Автор Тема: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962  (Прочетена 322324 пъти)

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #405 -: Юли 27, 2015, 01:06:04 am »
Съжалявам, няма видео. Причината е възможно най-тъпата - забравих си телефона. От април не живея където е машинарията, а на 5 км. Да, можех да се върна, 5 км не са проблем. Но е проблем тоталната липса на места за паркиране. И при положение, че нямам телефон да се обадя на жена ми да ми свали нещо на улицата.....сещате се.
Напоследък мога да работя по въпроса само в неделите от 6 до към 7.30. После идват осите и приближаването е болезнено. Но днес по незнайна причина не се появиха до обяд. Та си поиграх доста и се случиха и получиха интересни неща.
Винаги досега при опитите търсих максималните обороти. Днес направих обратното - с помощта на регулатора от пост 244 започнах да търся минималните стабилни и постоянни обороти. Монтирах и втора тежест и това, дето му казване топуз вече тежи към 40кг.
При пускане на елмотора  всичко се завърта лесно и бързо, за около 10 секунди и лесно се намират минималните устойчиви обороти на празен ход чрез регулатора. После започвам плавно да стопирам барабана. Елмотрът видимо се затормозява и оборотите падат. Трябва да се "даде малко газ" от регулатора. Това, което писах, че спирачката не влияе на елмотора явно не е така. Просто при максимални обороти не се усеща заради центробежните сили, които компенсират затормозяването. При увеличаване на спирачното усилие топузът започва да изостава увеличавайки рамото си спрямо кардана. В момента, в който дойдат нужните сантиметри ( в случая от 0 до 60) топузът "пада" завъртайки кардана. Точно тук е гравитационната помощ. И всичко това става "в движение". В този момент трябва да се върне малко 'газта", ако искаме да запазим постоянни обороти. Това в някакъв по-късен и напреднал етап трябва да го прави електронна джаджа. Да дава повече или по-малко ток ( обороти) в зависимост от товара.
Така..... продължавам да стопирам барабана. Топузът се вдига до 90 градуса спрямо положението си в покой. Това е максимумът. Ако упорствам още, за половин секунда топузът минава разстоянието 90 - 180 градуса, защото след 90 градуса рамото започва на намалява. На 180 градуса барабанът спира и ако топузът "падне" от другия край барабанът се завърта наобратно. Как става това? Елмоторът си работи, ролката си обикаля по релсата, а барабана спира, че и на обратно се завърта, не ме питайте, не може да се обясни, трябва да се види. Номерът го прави карето. Но това не трябва да се допуска. Полезният ход на топуза е до 90 градуса. Там му е максималната сила. После настава хаос и безредие.
Ами.....това е за днес. Ако има нещо неясно, питайте, на линия съм  ;)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #406 -: Юли 27, 2015, 01:44:19 am »
Следователно нова сила не ти е нужна за задвижване на топуза и движението се осъществява за сметка на гравитацията,а ние местим само ЕДНАТА ОПОРА за да има морков за магарето което се пада като роля за гравитацията.Добре че тя няма нищо против това.
Оооо, повярвай, има много напротив :)
1. Гравитацията няма да се прояви докато тялото не почне РЕАЛНО ДА ПАДА. Няма начин да извлечеш енергия от топуза, ако той не се спуска.
2. За да почне да пада топуза, той преди това трябва да се вдигне. Или да се вдигне в някой по-късен етап. Но трябва да се вдигне, за да може да се движи по затворена крива, да има цикличност. Това може да стане само ако е вложена външна енергия. Всяко спускане на топуза ще ти даде енергия, но ти в някакъв момент ще трябва да я вложиш обратно за да го повдигнеш обратно на същото ниво. И вложената енергия ще е точно толкова, колкото си извадил.
3. Всяко тяло пада РАВНОУСКОРИТЕЛНО. Ако въртиш оста равномерно, топуза ще се засили и ще я изпревари в някакъв исторически момент. Не можеш да поддържаш топуза хем падащ, хем движещ се с константна скорост. Да, при добри сметки и добри управляващи механизми с обратна връзка можеш отдолу да вадиш точно толкова енергия, колкото влагаш отгоре и да държиш топуза в неравновесно положение изостанал и повдигнат на една и съща височина. Но и тогава извадената енергия ще е точно толкова, колкото вложената. И в този случай няма да има никакво значение дали топуза ще е в устойчиво равновесие - висящ вертикално отдолу - или в неравновесно - изостанал на някакъв ъгъл. Той ще си стои на една и съща височина и от гравитацията нищо няма да видиш. Или ще се мандахерца, работейки като акумулатор, но не и като източник на енергия.

