Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 512650 пъти)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #420 -: Ноември 05, 2016, 11:38:35 pm »
Krasias,много благодаря отново 8).Ами мислех си да мина тънко понеже нямам големи мощности.В момента като начало 3панела 600w при максимална осветеност съм ги гледал на диспечера дават 15А.Захранват хладилник фризер лаптоп водна помпа на бойлер общо 450 w.Кабела не загрява.Имах идея да включа още 3 панела с още един кабел ,но ще видя цената на по големия кабел.Моя диспечер може да поеме до 1500w панели-50А.
 

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #421 -: Ноември 06, 2016, 08:51:38 am »
Кrasias.,бойлера е на отделен кръг и не включен към диспечера понеже е 2.5kw a максимима на диспечера е 2,4kw.Със фазовия регулатор нещата се получават ок..
Към диспечера съм включил още осветление лед водна помпа на камината и помпа за поливане 535w.и готварска печка 1600w.която щом се включи веднага изсмуква всичко,но рядко я включвам и затова не се старая да залагам големи мощности...
Ако има възможност ще направя 1400w мощност панели ще е ок.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #422 -: Ноември 06, 2016, 09:02:29 am »
И може би да мина на 48волта и по мощен диспечер но е допълителна инвестиция а няма постоянно да я консумирам.Фирмата от която купих диспчера-energy flow.ще изкупят стария диспечер на 75% от цената или ще загубя около 250лв.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #423 -: Ноември 06, 2016, 09:04:12 am »
Sasma ти на каква цена намери този МРрТ?

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #424 -: Ноември 11, 2016, 08:46:01 pm »
Днес цял ден бе слънчево а това което измерих като ток от 3 панела по 200 вата-5-7ампера.А лятото максимума е 15А.Нормално ли е за сезона ,или нещо има във панелите...?Това ми е първа зима с тези панели. :-\

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #425 -: Ноември 11, 2016, 09:21:02 pm »
Velko, промени наклона на панелите спрямо слънцето, измий панелите ако са запрашени, виж дали нямаш някъде засенчване дори една клетка да е леко засенчена се срива целия панел. Не е възможно да намалее толкова много тока.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #426 -: Ноември 12, 2016, 01:09:52 am »
Най-вероятно е ъгълът, както казваш...
За зимата е добре да е около 60 градуса, понеже Слънцето не се издига толкова. Най-лесният тест е да лепнеш една сламка перпендикулярно някъде по рамката (може и с пластилин) и да вдигаш панела, докато сянката от сламката изчезне, някъде по обяд около 13 часа :D

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #427 -: Ноември 12, 2016, 07:57:22 am »
Ok.Най вероятно не е проблема в ъгъла колкото в системата като цяло,миналия ден също бе слънчево 390вата ги движеше като консумира 3А от батериите около 9 А от панели ,което аз мисля е ок.Като това е пикова косумация т.е.когато фризер хладилник и лаптоп водна помпа работят заедно.Когато остане само водна помпа 50-70вата по обяд даже акумулаторите са заредено 100%.
Но вчера нещо стана-при същото слънце и съща консумация 380-400вата.за кратко батериите падат и прави баипас от Евн.Почти цялата консумация 12-16 ампера се захранва от акумулатори т.е.все едно че няма панели.Когато направи байпас тока който влиза в батериятта е макс.5-7А.
Как мога когато е слънчево да измера тока на всеки панел?Рестартирах диспечера,но днес е плътна облачност и няма как..Моля за помощ.. :)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #428 -: Ноември 12, 2016, 08:11:05 am »
Надявам се ме разбрахте.В единия случай имаме слънце и при максимум консумация захранването се поема от панели и батерия ,когато падне консумацията батерията се зарежда и системата прави байпас от евн към 17-часа
Във втория случай при същото слънце изобщо не може да работи на панели и батерия -веднага прави байпас а тока които влиза за заряд е около 5 А....

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #429 -: Ноември 13, 2016, 05:44:02 pm »
Krasias,утре ще провера всеки панел и ще проверя на шината на диспечера колко дава ако има малко слънце разбира се.Ще си купя два панела Poli-si.*200w*21.7v.и ще се получи-400w.Voc-43.4.Ipm-11A.Така ще имам 1kw.ФВ-мощност,и за тази година финал.... :D
Може ли да сложа два стари акумулатора от кола в комбина с тяговите.Те са втора ръка уж от мобилен оператор.Когато ги купих човека ми показа имаха по малко съпротивление от нов акумулатор..

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #430 -: Ноември 13, 2016, 09:05:52 pm »
Velko, наистина проблема ти може и да не е в ъгъла на наклона на панелите но задължително трябва да го промениш. При системите с едноосев тракер и при някой стационарни системи се прави точно това сезонна промяна на ъгъла спрямо слънцето, като това се прави два пъти в началото на лятото и зимата. За проблема с намалената мощност на ДЕЦ не мога да ти помогна така дистанционно, провери всички връзки, линии, кабели панели, преди диспечера, провери и настройките на диспечера. Можеш да сложиш още акумулатори не е проблем.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #431 -: Ноември 13, 2016, 09:54:13 pm »
Krasias,ще проверя всичко.Но това което знам за момента е че преди около 20 дни всеки от панелите даваше около 3.3А .А сега стойностите с със 1А .по ниски 2.3А на панел!И незнам на какво се дължи.Щом казваш променям ъгъла до колкото е необходимо и ще пиша какво се случва.. 8)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #432 -: Ноември 14, 2016, 08:55:37 pm »
Krasias,днес се качих на гаража и измерих панелите по следния начин:през амперметъра и консуматор една батерия 7.2A от UPS.Ток от един панел 2.3 A .kaто има един момент на засенчване от един стълб на евн.и срива мощноста още..Явно е  че тези 3 панела -600вата. са си много малко за сезона.Днес си купих още 2*200w.и ще ги монтирам.И ще видим какво ще се получи..

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #433 -: Ноември 14, 2016, 09:42:47 pm »
Velko, първо преди да мериш панелите трябва да ги изключиш от диспечера, тия дето са засенчени ги отписваш напълно. Ако имаш не засечен и добре огрят от слънцето панел го мериш с амперметър, волтметър и реостат или някакъв реотан. Може да навиеш кантал върху електрод от електрожен и да го ползваш като реостат, включваш амперметъра, волтметъра и реостата и почваш да товариш от реостата. Твоите панели са 44V на отворена верига и 36V волта при максимална мощност, така товариш докато напрежението спадне на 36V и тогава гледаш какъв ти е тока. Това е максималния ток от тези панели и така е правилно да се мери, а не както ти си си го измислил. Диспечерите с MPPT контрол сами намират това напрежение на максимална мощност на панелите и независимо от осветяването и консумацията от панелите държат напрежението точно в тази точка. Там мощността винаги е най голяма. И виж тоя проблем с засенчването да го отстраниш, иначе пак ще питаш къде ти е енергията.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #434 -: Ноември 16, 2016, 05:15:39 pm »
Krasias,вчера монтирах два панела *200w.и сега системата се държи по добре.Изкарва до към16.30.а във 17,00вече няма слънце.До момента имам 1kw.панели и не мисля за повече,за големите ми консуматори по добре да дам 5лв.на евн. отколкото няколко хиляди които да избивам поне 20 години.Мисля,че е по добре тези консуматори които са малки но постояни да ги покрие Дец.500-600w.да покрие хладилник фризер водни помпи за парно боилер и за поливане лаптоп телевизор осветление тостер и други и като допълнение е един добър Ups когато изгасне тока.