Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3448121 пъти)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здрявейте,
 Отличен опит! Мощността на ТХО е 1-2Вт напрежение 10кВ, ток 150 микроампера. Искрището е бъз ключ (превключвател). Имаме скаларно електромагнитно поле от униполярния капацитет на сферата и оплетка на коаксиялния кабел. Чрез взаимния капацитет на коаксиалния кабел имаме капацитивна връзка. Честотата е около 10 кХц (по слух опредилям). Очевидно имаме усилване на енергията.
За да имаме генераторен рижим трябва баланс на енергията. С това усилване вероятно няма да се постигне.
« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 07:05:24 pm от mi68 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
здравейте, добре би било колегата vsl да даде малко разяснения за същноста и мощноста на захранващия му източник и конкретната схема на свързване на ТХО-то на управляващата го част, както и коректни измервания за консумирана и отдадена мощност, именно тогава може да се правят разумни заключения. По принцип във телевизионните приемници мощноста през ТХО-то е от порядъка на 45-75Вт., а напреженията са около 800 волта, но работният диапазон от параметри е широк и затова е добре, както отбелязах да се дадат конкретни разяснения, иначе поздравления за vsl, неговият експеримент по всяка вероятност е еквивалент на описаната експериментална схема на РЕД посочена по горе :)
« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 07:28:46 pm от x_name41 »

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Здравеите,

Смених коаксиалният кабел с обикновен кабел с две жила (кафяв и бял). Навит е на тръба PVC, както е на снимката. Захрамвам ТХО-то с обикновено PC  захранване 12 волта до 4,2 ампера. Схемата на ТХО-то е тази на картинката.  Лампите са 25 вата и 10 вата. Моят обикновен китайски мултицет полудява. На единият край (кафевият) е свързан плюса на ТХО-то другият край на искрището. Другият изход на ТХО-то отива на искрище и се заземява. Белият кабел отива на единият изход на лампата другият изход на лампата е заземен. В предишната схема която дадох кръгчетата са свободни не са сфери. Дайте мнение как да измеря мощноста.
« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 08:06:44 pm от vsl »

Velektra

  • Гост
Здравей, vsl!
Колко ампера излизат от РС захранването (на 12-те волта)?

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
vsl -  излползвал ли си истинска земя за експеримента?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Изключително ме радват опростените установки. Това с полудяването на мултицета е нещо нормално в среда с големи пикове....
Най-научния е с осцилоскоп.
Но има и други методи.
Може да загряваш вода до определена температура с резистор и да засечеш време.
Или пък да използваш два еднакви и изравнени акумулатора, единия да захранва, а другия да се зарежда. След това да провериш разликата м/у двата.
А най-сигурно да се опиташ да самозахраниш установката. За целта на входа сложи електролитни кондензатори с керамични в паралел, върни изхода към входа през изправител.
Недостатък при последните две идеи е, че зависят от изправителя, които при всички случаи не е идеален....
« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 09:32:37 pm от Maistora52 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
всъщност знаете ли, повече ме притеснява фактът, че даже и при коректно измерена консумация при тази постановка, отново ще трябва да се измерва същата обаче в режим на резонанс за да се разбере има ли основания за обратно влияние на изхода към входа, тъй-като има един малко особен момент, значи ако се приеме условно че няма влияние при този метод от изхода към входа, то в обикновен режим на директно захранване от източника (както го е направил колегата vsl) вероятно ще има консумация равна на консумираната мощност от консуматора (както при качерите), докато при резонанс (при посочените условия), консумацията би трябвало да е от резонанса и така консумираната мощност от източника да е по малка, затова е необходимо да се направят измервания и при резонанс, поздрави

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Здравейте,

много хубав опит е направил vsl. Аз също съм се насочил да правя опити и постигнах някой странни неща. Значи купих си автомобилна бобина, която смятам да ползвам за високоволтов източник. Тъй като още нямам драйвер, то взех DC адаптер на ~12V и за изненада бобината успя да създава искри. Явно BEMF накъсва този DC и става някакъв род пулсиран DC. Когато това стана пробвах и аз да измеря консумацията, но и моя уред сериозно откача когато меря ампеража на адаптера.
Друго което открих е това, че с искрата мога да зареждам кондензатор. Знам, че не е правилно да вързвам кондензатор (60uF/400V) на киловолтова искра, но го направих и voila. Кондензатора се зарежда доста добре и с по-нататъшни експерименти открих, че колкото по-малко е искрището, толкова по-бързо се зарежда кондензатора. Капанадзе също има много малко искрище, като е доста вероятно и той да зарежда кондензатори вързани паралелно на искрището.
За съжаление нещо в DC адаптера изгоря и волтажите се разместиха, изхода дава над 17V и бобината вече не дава искри с този по-висок волтаж, който явно не може да се накъса от BEMF.
vsl, може да пробваш да вържеш такъв кондензатор от мотор на искрището да видиш дали ще вземе от тока на лампите или се зарежда от искрата. Става въпрос за такъв кондензатор:

