Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 566492 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #255 -: Юни 23, 2016, 06:22:40 pm »
locco, заема който се взе е 16 млрд. лева, плюс още 3-5 млрд., да речем, че сме докарали 21 млрд. заем. Не знам с какъв Правец 8 смяташ, но като разделиш 21 000 000 000 / 7 000 000, просто задраскваш 6 нули и остава 21 000 / 7 ... т.е. 3000лв. на човек, а не 40 000лв. Грешката ти е 13.3 пъти или в проценти 1333% грешка в измерването. Щом грешите толкова много, то не е добре да обяснявате на другите хора "ситуацията", защото може да ги въведете в заблуждение и умопомрачение. Може някой да реши да скочи от балкона ... знае ли човек.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #256 -: Юни 24, 2016, 11:48:28 am »
и остава 21 000 / 7 ... т.е. 3000лв. на човек


Иначе по темата, парадоксът е, че най-голям добив на енергия има точно когато най-малко ти трябва. Предвид трудността при съхранение, австрийците са измислили оползотворяването й за охлаждане. Имат разработени такива инсталации, които са доста опростени, работят на принципа на изпарението и не изискват почти никаква поддръжка.
Относно акумулаторите, които доста оскъпяват инсталацията, има разработени органични батерии с цена $27 за 1KWh. https://stormrage.wordpress.com/author/stormrage/
« Последна редакция: Юни 24, 2016, 07:45:15 pm от RUS »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #257 -: Юни 26, 2016, 12:32:59 am »
ELPUNTO,
. . . . .
Аз също проучвам възможността да си инсталирам соларни панели и имам един въпрос към теб, от практична гледна точка, колко време в часове на месец или година отделяш за да поддържаш, почистваш твоята система?

dmitarp за поддръжка и почистване на ДЕЦ на практика отделям НУЛА време.
Единственото почистване на ФВ панели бе през зимата. Три пъти лазих по заснежения покрив
омотан с въже и разчиствах снега от панелите. Това е опасно и твърде неприятно, но се налага
когато панелите са покрити със сняг. Тогава добивът е 0 кВт/ч.
Това почистване може да се избегне, ако имам система за размразяване на панелите. Все още нямам такава система.

Друго почистване или поддръжка няма за сега. ДЕЦ е надежна и интелигентна система, работи добре.

В началото отделях време за наблюдаване и изучаване поведението на ДЕЦ. Следях добива в слънчево време и в облачно,
променях настройките докато постигна оптимален режим на ДЕЦ. Това време мина, сега просто записвам показанията
на контролния електромер и на ЧЕЗ електромера.Записвам данните и водя статистика почти всеки ден.
Така ще мога да разбера ефективността на ДЕЦ, но за да е пълна картината трябва да се следи работата на ДЕЦ през всички сезони,
поне за една година.
 








Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 508
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #258 -: Юни 26, 2016, 11:16:02 am »
ELPUNTO, завиждам ти благородно! Живея в блок. Не че не мога да монтирам ДЕЦ на покрива, но ще си имам проблеми! Бих прибавил още един въпрос! На този етап от капиталовложения, кога виждаш изплащане и начало на ползване на БЕ (безплатна енергия)? Относно поддръжката, в какъв период от бъдещето ще настъпи нужда от някаква подмяна на нещо?
Извинявай за лаическите въпроси, но някога имах представа, сега вероятно нещата са променени!
Поздрави!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #259 -: Юни 26, 2016, 06:30:56 pm »
Мишо, прочети цялата тема...

juliang, човекът ти каза, че не гледа на това като на бизнес инвестиция - няма намерение да продава тока, че да я "избива" и после да печели (да се храни от това).
Като си купуваш кола или къща за колко време я "избиваш" ?
Или ако правиш ремонт, за колко време "избиваш" цената на плочките в банята?

Лично аз ако имам условия и възможност бих си направил яка домашна соларно-волтаично-вятърна инсталация за около 20 киловата,без значение колко ще ми излезе... в гаража-2 електромобила, в двора-кладенец и тогава ще ме хванат за жезъла и енерго и петрол и ВИК...

Цените на тока едва ли ще вървят надолу (а дано, ама надали) :)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #260 -: Юни 27, 2016, 01:00:44 am »
ELPUNTO, завиждам ти благородно! Живея в блок. Не че не мога да монтирам ДЕЦ на покрива, но ще си имам проблеми! Бих прибавил още един въпрос! На този етап от капиталовложения, кога виждаш изплащане и начало на ползване на БЕ (безплатна енергия)? Относно поддръжката, в какъв период от бъдещето ще настъпи нужда от някаква подмяна на нещо?
Извинявай за лаическите въпроси, но някога имах представа, сега вероятно нещата са променени!
Поздрави!

М. Кузмов на този етап не мога да ти отговоря кога ДЕЦ ще произведе достатъчно 
ел. енергия и ще възстанови ("избие") инвестицията.
Причините са няколко :
- до 23 май не знаех колко енергия е произвела ДЕЦ, просто нямах контролен електромер
на изхода на Диспечера. Сега имам и знам колко енергия е използвана в домакинството, колко
е произвела ДЕЦ и колко е черпено от мрежата.Трябва време за да се натрупат данни.

