Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 835756 пъти)

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #360 -: Февруари 01, 2015, 01:54:56 pm »
Здравейте,
Atos, в предната странница ми зададе въпрос за броят на магнитите с които се създава магнитно поле. Било то за статор, или за ротор. Аз съм си ги кръстил БУТАЛО И МЕМБРАНА. Аз не ти отговорих не защото не исках, или не знаех. Първо отговорът е много обширен и второ в създаването на тези две полета  се крие тайната на магнитната турбина. Давам ти един прост пример:
Залепи на един диск да кажем 30 бр. магнити - квадратни, кръгли, правоъгълни- няма значение. Разстоянието между тях да е абсолютно еднакво. След това направи два диска, единият да е огледален на първият, а другият да е със същият брой магнити, но на различно отстояние на магнитите един от друг.
Закрепи първият диск неподвижно, все едно че е статор, а вторият на нещо което може да се върти. Когато поставиш двата диска един срещу друг, така че осите на магнитите да съвпаднат, като пуснеш въртящият диск той може да тръгне по часовниковата стрелка или обратно, но неговото движение ще бъде само 6 градуса ни повече ни по-малко.След това трябва да го избуташ наляво или надясно но отново стартовата позиция ще бъде 6 градуса. Ние имаме едно резултатно магнитно поле РМП  от 30 сектора от 12 гр като всеки сектор се състои от два равно противоположни вектора от по 6 градуса. След това смени огледалният диск с диска на произволно поставените магнити, но броят да е 30 и виж в какво се състой разликата. Това е началото.
Бъди!!!
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #361 -: Февруари 07, 2015, 01:16:44 pm »
Здравейте,
въпрос към новите админи, модератори. Влязох в този форум, за да обменя опит с  тези които експериментират в областта на магнетизма. Но тъй като ме гони параноя, аз се стремях постовете ми да бъдат елементи от един конкретен и точен пъзел. Той можеше да бъде подреден само от онзи който е напреднал в магнетизма и знае кой елемент къде да го постави, за да се подреди пъзела. Но останах да си говоря сам. Въпросът ми е, как бих могъл по-бързо да отсея плявата и да събера всичко съществено в една тема?  Аз съм участвал в три теми, във всяка една има по нещичко. Ако е възможно, Ви моля да ми подскажете как да го направя.
Бъдете!!!
Иван
« Последна редакция: Февруари 07, 2015, 01:35:30 pm от Иван БГ »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #362 -: Февруари 07, 2015, 02:09:12 pm »
Здравей, Иване!
Отвори си авторска тема, в която да се събере полезната информация.
После систематизирай в нещо като списък кои постове, от кои теми и в каква последователност искаш да подредим там и аз ще ги преместя!
Просто трябва да е така:
1.тема "A", пост N  "H"
2.тема "B", пост N  "Y"
3.тема "C", пост N  "Z"

И т.н.
Може да включиш и постове от колеги, ако смяташ, че носят информация.
А ако някоя от старите теми се "изтърбуши" от смисъл, ще я изтрия.
« Последна редакция: Февруари 07, 2015, 02:15:01 pm от atos »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #363 -: Февруари 07, 2015, 02:42:32 pm »
Здравей, atos
ще се постарая да следвам съвета ти. Много работа е, но трябва да се направи. Подходът ми е бил грешен. Да искаш някой да се досети какво си искал да кажеш, това е все едно да сложиш пътни знаци в един лабиринт. Ще помисля за това да сложа други постове. Страхувам се да не се превърне в говорилня.
Целта е: Да се направи реплика. Благодаря ти!
Бъдете!
Иван

Velektra

  • Гост
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #364 -: Февруари 07, 2015, 03:12:45 pm »
Иван БГ, по-добре напиши нещо като учебник или ръководство. Не може да искаш в един форум да няма мнения дори и да са празни приказки, защото и това е относително.
Получават се две крайности: или сам си говориш(пишеш) и се ядосваш ако никой не ти отговаря или като започнат повече хора да пишат се ядосваш че се пишат глупости.
Всеки който е заинтересован от темата трябва сам да си отсява плявата от зърното. Какво като има много писане и мнения. За теб може да са глупави, но за друг да са ценни.
Не може хем да те боли, хем да те сърби.
А най-добре е да не пишеш във форуми, а да си намериш съмишленици чрез тях(форумите) и след това по Скайпа например да си общувате и споделяте идеи.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #365 -: Февруари 07, 2015, 03:22:32 pm »
atos,възможно ли е да дадете достъп на ИванБГ като администратор за да си оправи темата ,след което може да му отнемете правата .. ?!
темата е много ценна и интересна за форума-нека има вид!