Макс, виждам че лека-полека се убеждаваш в това, което говоря от сума ти време. Тежестта изостава само заради приложеното усилие върху спирачката. Така топуза се превръща в акумулатор на енергия - когато натиснеш спирачката акумулираш малко енергия в него, когато я отпуснеш той ти я връща. Но тя е една и съща - потенциалната енергия на повдигнатия на еди-каква си височина топуз, тежащ еди-колко си.
Повярвай ми - разгледал съм кадър по кадър по-голямата част от видеото ти. На трите кадъра които пуснах тук: http://mazeto.net/index.php/topic,9372.msg73011.html#msg73011
може да се види че един път топуза е изостанал повече, на друг -по-малко. Ако има интерес мога да извадя и кадри, където топуза е изпреварил оста. Това което сега си наблюдавал се случва и при по-висока скорост, просто е било по-бързо и не си го забелязал.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #407 -: Юли 27, 2015, 06:25:25 am »
Не ми е ясно как работи регулаторът на обороти. Ще го кажа така - ако знаем, че при врътка на максимално положение елмоторът харчи колкото си харчи ( май на него пишеше 3 А и 300 вата), какво стига до него при врътка на 50%?
Ясно е, че оборотите падат. А мощността?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #408 -: Юли 27, 2015, 07:52:59 am »
Импулсен е - тиристорно изпълнение.
Мощността пада, разбира се, няма как, въртящият момент се запазва (уж)...
Казвам "уж", понеже при по-високи обороти имаме инерция на масата-ефект на маховика.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #409 -: Юли 27, 2015, 10:51:27 am »
Много ясно е че гравитацията работи при падане само че ти убягва момента каква мощност се влага за изместване на горната опора и каква се получава при самото падане на топуза.
Защо избягваш по всякакъв начин думата "повдигане"?
При изместване на горната опора се получава повдигане на тежестта. Да, повдига се чрез лост, което намалява силата, но не намалява енергията която е необходима.
Колкото енергия вложиш в повдигането на тежестта, толкова ще получиш при нейното спускане.

Това че цялата система се върти изобщо не променя нещата. Вече 10-тина страници никой не споменава нищо за центробежната сила, което за мен е обнадеждаващо. Но щом на никой не му трябва тая центробежна сила, предполагам ще се напънем да измислим конструкция, която да има същата функционалност, но няма да се върти. И тогава заблудата вече ще лъсне.

Макс, предлагам ти да проведеш следния експеримент. "Обърни" начина на работа на конструкцията. Откачи лоста в горната част - този който води кардана по пръстена, който предава енергията от мотора към тръбата на кардана. След това завърти джантата долу на ръка. Хващам се на бас, че "по магически начин" ролката горе ще почне да обикаля по пръстена. Обаче ти ще трябва да прилагаш огромни усилия да въртиш джантата, а горе дори и малко усилие ще е достатъчно да спре движението на ролката. И в момента в който ролката горе се спре от нещо, енергията която влагаш да въртиш джантата ще почне да повдига топуза. Ще е много, много трудно да повдигнеш топуза дори и малко.
После се замисли защо се получава така.

П.С. За тези които все още не могат да си представят кинематиката на системата ще им я нарисувам малко по-лесно за проследяване. Като схема и като сили които ще действат схемата е абсолютно същата. Но е доста по-разбираема, няма объркващите наклонени детайли:


Да поясня - в черно е системата в покой, когато топуза е виснал в ДМТ. С червено е момента, в който почвате да въртите ролката горе и топуза е изостанал. Червените линии да се приемат като еднакви по дължина със съответните черни.
« Последна редакция: Юли 27, 2015, 11:08:52 am от juliang »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #410 -: Юли 27, 2015, 04:58:28 pm »
При изместване на горната опора се получава повдигане на тежестта. Да, повдига се чрез лост, което намалява силата, но не намалява енергията която е необходима.
Колкото енергия вложиш в повдигането на тежестта, толкова ще получиш при нейното спускане.
Невярно - неизмерено, недоказано!
Разликата е като тази между бягане 10 километра и преодоляването им с велосипед.
Това че цялата система се върти изобщо не променя нещата.
Променя всичко!