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Здравейте,

много хубав опит е направил vsl. Аз също съм се насочил да правя опити и постигнах някой странни неща. Значи купих си автомобилна бобина, която смятам да ползвам за високоволтов източник. Тъй като още нямам драйвер, то взех DC адаптер на ~12V и за изненада бобината успя да създава искри. Явно BEMF накъсва този DC и става някакъв род пулсиран DC. Когато това стана пробвах и аз да измеря консумацията, но и моя уред сериозно откача когато меря ампеража на адаптера.
Друго което открих е това, че с искрата мога да зареждам кондензатор. Знам, че не е правилно да вързвам кондензатор (60uF/400V) на киловолтова искра, но го направих и voila. Кондензатора се зарежда доста добре и с по-нататъшни експерименти открих, че колкото по-малко е искрището, толкова по-бързо се зарежда кондензатора. Капанадзе също има много малко искрище, като е доста вероятно и той да зарежда кондензатори вързани паралелно на искрището.
За съжаление нещо в DC адаптера изгоря и волтажите се разместиха, изхода дава над 17V и бобината вече не дава искри с този по-висок волтаж, който явно не може да се накъса от BEMF.
vsl, може да пробваш да вържеш такъв кондензатор от мотор на искрището да видиш дали ще вземе от тока на лампите или се зарежда от искрата. Става въпрос за такъв кондензатор:
колега nizo, мога да ви уверя че няма нищо странно по отношение на зареждането на нисковолтов кондензатор от високоволтов източник, пробвайте със импулсен трансформатор от АТХ, при него напрежението на празен ход е около киловолт но при свързване на кондензатор то пада значително при което кондензатора се зарежда до съответното напрежение за което е разчетен, че даже и отгоре затова трябва да се внимава, а що се отнася до генерирането на автобобината ви при захранване от постояннотоков източник е наистина странно, поне така както го обяснявате

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
За съжаление не може и дума да става за самозахранване. Трябваше да измеря преди PC захранването. Ток 0,33А напрежение 239,5 волта. Ако приемем че захранването има косинус фи 1 то мощноста ще е 79 вата. Лампите светят много слабо да кажем заедно 15 вата.

Заземлението е дирекно от таблото. По документи е в норма...

Трябва да се продълвава да се експериментира. Аз не мисля че Кападзето е нещо прекалено сложно. Може би е по просто от колкото си мислим.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
x_name41, за мен е странно да вързвам нисковолтов кондензатор на високоволтов източник. Нали идеята е в това, че може да гръмне. Всъщност той най-вероятно ще гръмне ако му позволя да се зареди над 450V. Интересното за мен е в това, че не пробива диелектрика, а се зарежда. Нормално ли е?
Що се отнася за бобината и аз се изненадах, че започна да искри. Адаптера е 3/9/12V, като аз ползвах 9V, които реално бяха около 11V. Адаптера е надписан за 1000mА. Според мен става точно това ... идва DC-то през първичната, зарежда и вторичната и тъй като тя е отворена, се връща обратен импулс който надделява над захранването и го прекъсва за момент и след това всичко това се повтаря. Така DC-то започва да пулсира, благодарение на BEMF на вторичната. Вторичната нали е по-голяма и пази повече енергия от първичната ...т.е. ако вторичната дава мощен обратен импулс, който е по-голям от мощността на захранването, то е нормално да го надвие/спре. Така си го обяснявам аз, като определено нямам опит в електротехниката и може да греша.

Неактивен xakep

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 103
« Последна редакция: Октомври 11, 2013, 03:43:46 am от xakep »

Ctah

  • Гост
Аз не мисля че Кападзето е нещо прекалено сложно. Може би е по просто от колкото си мислим.
Това трябва да е логото на темата ;D
Иначе си направи лентов самоделен кондензатор и пак пробвай
  Успех!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 495
Колеги аз не пиша в тази тема, но преди време правих нещо за едни хора, и така си остана в суров вид ! Ако представлява интерес за експериментиращите, ще пусна принципа и подробности ! Има какво да се оправи, за да се пригоди към определени нужди ! Вижте видеото и пишете, ако върши работа ! Направил съм няколко варианта за получаване на HV ! Директно от мрежата 220 в. и от акумулатор 12 в. ! Схемата е базирана на автомобилна бобина ! Може би ще помогне на напредналите !

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
x_name41, за мен е странно да вързвам нисковолтов кондензатор на високоволтов източник. Нали идеята е в това, че може да гръмне. Всъщност той най-вероятно ще гръмне ако му позволя да се зареди над 450V. Интересното за мен е в това, че не пробива диелектрика, а се зарежда. Нормално ли е?
Що се отнася за бобината и аз се изненадах, че започна да искри. Адаптера е 3/9/12V, като аз ползвах 9V, които реално бяха около 11V. Адаптера е надписан за 1000mА. Според мен става точно това ... идва DC-то през първичната, зарежда и вторичната и тъй като тя е отворена, се връща обратен импулс който надделява над захранването и го прекъсва за момент и след това всичко това се повтаря. Така DC-то започва да пулсира, благодарение на BEMF на вторичната. Вторичната нали е по-голяма и пази повече енергия от първичната ...т.е. ако вторичната дава мощен обратен импулс, който е по-голям от мощността на захранването, то е нормално да го надвие/спре. Така си го обяснявам аз, като определено нямам опит в електротехниката и може да греша.
Определено грешиш щом една намотка е отворена през нея не може да протече ток. Щом няма ток тя не индуктира нищо, все едно я няма. това е така защото магнитното поле е в пряка връзка с тока не с напрежението, с напрежението е косвено свързана доколкото има пряка връзка ток-напрежение. Но, ако не протече ток няма реакция, все едно няма и намотка. Сега ако между краищата на вторичната намотка има някаква паразитна утечка това е вече ток, но струва ми се, че е друга тема "за преодоляване на непредвидени загуби"