Автор Тема: Моля за малко помощ (вод. клетка)  (Прочетена 94983 пъти)

eiffel65

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #105 -: Септември 15, 2012, 06:21:13 pm »
Това показание на запалена кола ли е ? Колко волта. По принцип е на добро място,но ако се зъдържаш повече време на едно место просто сложи една преграда от дебело алуминево фолио. Добро е мястото, защото е под радиятора и ще се охлажда от въздушната струя, която навлиза от долу.
« Последна редакция: Септември 15, 2012, 06:27:02 pm от eiffel65 »

amdatlon

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #106 -: Септември 15, 2012, 08:28:28 pm »
........
 Волтаж м/у ламелите, от 2.0В до 2.3В. Около 17 ампера. Кажете  ми това добре ли е според вас? И трябва ли да коригирам нещо. Забравих да кажа за електролита, той е около 70, 80 грама КОН. И до колко ампера мога да увеличавам? Динамото ми е 70 амп. :)
Какво ще рече 2.0-2.3 V?
Че, имаш разлика между отделните клетки ли?
Ако е така не е много добре, според мен.
Ако разстоянията са еднакви трябва да дава почти еднакво напрежение м/у ламелите.
Колко е работната площ на ламарините?

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #107 -: Септември 15, 2012, 08:30:26 pm »
Да на запалена кола е! Волтажа съм го писал, и той също е на запалена кола :) А за място още не съм решил къде ще е, но и това е идея ;) Динамото ми зарежда на 14В.
« Последна редакция: Септември 15, 2012, 08:46:49 pm от Lido »

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #108 -: Септември 15, 2012, 08:34:13 pm »
Различно ми дава волтажа между ламелите. Ползвам О-пръстени. О-пръстените са 100х3 , съответно това е работната площ.  :) Не знам защо такава разлика има.

eiffel65

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #109 -: Септември 15, 2012, 11:51:18 pm »
Варианта е, ако си спомняш колега тук ти обясняваше за свързването на първите ламели! Може да го пробваш със всичките така свързани. Примерно, първата свързваш със третата със мосче, а втората със четвъртата. По този начин, ще имаш малко по-вече ефективност по отношение ток и газ, и ще имаш по голямо равновесие на напрежението от единият край до другия понеже по този начин увеличаваш многократно площ и имаш 2 във 1. Първо по голяма електрическа ефективност и второ по-голяма площ/ по-малко съпротивление, т.е. по-малко енергия /.  ;)
А на 100% разликата се проверява тестово с високата концентрация 28% понеже тогава водата има голяма плътност,ако и тогава имаш разлика има нещо нередно.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #110 -: Септември 16, 2012, 10:16:41 pm »
Колеги, основен проблем при клетките въобще са пробивите между отделните електроди. Ако имате суха клетка с повече от един отвор (в горния край), веорятно е разпробита по средата или в долния край. По този начин, дори да се редуват отворите в долните краища, се получават пробиви през електролита.

В наръчника на водородния маниак е даден точно такъв грешен пример, за което се и извинявам, но имам други ангажименти в последно време и ми е трудно да го редактирам.

@Lido, теоретично водородът в ДВГ се ползва с цел да обедниш конвенционалното гориво и да го запалиш равномерно след това в цилиндъра, без детонации. Стехиометричното число за бензин е 14.7:1 и при различни условия (натоварен ДВГ, празен ход, ускорение и т.н.) тази пропорция може да мърда. Ние искаме да се движи нагоре, т.е. 15 и повече към 1. Т.е. 15 кг въздух за 1 кг бензин = обедняване на сместа. Идеята е водородът да заеме равномерно обема на цилиндъра и да запали тези области, в които впръсканото конвенционално гориво е далеч от свещта и би се запалило по-късно, поради което ще се получи и детонация и съответно неправилна работа на ДВГ.

На теория при стандартни условия (25 градуса, 1 атмосфера) водородът може да се запали в концентрации над 4%. По форума има сметки, в които съм показал какво количество е това спрямо всмукания въздух в ДВГ и то е доста голямо - литри водород в минута.
Ако някой се порови по-подробно може би ще попадне на документ от френски учени, в които са проведени експерименти с водород при високи налягания и температури (до около 400 градуса), но не и чак такива, каквито са в цилиндъра на ДВГ. Все пак тенденцията е благоприятна - при повишаване на налягането и температурата, долният праг на концентрация на водорода спада. Т.е. вече отиваме под 4%-тната бариера, но все още нямам конкретни научни факти, за да кажа колко точно.

Друго мнение е, че водородът действа като катализатор в горивния процес и е необходимо съвсем малко количество. Това са твърдения, за които нямам никаква информация, но са възможни. Някой химик да каже.

Има и още едно мнение, но то е напълно неприложимо в този случай и няма да го коментирам.

Идеята ми е, че ако си се захванал сериозно, тепърва ще експериментираш и ще срещаш по-големи трудности. Явно, след като си правиш всичко сам имаш не само икономически интерес, а и някакво любопитство. Та успех с опитите. Колегите тук ще помагат с каквото могат и дано да има удовлетворение.

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #111 -: Септември 17, 2012, 10:53:05 am »
mzk, аз на това се надявам,     
Друго мнение е, че водородът действа като катализатор в горивния процес и е необходимо съвсем малко количество. Това са твърдения, за които нямам никаква информация, но са възможни. Някой химик да каже. 



