Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3448084 пъти)

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
Абе има енергия от тези схеми, но не знам как може да се използва . Аз лично съм я получавал още като ученик в 6 клас - правехме детекторни приемници в радио кръжок. Те се самозахранваха. Ето как ще обясня. От обикновена телефонна слушалка 260 ома беше, помня, на централния болт връзвахме кабел и диод или кондензатор от радио конструкторите, учебните, които ни даваха, а на крайния болт, другия край на диода или кондензатора  (кондензаторчетата), помня че бяха полярни - с точка в единия край. Отивахме отвън на улука и ловяхме някакво радио, а и често само шумеше . това просто устройство се самозахранваше с антена от улука (водосточния) на училището и земно което беше тялото ми. Ако хванех слушалката с ръкавици не действаше, или по-слабо се чуваше . Забравих да кажа че кабела държахме с едната ръка долепен за улука. Така че, тялото се явяваше като съпротивление или като кондензатор. Ако има радио техници да го обяснят.
« Последна редакция: Октомври 09, 2013, 07:00:48 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Здравейте!
  ... Няма и никакви специални материали вътре в бобината на Капанадзе.
Погледнете видеото на Капи със зелената кутия, генератора е събран с теслата на коляно. Няма никакви блокове за управление, като на Акула0083, които, са поне 5 кила.
Някой може ли да покаже видео на Капанадзе в което камерата показва какво има вътре в тръбата, както това прави Акула0083.
Аз, което съм гледал досега е все добре уплътнена и затворена тръба.

И още веднъж да попитам специалистите по Тесла трафове: Тече ли ток във вторичната намотка?
Мерси!

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
Тече малко ток, но със супер високо напрежение, което предизвиква йонизация на въздуха и го прави по-голям процент проводник, а от там се получава мълнията.
« Последна редакция: Октомври 09, 2013, 07:01:46 pm от Maistora52 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/

И още веднъж да попитам специалистите по Тесла трафове: Тече ли ток във вторичната намотка?
Мерси!
здравейте Velektra, "тече" може би е условно казано защото той представлява по точно ток на разместване, но все пак този ток съществува макар и минимален за сметка на високото напрежение. Ето, по долу на картинката е изобразен графично токът на разместване, чрез вибриране на зарядите насам-натам :) , поздрави!


Благодаря на sabaka808 и на x_name41 за отговорите!В този ред на мисли, трябва ли да се приеме, че около вторичната намотка на Тесла трафа нямаме на практика магнитно поле (или то е пренебрежимо малко)?Освен това на мен лично не ми е ясно, какво представлява много високо напрежение и минимален ток, но физическия аспект, не в електрически.Например ако високото напрежение е 1кV, а имаме само 5-6 електрона(токоносителя), така ли?Или както дадох едно време пример с реката и електричеството, все едно тока е количеството на водата, а разликата м/у извора и морето където се влива реката е напрежението. В случая с много високо напрежение и малък ток, все едно имаме Ниагарския водопад по който тече излята вода от напримет литър и половина хисарска минерална вода.Едно време Витан ме пращаше да чета от дебелите книги, ама немам нерви да чета вече, затова ако може някой с думи прости да ми го обясни.Мерси!
ето прилагам долу един pdf файл по въпроса :)
« Последна редакция: Октомври 09, 2013, 08:33:54 pm от x_name41 »

Velektra

  • Гост
Благодаря на sabaka808 и на x_name41 за отговорите!
В този ред на мисли, трябва ли да се приеме, че около вторичната намотка на Тесла трафа нямаме на практика магнитно поле (или то е пренебрежимо малко)?

Освен това на мен лично не ми е ясно, какво представлява много високо напрежение и минимален ток, но физическия аспект, не в електрически.
Например ако високото напрежение е 1кV, а имаме само 5-6 електрона(токоносителя), така ли?
Или както дадох едно време пример с реката и електричеството, все едно тока е количеството на водата, а разликата м/у извора и морето където се влива реката е напрежението. В случая с много високо напрежение и малък ток, все едно имаме Ниагарския водопад по който тече излята вода от напримет литър и половина хисарска минерална вода.
Едно време Витан ме пращаше да чета от дебелите книги, ама немам нерви да чета вече, затова ако може някой с думи прости да ми го обясни.
Мерси!

Неактивен tod

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 34
    • икономия на ток
Здравей mito_kupona! Браво! При тебе няма отказ! Дълбаеш до дупка! Имам една молба, можеш ли да публикуваш видео по схемата на ММС, ще е много интересно! Ако долната схема е твоя, то от сега се вижда че е модификация, не е точно по неговите инструкции!
« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 08:19:52 am от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Има една знаменита картина на Илья Ефимович Репин - "Бурлаки на Волге"

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
... покаже видео на Капанадзе в което камерата показва какво има вътре в тръбата...
Аз, което съм гледал досега е все добре уплътнена и затворена тръба.



