Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 513089 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #405 -: Октомври 31, 2016, 09:46:47 pm »
sasma, не си играй няма как четири акумулатора да са едновременно 24 и 48 волта, много добре си ги окъсил на тая схема дето си дал. По добре си намери контролер който да ти дава 48 волта от ветрогенератора.
« Последна редакция: Октомври 31, 2016, 10:09:57 pm от krasias »

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #406 -: Октомври 31, 2016, 10:21:09 pm »
Krasias това са даните от панела които имам.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #407 -: Октомври 31, 2016, 10:32:31 pm »
Voc-44.3v
Vmp-36v.извинявам се за непълната информация
Двата панела които ще свържа последователно имат Voc - 21.7v*2-43,4v.това мисля ще стане без DC изравнител.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #408 -: Ноември 01, 2016, 11:19:58 am »
velko, да така става.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #409 -: Ноември 01, 2016, 11:57:51 am »
atos, във всеки панел има поне един диод в някой има и по три диода, и те са поставени там точно с тази цел да не се върне ток от акумулатора или други панели. Така че панела няма да грее но и няма да работи, а и с два панела последователно също няма да стане, напрежението им ще стане 42 волта.
Да, за фабричните панели е така, но самоделките (има и ръчно сглобени с китайски "плочки") не винаги имат. Затова говоря съвсем принципно за съгласуване по напрежение. И в двата случая упражнението не помага.Нека пробва последователно, наистина, все-пак при товар има пад на напрежение, а и данните, са за номинал.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #410 -: Ноември 01, 2016, 08:46:49 pm »
sasma, не си играй няма как четири акумулатора да са едновременно 24 и 48 волта, много добре си ги окъсил на тая схема дето си дал. По добре си намери контролер който да ти дава 48 волта от ветрогенератора.
Да, тествах и наистина дава на късо, но има пак има начин 4 акумулатора да са 48 волта и 24, като свържа всичките получавам си 48 волта за Диспечера и вземам един кабел от втория акумулатор и си имам 24 вола но проблема е че ветрогенератора ще зарежда само двата акумулатора дали ще има някакав проблем за Диспечеран и дали тия акумулатори които се зареждат от ветрогенератора ще се скапат по бързо?

Трябва ми контролер на 48 волта и със същия 500W ветрогенератор дали ще стане?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #411 -: Ноември 01, 2016, 10:32:14 pm »
sasma най-простото и ефективно решение е :
Диспечер на 48 V и Ветрогенератор на 48 V или Ветрогенератор на 24 V и Диспечер на 24 V.
Всякакви други съчинения ти усложняват ненужно системата . . .

sasma и така може и инак може но . . .
. . .  казва малкият Иванчо :
Може, може Другарко и тате може и бате може . . .
ама козата си сака пръч . . .
     ;D


Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #412 -: Ноември 03, 2016, 09:14:04 pm »
sasma най-простото и ефективно решение е :
Диспечер на 48 V и Ветрогенератор на 48 V или Ветрогенератор на 24 V и Диспечер на 24 V.
Всякакви други съчинения ти усложняват ненужно системата . . .

sasma и така може и инак може но . . .
. . .  казва малкият Иванчо :
Може, може Другарко и тате може и бате може . . .
ама козата си сака пръч . . .
     ;D

След 16 Ноември поръчвам Диспечера, описахте ми с какви кабели трябва да опъвам към панелите и акумулаторите, но не уточнихме какви кабели да пусна от електромера към Диспечера ни обратно. (Отказах се от ветрогенератора поне засега). Дали сте тествали какво става, ако енергото спре тока  за профилактика дали Диспечера връща напрежение към мрежата на енергото (да не увисне от жиците някой служител на енергото)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #413 -: Ноември 04, 2016, 09:31:32 pm »
Sasma,доколкото ми е известно мрежовите инвертори вкарват в мрежата ,аз имах такъв но го продадох.Диспечер не трябва да връща в мрежата .Моят диспечер като го купувах питах и ми казаха че не връща в мрежата.На какъв диспечер си се насочил? :-\