(Lido)понеже клетката ми за сега няма голям дебит а и, четох че за двигател 1.4 е достатъчно 500 или 700мл водород, което е добре за мен :)



(Lido)А, с това още повече се надъхах
Идеята ми е, че ако си се захванал сериозно, тепърва ще експериментираш и ще срещаш по-големи трудности. Явно, след като си правиш всичко сам имаш не само икономически интерес, а и някакво любопитство. Та успех с опитите. Колегите тук ще помагат с каквото могат и дано да има удовлетворение.
« Последна редакция: Септември 17, 2012, 11:09:19 am от Lido »

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #112 -: Септември 24, 2012, 10:47:21 am »
Здравейте на всички! Отдавна не съм писал, за което се извинявам но бях малко зает. Но работата по клетката,не съм я оставял. Да ви разкажа до къде съм стигнал. Първо да отбележа че работех по нея със специалното съдействието на eiffel65.  И така, достигнах един дебит с който се примирих и започнах да правя инсталацията за клетката, с копче за пускане и амперметър в купето за наблюдение на работата на клетката и 20 амперов бушон за защита. Опънах кабелите, всичко нагласих, ноооо нищо! Дебитът ми намаля яко и последствие спря да работи. Оказа се от дългите кабели. Въобще не се е правело така но аз не знаех. Започнах нова инсталация но, тоя път по схема която е изпробвана вече. Днес би трябвало да я довърша. Естествено ще пиша за резултатът. Прилагам снимки на схемата и какво се получава от нея. Релетата са за копчето защото без тях предното ми изгоря. Просто не удържа на големия ток който минава през него. Тези релета са за газова уредба, по-принцип. Може и с едно реле но съм го направил с две за по сигурно. На тая схема може да се добави и ампермер. Ако някой има някакви въпроси, нека пита с удоволствие ще споделя наученото досега.
« Последна редакция: Септември 24, 2012, 10:51:17 am от Lido »

vladtod

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #113 -: Септември 24, 2012, 04:49:19 pm »
Сложи си предпазител  макси модел поне 40А ,защото ако нямаш плавен старт на клетката както знаеш първоначално дърпа много ток и горят.Но ще разбереш в последствие.

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #114 -: Септември 24, 2012, 06:12:13 pm »
Това го разбрах днес. Дай повече инфо за тоя предпазител или линк от каде да си го закупя. А, ако ми кажеш и как да го свържа ще черпя ;D . Днес довърших схемата, и смело мога да кажа че работи добре, само дето трябва наистина да се сложи такъв предпазител който колегата vladtod, препоръча. И да ви споделя за следният проблем който забелязах. Бях сложил бъблера ми малко под казанчето с електролитът, но като покарам малко и водата се връща в казанчето. Сметнах че не съм го сложил достатъчно на ниско и му направих една стойка която ми позволи да го смъкна още по надолу, и разтоянието стана на около 30см. Мислех че вече е добре, но не е. Водата от бъблера пак се връщаше в казанчето. Дайте ми някаква идея за това  :-\

eiffel65

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #115 -: Септември 24, 2012, 08:08:23 pm »
Преливането е от големите температурни разлики по време на работа и във престой. При такова голямо преодоляване на височината на водата на бъблера /дали клетката грее необичайно  много или/ и  ниските температури нощно време. Ако охлаждаш електролита зимата ще имаш по-слаба продукция. Единствено клапан да вкарва от вън при изключено състояние. Аз също го имам това при моята и още си играя с маркуча при вкл. и изкл..

koce93

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #116 -: Септември 25, 2012, 11:32:31 am »
Не е от температурата. Просто се изпълва клетката с мехурчета газ, които избутват електролита. Поставя се помпа да върти електролита, но внимавайте аз развалих една бензинова електрическа на която електролита разяде клапанчетата и спря да работи. Бушон става от тези за апартаментите за 220 волта автоматичен, дето се вдига палчето, като изключи. И кабели над 6 квадрата, колкото по-дебели и по къси толкова по-малко загуба на ток.

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #117 -: Септември 25, 2012, 12:03:33 pm »
vladtod, ето го и бушончето. Но е 20 амперов. Нямам плавен старт на клетката, при стартиране отива на 30,35 ампера и после си остава на 16,17амп. Но мисля дя го сменя със 30 амперов.

vladtod

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #118 -: Септември 25, 2012, 03:00:25 pm »
.
Върви в някоя автоморга и си вземи предпазители от климатик и релета  поне 60А. Сложи си многожичен проводник поне 6м2 хубави кабелни обувки и амперметъра в коша на колата само ключа вътре в купето който да сработва след контакт. Гледай кабелите да не са по дълги от 50-60 см.
« Последна редакция: Септември 25, 2012, 03:02:09 pm от vladtod »

Lido

  • Гост
Re: Моля за малко помощ (вод. клетка)
« Отговор #119 -: Септември 25, 2012, 06:07:15 pm »
Като гледам има още много да уча за тая работа. Кабелите са ми многожични и са дебели, но не знам колко квадрата са. Само копчето ми е в купета, а ампермера не съм го слагал за да избегна дълги кабели. Него го ползвам само да правя разтвора и да проверявам от време на време на колко ампера работи клетката. Всички надки и кабелни обувки съм ги запоявал за по добра свръзка. Но ключът за старт на клетката ми работи и като не е на контакт. Понеже не знам как да го свържа така че да работи само след като се подаде контакт. Сега както е така ключето може ли да направи някакъв проблем? А за бушона, мисля да купя един от тези за автоусилвателите. Те май са яки. На първата снимка ми е инсталацията на клетката без още два кабела, за копчето. Тези жълтите са минусът ми, те вървят 3 кабела но играят роля на един за да е по як. А тези тъмните са ми плюсът, те са два кабела но като за един. На другата снимка вече са монтирани на колата.
« Последна редакция: Септември 25, 2012, 06:08:55 pm от Lido »