Вече 10-тина страници никой не споменава нищо за центробежната сила, което за мен е обнадеждаващо. Но щом на никой не му трябва тая центробежна сила, предполагам ще се напънем да измислим конструкция, която да има същата функционалност, но няма да се върти. И тогава заблудата вече ще лъсне.
Напротив!
И аз и RUS в няколко поста ти обяснихме, че центробежната сила при по-високи обороти е пречка, защото "поглъща" гравитацията и измества силовия вектор настрани!
А ако няма въртене - изобщо няма КОНЦЕПЦИЯ (поне не и тази, която разглеждаме)!
Макс, предлагам ти да проведеш следния експеримент. "Обърни" начина на работа на конструкцията. Откачи лоста в горната част - този който води кардана по пръстена, който предава енергията от мотора към тръбата на кардана.
НЯМА подобно предаване, лостът НЕ предава въртящ момент!
След това завърти джантата долу на ръка. Хващам се на бас, че "по магически начин" ролката горе ще почне да обикаля по пръстена. Обаче ти ще трябва да прилагаш огромни усилия да въртиш джантата, а горе дори и малко усилие ще е достатъчно да спре движението на ролката. И в момента в който ролката горе се спре от нещо, енергията която влагаш да въртиш джантата ще почне да повдига топуза. Ще е много, много трудно да повдигнеш топуза дори и малко.
После се замисли защо се получава така.
Хайде ти се замисли, що е така, а? Щото сам се оборваш в момента!

juliang, наистина ли ни мислиш за тъпи или незапознати със ЗЗЕ?
Не ти ли хрумва, че хора със сериозни разбирания в областта на физиката и кинематиката по-точно, ще "търсим под вола теле", рискувайки да се изложим като профани?
« Последна редакция: Юли 27, 2015, 05:17:24 pm от atos »

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #411 -: Юли 27, 2015, 09:08:12 pm »
Ами това е супер! Значи входящата мощност може да се намали наполовина, без това да даде негативно отражение надолу.
Пичове, не мога да меря нищо. Всичко с което разполагам - малък електрожен, два ъглошлайфа, ръчна бормашина, 5 кила гаечни ключове и заден двор на изоставена къща.
juliang, не виждам смисъла от това да откача и въртя наобратно. Аз съм убеден, че отдолу ще излезе повече, отколкото се вкарва отгоре. Ако не бях, отдавна щях да включа шлайфа и да нарежа всичко на малки парчета.
За оборотите - няколко пъти писах, че ако са прекалено високи топузът няма време да пада и се получава завихряне. Тогава си оставаме само с една инерционна сила. Гравитационната отива на кино. На този етап смятам, че най-добрите са между 60 и 80.
RUS, поздравления! Действай смело. Не грешиш.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #412 -: Юли 27, 2015, 09:20:30 pm »
Невярно - неизмерено, недоказано!
А някой от форума дет се опитва да репликира това да не би да е измерил нещо?

Разликата е като тази между бягане 10 километра и преодоляването им с велосипед.
Откъм чиста механика колкото и да ти е странно е едно и също - маса еди-колко-си килограма се вдига/сваля на еди-колко-си. Това че човешкото тяло е несъвършено не значи че велосипеда е перпетуум мобиле. Просто при велосипеда имаш по-ефективно използване на енергията - хабиш по-малко.
juliang, наистина ли ни мислиш за тъпи или незапознати със ЗЗЕ?
Не ти ли хрумва, че хора със сериозни разбирания в областта на физиката и кинематиката по-точно, ще "търсим под вола теле", рискувайки да се изложим като профани?
Все повече тази хрумка се утвърждава в мозъка ми... Нищо лично.

Представи си че имаш товар 100 кг. в количка с две колела.Колкото по дълго е рамото на дръжките,толкова по малко усилие ще изпитваш като участник в движението на количката.Колкото повече приближаваш дръжките към земята -толкова по голяма сила ще ''ляга'' на ръцете ти.Колкото повече я изправяш толкова по малко усилие ще изпитваш.Докато в граничния момент около 45 градуса просто тежестта ще има нулев натиск и след този ъгъл ще те дръпне против посоката на дръжките като опора ще са колелата на количката.
Има някои колички, които не ти тежат на ръцете. Такива например:

Но това не значи, че да караш 100 кила с такава количка по баир нагоре ще е без усилие. Усилието което влагаш в дръжките на обикновената ръчна количка е да задържиш товара, то не ти помага да го придвижваш. Това усилие ще трябва да влагаш и ако не караш количката, а я държиш повдигната на едно място. Но това отново не значи че количката на снимката е перпетуум мобиле. Нито че ако държиш обикновената количка под 45 градуса тя сама ще тръгне да изкачва баири.