- домакинството НЕ изразходва енергията която може да произведе ДЕЦ.
Ако примерно през летните месеци юни, юли , август и септември добивът на ДЕЦ е
300 кВт/часа в месец ( по 10 кВт/часа на ден), домакинството изразходва 120 - 150 кВт/часа
в месец. Това значи , че повече от 50 % от енергията остава НЕОПОЛЗОТВОРЕНА.   :(
Аз просто не знам какво да правя с излишъка от енергия ?

- За сега нямам технология за дългосрочно "складиране" на енергия топлинна и електрическа.
Ако мога да натрупвам излишъка от енергия през лятото и да го използвам през зимата,
това ще повиши ефективността на ДЕЦ и Слънчевото парно.
Имам няколко идеи, според мен изпълними, но ми трябва време, помощ от няколко специалиста и . . . пари  . . .  :(

Поддръжката
Това което е уязвимо и ще трябва да се подменя след време са АКУМУЛАТОРИТЕ.
Сега имам 4 бр. оловни батерии 12 V / 180 Ачаса.Общият капацитет на пакета батерии е около 9 кВт/часа. Настроил съм системата така, че да разрежда батериите до 46 V.
(Батерите са свързани последователно и подават на Диспечера напрежение от 46 V до 54 V)
Това е около 47 - 50 % от капацитета им. Мисля, че така батериите работят в щадящ режим и
се надявам да издържат 5 години. Но дали ще издържат . . . ще се разбере след време   ???

Друго за подмяна няма.ФВ панели имат гаранционен срок 20 години    :o  т.е. двадесет години
имат К.П.Д.  13% . След това К.П.Д. пада но ФВ работят.Диспечерът е електронно устройство
би трябвало да работи надежно.Носещата конструкция е от метали - алуминий, неръждавейка и 3 мм. ламарина с прахово покритие. Кабелите са с UV покритие.
Системата трябва да работи надежно поне 20 - 30 години, да сме живи и здрави, а ако ме надживее . . . ще ми пишете в отвъдното   ;D
 
 

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #261 -: Юли 01, 2016, 09:03:37 pm »
Привет на всички любители на слънчевата енергия!Впечатленията ми от дец са много добри.Соларния диспечер е супер,сутрин е 06.00.изкл.мрежата и включва вечер към 20.00.Имате ли идея как може да се направи система следяща слънцето.Пример да движи 2 бр.панели..

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #262 -: Юли 01, 2016, 09:59:53 pm »
има два начина, единия системата следи слънцето директно с камера или фотометър и направлява панелите, при другият  системата се наглася с алгоритъм, който използва календар и предварително се знае във всеки един момент, за дадената географска ширина къде е слънцето. И двата начина се приложими, като втория в зависимост от точността на календара може да натрупа известна грешка.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #263 -: Юли 01, 2016, 10:40:20 pm »
velko, искаш да си направиш соларен тракер, позиционер. Ами има много идеи, ще ти трябват линейни мотори, фоторелета, а може и с цикличен таймер, може и софтуерно управление по азимут. Зависи кое ще предпочетеш, и дали можеш да го направиш.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #264 -: Юли 01, 2016, 11:25:40 pm »
За мен вторият начин е малко по добър защото в облачно време при първия могат да настъпят определени недоразумения. въпреки че е по лесен и относително по евтин за изпълнение. Относително защото разликата ще е не повече от 30 лв. 
http://www.robotev.com/product_info.php?cPath=1_29&products_id=186
А това все пак е магазин със сравнително високи цени.
Тук обаче нещата са малко по различни:
http://www.banggood.com/search/real-time-clock-module.html

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #265 -: Юли 02, 2016, 01:11:41 am »
velko Има начин и то много ето малко идеи за размисъл
http://www.redrok.com/electron.htm
Аз също имам разработена релейна схема с електромотори на право напрежение с редуктор но не съм направил фото клетките и не съм измислил как да се връща в изходни положение.

Атанасов_Хасково

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #266 -: Юли 02, 2016, 08:48:02 am »
Благодаря на всички за инфото...за система за следене на слънцето.Към момента незнам кои вариянт да избера,и колко парички ще ми трябват ???

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #267 -: Юли 02, 2016, 09:07:52 am »
Krasias,какво ще ми трябва за система с цикличен таймер ?И за същата със софтуерно следене?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #268 -: Юли 02, 2016, 09:41:58 am »
Аз съм се спрял на един ей такъв модул:
http://www.banggood.com/Wholesale-Arduino-Compatible-R3-UNO-ATmega16U2-AVR-USB-Board-p-68537.html
със модул за настояще време който е още 1,5$ та управлвнието става за приблизително 25- 30 лева като се добавят и мосфетите и драйвера за тях.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #269 -: Юли 02, 2016, 10:35:28 am »
velko, софтуерното следене е най доброто но и много скъпо, последно помня че един го предлагаше за 800 лева. С цикличен таймер е най евтино и опростено, цикличния таймер http://www.sirius-pcb.com/bg/product/i1571/%D0%A0%D0%B5%D0%BB%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE-DH48S-S-12VDC-5A-0.01s-%D0%B4%D0%BE-99h99min.html ти дава две времена които можеш да регулираш поотделно в широки граници. Като направиш тракера засичаш за какво време прави пълния ход, след това си изчисляваш колко време да работи и колко да почива така че примерно за 10 часа да направи пълния ход. Ще ти трябва само още един таймер, който сутрин да пуска цикличния а вечер да връща тракера в изходно положение и да изключва цикличния таймер.