страшно трудна за "гъвкаво нагаждане"!
Докато на един малък модел, можеш да огънеш и ос и рамена на ръка, понякога и 2 градуса са от голямо значение!
Атос, навиреното рамо от твоята схема ми хареса, но не работи. Тежестта трябва да е максимално отдалечена от кардана,  докъдето позволява конструкцията. Затова - 90 градуса. Пипнеш ли ги - тежестта се приближава.
Извинявай - не те разбрах?
С какво наклонът на рамото приближава или отдалечава тежестта от оста? По хоризонталата можеш да си фиксираш каквото ти трябва рамо като проекция.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #130 -: Януари 25, 2015, 07:21:23 am »
За да е по-ефективно трябва да имаме по-дълго рамо, нали? Справка : законите на чичко Архимед. По-дългото рамо трябва да бъде спрямо кардана, а не спрямо вертикала. Понеже карданът е наклонен, това са две различни линии. Представи си едно "Г" с точка горе в дясно на чертичката. В момента е най-далече от вертикалната, защото ъгълът е 90 градуса. Ако го намалиш или увеличиш, точката и в двата случая ще се приближава към вертикала по окръжност, т.е. рамото става по-късо.
За да ме разберете защо правя всичко това и най-вече защо го правя в такива огромни размери и защо съм захапал идеята като питбул ще трябва доста да пиша. Няма проблем, ще го направя ако на някой му е интересно и ако ми кажете в коя тема.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #131 -: Януари 25, 2015, 01:41:07 pm »
За да е по-ефективно трябва да имаме по-дълго рамо, нали? Справка : законите на чичко Архимед. По-дългото рамо трябва да бъде спрямо кардана, а не спрямо вертикала. Понеже карданът е наклонен, това са две различни линии. Представи си едно "Г" с точка горе в дясно на чертичката. В момента е най-далече от вертикалната, защото ъгълът е 90 градуса. Ако го намалиш или увеличиш, точката и в двата случая ще се приближава към вертикала по окръжност, т.е. рамото става по-късо.
Ако тежестта ти се движи в кръг, близък до хоризонталата, най-дълго рамо би ти осигурило рамо, което е ВОДОРАВНО в момента на движение, нали така!
Когато вертикалната ос (вал) се движи под наклон, трябва да се компенсира с лек наклон на рамото НАГОРЕ, така в процеса на движение то ще е ВОДОРАВНО и като такова - действащо като най-дълго!

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #132 -: Януари 25, 2015, 04:21:48 pm »
атос, съжалявам, че не мога да направя схема като тебе. Щеше да е много по-лесно. Заблуждаваш се и ще опитам пак с думи.
Чети внимателно : рамото с тежестта трябва да е на 90 градуса СПРЯМО НАКЛОНЕНИЯ ВЕЧЕ КАРДАН, а не спрямо вертикала. Ако не е на толкова  се губи дължина на рамото.
При въртенето на главината се върти и карданът. А тежестта е на рамото, което е заварено на кардана. Тоест, няма как тежестта да не се върти в абсолютен кръг и няма как да не е абсолютно хоризонтален. Няма проблем това да ви го докажа с видео, но ще се забавя, защото чакам 6 метрова шина от Валенсия и един Господ знае кога ще дойде. Без нея не мога да го завъртя, даже и ръчно.
И последно - рамото може да се завари на кардана на едно единствено място. След като е монтиран с окончателния си наклон ( очертава се на око около 35 градуса, защото карето може толкова), се пуска перпендикуляр от кардана до кой да е ъгъл на конструкцията. Това е възможно най-дългото рамо. Вдигнеш ли го нагоре драстично скъсяваш рамото, защото опира в колоните или в пода ако го свалиш надолу.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 526
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #133 -: Януари 25, 2015, 04:33:10 pm »
... Тоест, няма как тежестта да не се върти в абсолютен кръг и няма как да не е абсолютно хоризонтален.
...
И последно - рамото може да се завари на кардана на едно единствено място

Приемаме че оста и кардана са с пренебрежимо малко тегло спрямо топуза, и не оказват влияние. Разстоянието "Н" в двете схеми е еднакво.
И твърдиш, че има някаква разлика между постановка "А" и постановка "Б"?

« Последна редакция: Януари 25, 2015, 04:40:16 pm от juliang »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #134 -: Януари 25, 2015, 05:42:28 pm »
Макс, в грешка си!
Наклоненият вал, създавайки въртящ момент ползва ВЕРТИКАЛНАТА СИ ПРОЕКЦИЯ за да го предаде, затова рамото трябва да е перпендикулярно на тази проекция, не на самия вал!
Ако не беше така, нямаше да е нужен кардан!
juliang, все едно е, стига си повтарял едно и също!
Макс не разбира докрай идеята, затова не го провокирай така, какво целиш?
То е ясно, че с равномерно движение няма да стане...