Схемата която си начертал както ти дойде няма нищо общо с принципа който се обсъжда.
Това, че не разбирате че двете схеми са абсолютно идентични кинематически ми говори за доста сериозни пропуски от часовете по физика в гимназията. Давам ви и малко картинки за размисъл. Да видим дали ще можете да определите дали кинематически схемите са еднакви или различни. Размерите с означения да се приемат за еднакви във всичките примери.

« Последна редакция: Юли 27, 2015, 09:35:33 pm от juliang »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #413 -: Юли 27, 2015, 09:30:46 pm »
Макс, аз пък имам малко по-различно виждане от това на RUS и то е, че центъра на тежестта трябва да е възможно най-ниско:)
Но това вече са различни концептуални трактовки на принципа, защото всяко решение е възможно, останалото е въпрос на конструкция- рамо, тежест и наклони.
RUS търси висок център, ниски обороти, силен наклон и умерена тежест.
Моята идея е - много голяма тежест, много дълъг лост и нищожно отклонение в наклона.
При това решение, смятам, че центробежната ще е от помощ, времето ще покаже!
И двете решения са правилни, както споменах - въпрос на виждане:)

juliang, а разговорът ми оттук-нататък с теб е абсолютно безполезен, както за мен, така и за четящите!
Ти нямаш за цел да разбереш, а да опровергаеш, въпреки неразбирането си...което е адски деструктивно!
От всичко изписано дотук, малко дете би разбрало идеята, така, че не остава нищо друго, освен да се повтаряме до безкрай, което би било идиотско мисля!

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #414 -: Юли 27, 2015, 09:55:50 pm »
atos, виж сега, за да се завърти карданът в моята конструкция около оста си му трябва рамо (лост) и тежест накрая. Колкото рамото е по-дълго и килограмите повече, толкова по-добре. Затова съм го насочил към долните ъгли. Местенето и нагоре и надолу драстично скъсява дължината му.
Голяма тежест, дълъг лост казваш. ОК, но това трябва да се направи и то не на схема. А за наклона ( отклонението от вертикала) си помисли пак.  Продължавам да твърдя, че колкото повече, толкова по-добре.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #415 -: Юли 27, 2015, 09:56:35 pm »

juliang, а разговорът ми оттук-нататък с теб е абсолютно безполезен, както за мен, така и за четящите!
Ти нямаш за цел да разбереш, а да опровергаеш, въпреки неразбирането си...което е адски деструктивно!
От всичко изписано дотук, малко дете би разбрало идеята, така, че не остава нищо друго, освен да се повтаряме до безкрай, което би било идиотско мисля!

Аз разбирам идеята, обаче разбирам и откъде идва заблуждението че "има нещо в тая схема". Опитвам се да го обясня, но явно колкото аз се инатя да приема илюзията, толкова вие се опитвате да не разберете това което аз се опитвам да ви обясня.

Това, че една тежест натиска под ъгъл, не означава че вие ще получите енергия от нея. Ще получите енергия само ако тя НАИСТИНА тръгне да пада. А падне ли, вие ще трябва със собствени сили да я вдигнете обратно, за да затворите цикъла.
Ще държите топуза на едно и също ниво. ОК, но докато топуза наистина не падне на по-ниско ниво, вие енергия от това че не е в ДМТ няма да видите. Падне ли в ДМТ, ще трябва да вложите енергия да го повдигнете за да затворите цикъла. Дали през това време ще се върти или не няма никакво значение. Единственото което има значение е на каква височина спрямо земята се намира топуза. Намалява ли височината - печелите енергия. Повдига ли се - губите енергия.

Никой не казва топуза реално по каква траектория се движи. Едни казват, че плува нагоре-надолу, други че се движи по хоризонтална равнина но "в постоянен мерак да пада". Всички обаче в транс обясняват че топуза се върти и са се вторачили в това като зайци в автомобилни фарове.