В "Капанадзе 2004" се вижда "добре" какво има вътре в тръбата.
« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 08:20:38 am от Maistora52 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
на руския форум се появи още едно видео по темата. Всъщност добре би било да припомним една стара демонстрация в същия дух  :) , поздрави
« Последна редакция: Октомври 09, 2013, 10:35:43 pm от x_name41 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
От многото видео и дълги обяснения не е ясен принципа. Очертават се два принципа:
- Първи, ползване на кондензатор. СЕ от тока на разместване е линеен и увеличения заряд в кондензатора.
- Втори, ползване на две или повече бобини. Работи се във времевата област и честотата се повишава. СЕ идва от кръговото движени на тока на разместването т.е. от самоиндукцията. Схеми за управление и пускане на транзистори и искрища са елементарни.
Във връзка с това наблюдавам тотално смесване на необработени принципи.  Колегата който представя схема да даде личен коментар към принципа на действие.
Еднопроводно и безпроводно придаване на енергия е скаларно електромагнитно поле.
« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 08:22:58 am от Maistora52 »

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
Velektra Ще ти го обясня в битов вариант пак с вода. Тока е количеството вода. Тук водата е малко. но с голямо налягане - напрежение. Все едно да миеш колата с кофи вода - ако ги хвърляш безразборно и с 10 кофи може да не я умиеш, но ако използваш водоструйка с голямо  налягане - напрежение - и с 2 кофи ще я измиеш... мисля че разбра.
« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 08:26:08 am от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Здравей, Майсторе!
Мисля, че тая задача не трябва да я решаваш теоретично, а на практика.
На всичко отгоре щом казваш, че е от жизнено важно значение, смятам, че всички теоретични изчисления няма да се доближат много до практическите.
Най-добре си ги навий, слагай сърцевините и пружините, т.е. всичко както ще ти бъде в устройството и пускай 10 часа и записвай.

deko

  • Гост
Здравейте, аз съм експериментатор, не разбирам много от електроника, но експериментирах по първата установка на АКУЛА 0083.Генератор двутактов по схема от нета с два трнзистора IRFP 260N.Трансформатор,както при АКУЛА, ферит от съветски цветен лампов телевизор. Две рамена по 12 навивки със среден извод през дросел на +, 25 навивки и 3 навивки за резонанс. Бобина диаметър 50мм, дължина 250мм. Първа бобина 0.45 навита по цялата дължина, подвързана към ел крушка 100вата. 2 бобини по 20 намотки, едната е подвързана към 25-те навивки от трансформатора, другата през кондензатор на 3-те навивки на трансформатора, сечение 2.5. Кондензатор 1 mf. При включване получава се резонанс и магнитно поле и лампата свети в зависимост от напрежението, което се подава на средния извод на трансформатора и оттам на колекторите на двата транзистора. 1. При повишаване на напрежението се повишава и консумацията на входа.
2. Получава се много високо обратно напрежение в пъти спрямо подаденото и над 35 волта - гърмят транзисторите, които са 200волта.
3. При определена стойност на кондензатора при късо на вторичната тока на входа пада, при друга стойност тока се покачва.
4. Резонанса се получава само с една честота и от един трансформатор. Подвързах успоредно втори трансформатор на същата честота като оставих бобината с кондензатора на 1-ви трансформатор а другата на 2-ри трансформатор - резонанс не се получи. При поставяне на ферит напрежението се вдига и консумацията също. При поставяне на двуходов дросел с кондензатор напрежението се вдига. Ако се подаде 310 волта на средния извод на трансформатора не знам до къде ще отиде обратното напрежение и какви транзистори ще са необходими.
Загадката да не би да е в това обратно напрежение. Какво да направим да няма зависимост консумацията на изхода да влияе на входа. Моля помагайте и успех на всички.
« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 05:16:12 pm от Maistora52 »

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Здравеите,

Последният експеримент който направих е този. Става въпрос за ТХО, коаксиален кабел, искрище и лампа. Изхода на ТХО-то се връзва на единият край на външната обвивка на кабела, другият край на ТХО-то нулата е свободна. Другият край на коаксиала също е свободен. Прилагам схема и видео. Втората снимка е лампи 15 вата и 10 вата.
« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 05:06:14 pm от vsl »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Интересен опит vsl. Тук имаме преобразуване на високо напрежение с нисък ампераж в ниско напрежение с висок ампераж, посредством електростатичен трансформатор в ролята на коаксиалния кабел. Подобно на онова клипче с трансформирането на високото електростатично напрежение от Уимшърст машина в работно, можем да подменим кабела с PVC тръба увита с алуминиево фолио, а отвътре с поставен соленоид от няколко навивки дебел проводник. Така можем да получим по-голям ток на изхода.
Всъщност този принцип вече е сравнително ясен, въпроса е как да си осигурим постоянен свободен приток на високо напрежение, което да може да си трансформираме.
« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 05:45:09 pm от hyparh »