Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 561127 пъти)

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #825 -: Април 06, 2022, 01:14:25 pm »
Пикси защо само спамиш темата, всеки разбра идеята ти, какво се повтаряш десет пъти. Темата е за соларна централа на ток за домашно ползване, като си против идеята няма нужда да я коментираш.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 958
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #826 -: Април 06, 2022, 01:35:44 pm »
Ми тя темата е Домашна електроцентрала. Става въпрос за ток от слънцето. Това, че не е по-ефективна от соларните панели, които директно нагряват течност е пределно ясно. Ако ще топлим вода е по-добре втория вариант, а не фотоволтаик.

Иначе волтовите панели са много малко ефективни по отношение на инвестицията, но все пак имат ефект, иначе нямаше да има ВЕИ-та. Долу-горе една такава инвестиция се избива за 7-8 г. и то относително казано, без да се има предвид инфлационния индекс. Но за да си заслужава труда и занятието с 2-3 кв. мисля, не си струва човек да си губи времето. Ако е за хобито е винаги оправдано, защото хобито не носи приходи, то е разход.  :)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #827 -: Април 06, 2022, 02:16:01 pm »
krasias, аз няма да ги продавам направо ще ги подарявам  :), даже вече имам познат на който ше ги дам. Човека е ентусиаст но не ги разбира нещата (просто няма основа за да ги разбира), та като му ги подаря, едно ще го зарадвам и друго, след време когато му направя анализ на системата ще му покажа, за да разбере, коко труд е хвърлил ( даже и без да купува панелите ) за събиране на минимално количество енергия. И че за същия този труд, при друг (солар-термален) дизайн, е могъл да събере 4-5х повече енргия.
Е защо ще ги подаряваш на човек който нищо не разбира, това си е живо разхищение, подари ми ги на мен аз имам много опит и много добри идей които ще донесат повече ефективност а и ще ти съобщавам за джаулите. Сериозно кажи за каква мощност става въпрос имам интерес.
« Последна редакция: Април 06, 2022, 02:37:59 pm от krasias »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 511
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #828 -: Април 06, 2022, 02:59:53 pm »
Най-добре е да се прехвърлят споровете в тема "ЗА и ПРОТИВ фотоволтаици"  и да се разчисти темата на ELPUNTO.


Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 491

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 491
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #830 -: Април 06, 2022, 09:45:47 pm »
Линкът от предният ми пост, касае неоползотворената (излишна) енергия, която ФВ генерират през лятото. ELPUNTO е на ясно с този проблем, и мисля тук можем да дискутираме и споделим кой до къде е стигнал. Като следствие, може да се получи добър синхрон за реално изпълнение на начален проект! Аз лично се ангажирам с това, като се базирам на опита ми в електролизата на вода, и добиване на газовете в смесен и разделен вид.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #831 -: Април 07, 2022, 12:42:26 am »
По повод на горното за електролиза може не само за добив на водородно гориво и кислород, а и за:
https://plam.energy/inzh-chavdar-kamenarov-energiyata-na-bdeshheto-veche-e-v-rczete-na-blgariya/
инж. Чавдар Каменаров – „Технология за добив на Браунов газ и минерали, богати на полиметали от морска вода“ e своеобразна миннодобивна инсталация за извличане на минерали, изключително богати на полиметали и злато, а също и за добив на питейна вода от морето. Инсталацията може и да унищожава хвостохранилища и битови отпадъци, да произвежда електрическа и топлинна енергия за бита и промишлеността по много евтин и екологично чист начин.

За контакти:
 
инж. Чавдар Каменаров,  изп. директор на „Плам Енерджи“, +359 899 882 742
 
Цвета Кирилова, изп. директор на „Плам Енерджи“, +359 888 527 913
 
email: plam.energy@gmail.com

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 491
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #832 -: Април 07, 2022, 08:14:34 am »
Искам да поясня! Става въпрос за превръщане на лятната излишна енергия от ФВ централа във водород, чрез електролиза. Този водород се съхранява няколко месеца до зимният сезон, и се използва отново чрез директно изгаряне, или производство на ел. енергия чрез водородно горивни клетки. Това означава, елктролизера да произвежда кислорода и водорода разделени а не като браун газ. Процеса крие своите проблеми, но в крайна сметка по тях се работи от години, и напоследък има пробив.
Ако е необходимо може да разделим темите. Аз предпочитам публична дискусия!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 904
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #833 -: Април 07, 2022, 06:59:34 pm »
... Този водород се съхранява няколко месеца до зимният сезон...
Съхранението на водорода е едно доста неблагодарно занимание. Тая гад успява да мине между атомите в кристалната решетка на металите.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 491
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #834 -: Април 07, 2022, 09:24:53 pm »
Точно! Но както споменах, работи се по този проблем усилено от години, и има пробив! Аз лично не се наемам да кажа, ако през юни напомпим 300 бара в бутилка, колко ще останат до октомври? Може би търговците на газове знаят.
https://technews.bg/article-131391.html    например една новост
https://inews.bg/%D0%98%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%BA%D1%8A%D0%BC-%D0%B5%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D1%8A%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4_l.a_c.456_i.119684.html