Постоянно питам - откъде ще дойде енергията за вдигането на топуза, ако той все пак пада? Всеки вика "от въртенето". Убаво бре, ма нали вие го въртите? Другите викат "ма той не пада". Е кат не пада - каква енергия очаквате от него?

Дадох една схема преди няколко поста. Казахте че не била такава квато била оригиналната. Сега давам 4 схеми и задавам ясния въпрос: "Схемите кинематически еднакви ли са?" Аз твърдя че са абсолютно еднакви, и че ще са заменими на 100% като реакции и поведение. Някое форумно "светило по кинематика" ще има ли смелостта да каже, че има разлика в схемите?
Аз си залагам моето незнание за това, че схемите са идентични. Ако някой може научно да ме обори че схемите са различни - да го направи. Аз ще спра да пиша в тая тема ако някой го направи.

П.С. Аре, ще добавя още 2 схеми да стане забавата още по-голяма:

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #416 -: Юли 28, 2015, 10:03:31 am »
   RUS грешиш. Не е N/m, а  N.m и тогава 100 вата - не са 6.37 N, а 39.8 N, при рамо 0.4 м.
Респективно масовия момент е kg.m2, а не kg/m2
И не е коректно да сравняваш N с N.m2
Айде оправи си сметките!
Поздрави

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #417 -: Юли 28, 2015, 10:20:06 am »
RUS, нещо се обърка ти в сметките си. Първо да спомена, че не е добре да се смята във физиката. Сметките са за математиците и само помагат при оразмеряване на дадени неща, но не и за доказване на едно или друго нещо. Второ, като ще смяташ, смятай докрай.
Ето от този линк:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8A%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F_%D1%87%D1%80%D0%B5%D0%B7_%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BA
вземаме формулата за съхранената енергия в маховик: Ек= 1/2*инерционен момент*ъглова скорост на квадрат


ългова скорост = 2*3.14/1  (приемаме 1 оборот за 1 секунда) = 6,28
инерционен момент си го сметнал = 5,2
съхранената енергия = 1/2*5,2*(6,28*6,28)= 102,5J

Мотор 100W потребява 100J за 1 секунда, но нека приемем, че има 0,8 КПД ... т.е. мотора изкарва 80J енергия и я дава на маховика, който при 1 оборот в секунда съхранява 102J. Oт тук може да заключим, че 100W мотор ще развърти маховика до 1 оборот в секунда за секунда и нещо. 300W мотор ще успее за 0,3 секунди.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #418 -: Юли 28, 2015, 10:31:41 am »
juliang, ще разгледам само първата и втората ти скица-от горе надолу и отдясно-наляво:

При първата, като заклатиш топуза с ръка, той ще се задвижи в равнина, наклонена на 45 градуса.
При втората- в хоризонтална равнина, явно е, ако не - ще блокира кардана.
Освен ако не предлагаш някакви връзки и лагерувания, които не споделяш? Или ако няма кардан?
Не отчиташ, че ако промениш наклона на втората схема, ролката също ще излезе от релсата горе, защото рамото от вертикално ще минава към хоризонтално при тоя тип клатене на баласта.
RUS, разбирам ти концепцията, това не пречи да имам няколко различни идеи за практическа реализация.
Макс и твоята конструкция ми е ясна, не казвам, че е погрешна, просто различните варианти тук дават различни възможности за решения:)
« Последна редакция: Юли 28, 2015, 10:51:44 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #419 -: Юли 28, 2015, 10:59:53 am »
...Съвсем емперично си задай въпроса как аджеба със 100-300 ватов двигател ще завъртиш маса от 20-40 кг.
...
Просто числата показват че с тая фъсня на 300 вата  по твоя чертеж и идея няма да се мръдне такава тежест  окачена на такова рамо.

Прекалено много цифри, но те нищо не казват.
Колко вата може да произведе човек със своите мускули? Или нютона сила? А виж какво правят:
https://youtu.be/-5JFeFPoYFY?t=329
Човек само със своите мускули премества 10 300 ТОНЕН кораб.
Човек без никакви усилия може с един пръст да завърти маховик тежащ няколко тона, стига той да е добре лагеруван и балансиран. Надявам се дори и на теб ти се е случвало да буташ лек автомобил. Получава се нали, въпреки че нямаш 50-те киловата мощност на ДВГ.