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #414 -: Ноември 04, 2016, 11:59:30 pm »
Velko, мрежовите диспечери не могат да работят без мрежата, щом отпадне външното напрежение веднага спират те нямат и автономен режим изцяло са зависими от мрежата. Някой Хибридни инвертори(Диспечери) могат да връщат в мрежата но щом тя отпадне преминават в автономен режим. Sasma диспечера не може да продължи да работи след отпадане на мрежата защото всички консуматори в мрежата остават свързани само към диспечера а потребяваната мощност на консуматорите превишава многократно мощноста на диспечера и той преминава в автономен режим и това е само една от причините да се изклчи от мрежата. Сечението на кабелите между електромера и диспечера зависи от разстоянието между тях, така че уточнявай някой неща за да получиш отговор.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #415 -: Ноември 05, 2016, 07:45:06 am »
Krasias,разтоянието между панели и диспечер при мен е 25метра.В момента съм със 4 квадрата меден проводник.Максималния ток от панелите е 15А.Мога ли към същия кабел да включа още 15А. Един панел за проба го пуснах с 1 квадрат кабел и не грее кабела .

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #416 -: Ноември 05, 2016, 08:35:31 pm »
Sasma,доколкото ми е известно мрежовите инвертори вкарват в мрежата ,аз имах такъв но го продадох.Диспечер не трябва да връща в мрежата .Моят диспечер като го купувах питах и ми казаха че не връща в мрежата.На какъв диспечер си се насочил? :-\

Диспечер на което съм се спял е MPPT SOLAR inverter charger 5kva 4000w 48v mppt solar charger 80A built in

Работи и без енергото, но трябва да питам като е вързан дали въща като спре тока?

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #417 -: Ноември 05, 2016, 08:39:26 pm »
Velko, мрежовите диспечери не могат да работят без мрежата, щом отпадне външното напрежение веднага спират те нямат и автономен режим изцяло са зависими от мрежата. Някой Хибридни инвертори(Диспечери) могат да връщат в мрежата но щом тя отпадне преминават в автономен режим. Sasma диспечера не може да продължи да работи след отпадане на мрежата защото всички консуматори в мрежата остават свързани само към диспечера а потребяваната мощност на консуматорите превишава многократно мощноста на диспечера и той преминава в автономен режим и това е само една от причините да се изклчи от мрежата. Сечението на кабелите между електромера и диспечера зависи от разстоянието между тях, така че уточнявай някой неща за да получиш отговор.

Питането ми беше когато ме няма вкъщи и е спрял тока и от енергото отстраняват някакв проблем и дали този диспечер ще връща ток към мрежата на енергото и да разклати някой служител на енергото върху стълба, и да си създам излишни неприятности.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #418 -: Ноември 05, 2016, 09:50:41 pm »
sasma, ти изобщо четеш ли какво ти пиша, явно на теб трябва да ти се отговаря само с да и не. НЕ НЯМА ДА ВРЪЩА ТОК, производителите са се досетили за този проблем много преди теб и са помислили и за това.







Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #419 -: Ноември 05, 2016, 10:57:44 pm »
velko, не не може да подадеш още 15А напрежението е ниско доколкото си писал тук 44V, дори в момента това сечение е по малко от необходимото. При правия ток проблема е че пренасянето на разстояние изисква по голямо сечение на кабела за да няма загуби, ако си забелязал изводите на всичките ти панели са с 6мм2 сечение. При 200 ватов панел не може да ти загрее кабел 1мм2, но това не значи че нямаш загуби. Това се получава заради големия импеданс(вътрешно съпротивление) на панела, но когато свържеш повече панели в паралел този импеданс намалява и този кабел 1мм2 направо ще изгори. Сега важно е да знаеш когато тестваш и работиш с панели е че производителя дава две напрежения в характеристиките на панела, едното е при отворена верига, другото при максимална мощност. Напрежението при максимална мощност е много важно, при твоите панели е 36V, това означава че когато натовариш панела не трябва да спадаш под това напрежение(разбира се при максимално осветяване). Под това напрежение под товар вече имаш загуби в панела под формата на топлина, и поради тази причина са измислени  MPPT алгоритмите за следене на точката на максимална мощност. Сега изобщо не си прави криви сметки че ще стане с по тънък кабел, мога да ти кажа само за сравнение при ДЕЦ на моя съсед кабела е 16мм2, 28метра като първата група от три панела е на 8 метра от инвертора, останалите 6 групи са на равни разстояния след нея. Всяка група дава 108V;5,9A; 645W, при това положение при консумация 3,8kW по продължително време последните 8 метра кабел до диспечера леко загряват.