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #366 -: Февруари 08, 2015, 02:48:36 pm »
Здравей Векторе,
моля те без такива предложения. Ще намеря начин да систематизирам нещата. Дали ще бъде чрез препратки, или както предложи atos, а може и нещо друго. Но като се замисля и Velektra е прав от своя страна. Ще го помисля, но съм категорично против твоето предложение. Извини ме, но така го мисля.
Бъди!!!
Иван

Velektra

  • Гост
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #367 -: Февруари 08, 2015, 03:40:22 pm »
Здравей, Иване!
Би трябвало след толкова дългогодишен труд да си систематизирал нещата в някакъв документ. Дали ще е DOC или PDF формат например, няма значение. С графики, чертежи, обяснения, дори и анимирани неща. И всичко това за твое ползване и припомняне.
После вече лесно от тоя документ вадиш неща за публично представяне, без да има в него тайни, които не искаш да разкриваш.
Постваш тоя документ в първия пост на нова тема и който е заинтересован си го сваля и чете и едва след това да взема отношение по темата.
Така няма да има дребни и глупави заяждания по дребни въпроси.
Няма да кажеш: стругаря се бави, пружините не стават, ще купувам нови, после някой се майтапи да сложиш ластик, ти естествено се нервираш, някои пък само това чакат, започват обиди и т.н.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #368 -: Февруари 08, 2015, 03:46:26 pm »
здравейте .
много лесно щеше да редактираш постовете. но ти най добре си знаеш .ще е много добре темата да има развитие .много се радвам!
поздрави
« Последна редакция: Февруари 08, 2015, 03:51:47 pm от Vector »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #369 -: Февруари 08, 2015, 04:59:23 pm »
Здравейте,
Velektra, всеки си има система за работа. Аз си имам дневници, чертежи по години, дата, час с начало и край, но нищо на компютър. Ще го измисля, и ще продължа. По един, или по друг начин. Явлението магнетизъм е просто по своята същност и в тази простота се състой цялата тайна.
Бъдете!
Иван

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #370 -: Февруари 08, 2015, 09:44:03 pm »
След като Иван направи авторска тема, може да е модератор в нея, не е проблем.
Само, че първо да я направим и да преместим постовете носещи информация и то в нужния ред. После може да изтрием тези, останали без съдържание.
Постове от коя да е тема в коя да е друга можем само аз и админите, т.е. ако някой е модератор в своята тема, той може да модерира САМО в нея!

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #371 -: Февруари 21, 2015, 02:57:54 pm »
Здравей ,Иван!
Отрязах малко еднакви магнити ,но не в средата както трябваше да е,понеже нямам стоика на шлаифа - ...Ако съм взел повече от едната страна на магнита ,възможно ли е това да доведе до размагнитването му?
Поздрави!
« Последна редакция: Февруари 21, 2015, 03:04:39 pm от Vector »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #372 -: Февруари 21, 2015, 04:04:27 pm »
Здравей Вектор,
не размагнитване няма да има.
При по-големият магнит като поръсиш стружки, в единият край там където си рязал, няма да има стружки. Това е разделителната бразда между двата полюса.
Вземаш един диск от шмиргел, едни клещи "Чирак", хващаш здраво магнита и почваш да пилиш, малко водичка за смазка и така докато не станат двата магнита еднакви. Няма как!
Може и на шмиргел, но не знам колко си сръчен, трябва да се внимава много, пиленето трябва да е за кратко и леко, да има много вода, за да не се раз магнити от топлината.
Най-добре е да се режат през браздата.
Бъди!!!
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #373 -: Март 07, 2015, 10:58:52 am »
Здравейте,
Въпрос?
Да предположим, че е създадена магнитна турбина.
Имаме брой на оборотите при свободен ход и при натоварено положение.
Имаме колко килограма е ъгловият момент на всеки един градус от 360.
Имаме напрегнатостта на магнитите.
Имаме отстоянието на магнитните полета т.е. дебелината на магнитната възглавница важен фактор за ъгловият момент.
Имаме броят на ротациите на полетата за един оборот.
Правилно ли е да се използва формулата за сила т.е. Колко Нютона, или трябва да се създаде нова, защото има нови моменти при създаване на това въртеливо движение?????
Бъдете!
Иван

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #374 -: Март 07, 2015, 11:10:45 am »
Здравей, Иване!
Правилно е да се ползват съществуващите формули за сила, но на практика няма да ти свършат работа!
Пояснявам - тук силите, които действат не могат да се приемат за константа, защото постоянно се променят разстоянията между магнитите и силовите им векторни изражения представляват един вид параболична функция, казано на математически език.
Допълнително се усложнява задачата, ако въпросните магнити се въртят в различни равнини - параболите стават с обемно (3D) изражение, при което трябва да се търси модел с налагането им една върху друга в пространството, за да се видят полезните и паразитните сечения и то във всеки един момент.
Не знам коя програма би ти свършила работа за моделирането на подобни сили?
Ако някой колега е спец по висша математика или има достъп до подобен софтуер - да помага!
При всички случаи обаче трябва да се вкарат доста данни...