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #835 -: Април 08, 2022, 08:21:04 am »
300 bara ?? Ти прочете ли какво си писъл, напомпвал ли си някога газ до 300 bara. Ако имаш 1000 kWh излишна енергия, това е около 25 кг водород, или 300 нормални кубика, дори и при 300 bara ще ти трябва съд поне един кубик, този съд в зависимост от конструкцията ще трябва да има поне 80 мм дебелина на стената, при такава дебелина със сигурност няма да изтече никакво значимо количество водород при ниски температури. Но както и съда, така и компресора ще струват колкото целият ти имот +. Освен това енергията за компресия ще е около 1/5 от тези 1000 kWh. Ако не ти трябва този водород на място, за технически нужди цялата тази операция е напълно безсмислена. Най-доброто решение си остава свързване към мрежата, тя е най-големият и най-евтеният "акумулатор", поне докато има основни мощности и може да съхранява енергията докато съществува самата мрежа, а не само от юли до октомври. Другото естествено решение е много голяма соларна инсталция комбинирана с алтернатива като вятър например. Обикновено водорода се съхранява като се използват подходящи абсорбенти, при сравнително ниско налягане или под формата на амоняк, но теза неща са толкова сложни както и напомпването, че въобще не е за домашни електроцентрали.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 998
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #836 -: Април 08, 2022, 10:40:41 am »
300 bara ?? Ти прочете ли какво си писъл, напомпвал ли си някога газ до 300 bara.
Ех dmitarp, то във света на нереланите, и божествено скъпи технологии, какво са 300 bara. Ние само си пишем тук а това клко ще струва, като усилия и средства, кой го интересува, ресурсите ни са неизчераеми, че даже надхвърлят нашите умения  ;D
Ако имаш 1000 kWh излишна енергия, това е около 25 кг водород, или 300 нормални кубика,
Интересно за колко вереме ще се събере тази "1000 kWh излишна енергия"(?), или 3.6GJ, еквивалентна на 200 кг (сухи) дърва. В момента съхранявам над 20 тона сухи дъва (постоянно имам такъв запас, колкото се използват за сезон, толкова, че и малко повече, се добавят), тоест (акумулирани) 100 000 KWh (100 МWh), или 360 GJ, и ги съхранявам без какъвто и да е проблем с години наред (само ги пазя от дъж и сняг разбира се).
Най-доброто решение си остава свързване към мрежата, тя е най-големият и най-евтеният "акумулатор", поне докато има основни мощности и може да съхранява енергията докато съществува самата мрежа
Тук, за огромно съжаление на много от колетите, сте абсолютно прав. Ние генерираме енергиен флух ( електромагнитни вибрации ) но нека някой друг да има проблема да го съхранява ;D, в каквато и форма си пожелае ( нас това не ни интерсува), понеже съхранението на този енергиен флух не може да е във формата в която пъроначално го траформираме ( както много пъти съм споменавал). За съжаление, или по-скоро за радост на зравомислещите (а не витаещи по облаците) и това ще бъде до време, след някой момент електроразпределителните дружества ще усетят (по собствните си разходи), че когато повече такива "ентусиасти" дебалансират системата, някой трябва да инвестира в "акумулаторни" мощности, и нали се сещате кой ще трябва да плаща за новите "енергоскладиращи монщности/услуги". Така че съвсем спокойно си очаквайте повишение на цените на потребяваната електроенергия отчасти поради такива причини, както и по много (травиални) други  разбира се.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 491
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #837 -: Април 08, 2022, 02:19:23 pm »
https://www.messer.bg/dostavka-na-gazove-v-butilki  прочит за dmitarp
Ако пък имаш за цел да откажеш ELPUNTO, това е друга работа!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #838 -: Април 08, 2022, 03:41:49 pm »
никой не искам да отказвам, едно е бутилка 50 литра друго е 20 бутилки по 50 литра. Тази фирма произвежда газове и пълни милиони бутилки годишно, тя може да си позволи компресор и хладилни инсталации при, които да компресира газове не на 300 а дори и на 1300 бара, но за една нано инсталация това е невъзможно.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #839 -: Април 08, 2022, 04:01:29 pm »
никой не искам да отказвам, едно е бутилка 50 литра друго е 20 бутилки по 50 литра. Тази фирма произвежда газове и пълни милиони бутилки годишно, тя може да си позволи компресор и хладилни инсталации при, които да компресира газове не на 300 а дори и на 1300 бара, но за една нано инсталация това е невъзможно.
Не искам да кажа, че е нещо елементарно и може да го има във всяка еднофамилна къща, но компресирането на газ до 300 бара не е чак такава невъзможна задача дори и не е кой знае колко скъпо за изпълнение. Ето виж:
  https://m.aliexpress.com/item/1005002599389479.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.2f4a601ayDfmJe&browser_id=0083e7c4ee6144a19200e95bec0652b3&aff_trace_key=dd3fbf9095c8411f91b468492f41b5d8-1649422428764-08735-nAeYz7Y&aff_platform=msite&m_page_id=b8m9fzblyx4cazft180093dcf103ee5b4215d71e7a&gclid=