Така че макс спокойно може да увиси и един тон на рамото (ако конструкцията му издържи) и да го завърти с неговия 100 ватов мотор. Всичко е въпрос на балансиране и лагеруване.

Скинър във клипчето заменя ремъка с някъв копринен конец. Оки, но защо не казват с каква скорост се въртят колелата на предавката, около която минава конеца? Мисля че и на теб ти е ясно, че колкото по-голяма е скоростта на въртене на ремъчните предавки, толкова по-малко е усилието което ще понася ремъка (ако говорим за еднаква мощност на изхода).

На теория ако макс няма никакви загуби от триене никъде в системата, и върти маховика със скорост клоняща към нула (или я развърти и чак тогава почне да мери) ще му е необходима мощност 0.00 вата за да поддържа въртенето. Нула. Кръгла нула. Почне ли да вади енергия отдолу - ще трябва да го компенсира с вкарване на енергия отгоре. Топуза само играе роля на маховик, който натрупва определено количество енергия в себе си. Със абсолютно същия успех може да разкара топуза и да замени тръбата на кардана с някаква огъваща се стоманена лента. Така вместо в повдигане на топуза ще акумулира енергия в огъването на лентата. Или да сложи торсионен прът, който да се усуква (ще трябва да оправи горната част, за да може да предава усукването).

Да поиграем на цифрички кат си писал толкоз.
приемаме че мотора дава 0.3 Nm (а не 0.3 N/m, защото въртящия момент се мери в нютонметри). Това означава 0.3 нютона на рамо 1 метър. Тоест ако  монтираме тоя мотор хоризонтално и сложим едно рамо на оста му, на края на рамото можем да увисим тежест 30 грама и той ще я вдигне. Това е казано на разбираем език.
Правим рамото 0.4 метра. Това увеличава теглото на тежестта която можеш да се повдигне до 75 грама (30/0.4).
Вкарваме в сметките и понижаващата предавка - 50 пъти - която веднага повишава теглото което може да вдигне нашето моторче до 3.75 килограма. Това е силата която по мои сметки натиска края на оста. Макс ако си намери едно домакинско кантарче може да го закачи на края на оста и да види каква сила е необходимо да приложи в там за да се задвижи устройството му. Аз предполагам че без спирачка ще е значително по-малка, защото лагеруването му е добро, предполагам че и нивелирането е горе-долу... А ще е по-малка, защото той всъщност не извършва почти никаква работа. Влага една енергия във въртенето на един топуз.
Не отричам че схемата има предимства - тя може да поеме ударна доза енергия и да я погълне цялата за разлика от обикновения маховик. Това става чрез повдигането на топуза. Ако дръпнеш рязко горната част на оста, ще повдигнеш маховика, демек системата ще погълне цялата енергия и после във времето ще я трансформира във въртеливо движение. На подобен принцип работят демпферните маховици, които се слагат на по-новите автомобили. Там маховика е двумасов, като двете части са свързани с пружини. Неравномерната работа на ДВГ се акумулира за момент в пружините и пулсациите на мощността се изглаждат.

Цялата тая мистерия може съвсем лесно да се реши с помощта на 2 домакински кантарчета с пружина и 10 метра въже за пране. Макс да види колко сила му трябва да върти горе, и колко сила му трябва да спира долу. Ако силата която му трябва горе е по-малка от силата която получава долу - аз отивам да си правя ритуално харакири. Ако силата горе и долу е еднаква - да пали флекса и да нарязва това нещо на скрап.
Защото само с такова измерване може да се каже точно колко е входа и колко е изхода. Всичко дет "изглежда" или "се усеща" е субективно.

juliang, ще разгледам само първата и втората ти скица-от горе надолу и отдясно-наляво:

При първата, като заклатиш топуза с ръка, той ще се задвижи в равнина, наклонена на 45 градуса.
При втората- в хоризонтална равнина, явно е, ако не - ще блокира кардана.

Схемата е тази, която ползва Макс. Опората е каре долу на триъгълника и лагер обикалящ по обръч в горния ляв край.
И нека приемем, че не е кардан, а някаква връзка, която може да предава въртене и на 90 градуса. Да не говорим за технически решения, а за чиста кинематика.
Разгледай внимателно дясната картинка и си помисли отново дали ще се клати в хоризонтална равнина... Приеми дори че горе не е лагер, а отново каре...