Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 513097 пъти)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #390 -: Октомври 30, 2016, 08:32:29 am »
Sasma,колко пари ще е този ветрогенератор?Погледнах за справка 300w е 1500лв.А това 5бр.панели 1kw.за тези пари. ??? ::)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #391 -: Октомври 30, 2016, 08:39:12 am »
Аз също имам въпрос-по 4-квадрата меден кабел дълъг 20метра колко ампера прав ток мога да карам? ???

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #392 -: Октомври 30, 2016, 09:09:50 am »
Sasma,колко пари ще е този ветрогенератор?Погледнах за справка 300w е 1500лв.А това 5бр.панели 1kw.за тези пари. ??? ::)
Не знам каде си гледал, но в БГ има фирма койуто продава за 590лв. 500W. Имам познат който ми преложи за почти на половината цена и затова се чудя дали да го купя?
Пък ако го купя дали ще ми е от полза дали ще мога да го свържа за да го изполвам.

Ще направя малко логика:

Имам си да речем панелите  (имам си ги 4бр. от месец но не са сложени), имам си и 4 бр батерии 12в. 36 ампера (засега) за да докарам 48в. за Диспечера до тука всичко е ясно, но този ветрогенератор с контролера е 24в. да взема кабели от акумулаторите отделно от този към Диспечера  което е 48 волта. Аз така да взема кабели от акумулатора да не са по 4 а да са по 2 за да са 24 в. което е волтовете на ветрогенератора с контролера. Ако, свържа така ветрогенератора мисля че ще зарежда акумолаторите паралелно с Диспечера. Дали съм прав?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #393 -: Октомври 30, 2016, 01:30:51 pm »
sasma мисля че грешиш !
Ако диспечера ти работи с пакет акумулатори от 48 V, то и ветрогенератора ти трябва да има
изход от 48 V.

Ако ветрогенератора ти има изход от 24 V, то и диспечера ти трябва да работи с батерии от
24 V.

Връзката т.е. свързващото звено между Диспечера и Ветрогенератора са АКУМУЛАТОРИТЕ !!!

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #394 -: Октомври 30, 2016, 02:24:25 pm »
sasma мисля че грешиш !
Ако диспечера ти работи с пакет акумулатори от 48 V, то и ветрогенератора ти трябва да има
изход от 48 V.

Ако ветрогенератора ти има изход от 24 V, то и диспечера ти трябва да работи с батерии от
24 V.

Връзката т.е. свързващото звено между Диспечера и Ветрогенератора са АКУМУЛАТОРИТЕ !!!

Мисля че трябва да стане, защото към диспечера ще си има кабел от които ще са свързани акумулаторите така че да има 48в, а за ветрогенератора ще си имам отделен кабел на които ще са свързани 2х2 за имам на този кабел 24 волта и там ще свържа ветрогенератора и по този начин ще зарежда 24 волта. Не съм сигорен в теорията си, но според мен трябва да стане. Акумулаторите са в гаража сега отивам да тествам дали няма да се получи късо. Ако, тази вечер не съм написал нещо значи се е случило нещо необичайно. :)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #395 -: Октомври 31, 2016, 05:59:53 pm »
Здр...имам няколко въпроса?По тема Дец :-\Имам два тягови акумулатора втора ръка -100аh.
 да подсиля с още два дали ще стане от кола или няма да пасне заряда?
Втория въпрос е дали мога да добавя ветрогенератор и доколко е оправдано изобщо?
Трите ми панела са 200w max l-5,8A.max-Pm-36v.питането ми е ако включа 200w панел само че 21 v. Ще сработи ли или не става,понеже има оферта на по изгодна цена...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #396 -: Октомври 31, 2016, 06:22:09 pm »
Акумулатори и панели се съгласуват по НАПРЕЖЕНИЕ, а кой колко амперчаса е, няма значение за съгласуването (има значение само за колко време ще се зареди).
А 21 волтовият ти панел ще работи в тази схема като печка (консуматор).

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #397 -: Октомври 31, 2016, 06:29:22 pm »
Разбрах,благодаря 8)Значи трябва да обединя два панела и да изравня волтажа.А то ампеража си го дава колкото е за панела..

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #398 -: Октомври 31, 2016, 06:37:44 pm »
Sasma ,твоята идея за вятърен генератор ми допадна само да върши работа... :-\

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #399 -: Октомври 31, 2016, 06:41:05 pm »
Atos,системата ще пасне като свържа два панела последователно и тогава ги вкарам в комбина с другите..мисля че ще е ок..

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #400 -: Октомври 31, 2016, 08:06:22 pm »
atos, във всеки панел има поне един диод в някой има и по три диода, и те са поставени там точно с тази цел да не се върне ток от акумулатора или други панели. Така че панела няма да грее но и няма да работи, а и с два панела последователно също няма да стане, напрежението им ще стане 42 волта. Veko трябва допълнително след всеки панел това http://www.zahranvane.com/%D0%97%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B8/DC-DC-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B8/CV-12-80V-10A-boost-Model-H6A1 , DC-DC повишаващ преобразувател като се настройва изходното напрежение след преобразувателя на 36 волта. А за ветрогенератора за да видиш дали е изгодно ти трябват някой замервания с анемометър, имай в предвид че повечето ветрогенератори тръгват при 2,5м/с.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #401 -: Октомври 31, 2016, 08:16:47 pm »
Krasias!Очаквах с нетърпение поста ти... :)Незнам за ветрогенератор съм 50/50 щом казваш ще трябва да се проверят нещата точно сега има лек полъх на вятъра и ако го движи -добре.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #402 -: Октомври 31, 2016, 08:35:42 pm »
velko, 2,5м/с за да се завърти само перката не казвам че ще започне да произвежда ток. Повечето сериозни фирми дават графики и данни при каква скорост на вятъра каква мощност дава генератора. За по слаби ветрове и течения се използват вертикалните вятърни турбини, като там ефекта може да се усили с допълнителни пасивни направляващи криле. Например при мен има едно постоянно течение което варира от 0,6 до 1,7м/с, но генератора ще ми излезе доста скъп дори и аз да си го правя.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #403 -: Октомври 31, 2016, 08:46:08 pm »
Krasias,аз съм в Пловдив област няма постоянни ветрове ,но щом са скъпи нещата за сега ще си взема още няколко панела да докарам 1200w и още 2акумулатора и това е за сега..

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #404 -: Октомври 31, 2016, 09:26:09 pm »


Мисля че така ще изглежда да имам кабели към акумулаторите. 24 волта за ветрогенератора и 48 волта за диспечера. Ако има някаква грешка да ме коригирате.