Автор Тема: Bedini  (Прочетена 507274 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 725
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Bedini
« Отговор #810 -: Юни 23, 2016, 09:24:02 pm »
az_skeleta, защо затаяваш истина?
Виждал си много пъти самозахранване, а криеш...

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Bedini
« Отговор #811 -: Юни 23, 2016, 09:32:54 pm »
Писал съм по въпроса с самозахранването на Бединито. Няма се повтарям като развалена плоча.
 Вчера наистина Жоро ми демонстрира  нещо, но то не е на Бедини и стига се е правил на улав. Ако има нещо да си пише той а не да праща препратки към мене. Аз вече преди да напиша или кажа нещо искам да си го проверя сам, щото накрая се оказва че говоря глупости.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 338
Re: Bedini
« Отговор #812 -: Юни 23, 2016, 09:41:38 pm »
Всички знаят, че като се натовари трансформатор, напрежението на изхода намалява, но изходният ток се увеличава. Едновременно с това се увеличава консумацията от източника. Но ако този трансформатор е със слаба индуктивна връзка между двете намотки (това означава разкъсан магнитопровод и разстояние между двете намотки) то се получава следният парадокс: с намаляване на съпротивлението (опитите са правени с активно съпротивление) напрежението на изхода намалява, тока се покачва постоянно като максимума е при късо съединение. Но входната консумация се повишава до стигане на един максимум и след това започва да намалява и в зависимост от индуктивната връзка може дори да достигне стойности като на празен ход. Обяснението на това е следното: индукцията на изхода зависи от магнитният поток вътре в самата бобина. Когато през нея преминава ток (реакция на Ленц) се създава насрещен магнитен поток. Полученият като разлика от двата, магнитен поток вече създава индукцията в товарната бобина и тъй като той винаги е по-малък, се създава и по ниско индуцирано напрежение. Но защо пада и консумацията от източника - ами защото намалява и консумацията на изхода.
Сега Жоро ще каже "ама това е с магнити" - няма значение изходният ток и напрежение се определя от магнитният поток в сърцевината на товарната намотка. Този ефект може да се потвърди след измерване на максималните пикове на изходното напрежение след промяна на товара.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 526
Re: Bedini
« Отговор #813 -: Юни 23, 2016, 09:58:13 pm »
...
И колеги стига с тия бързовари. Майтапчии.

Надявам се си чувал за фирмата Fluke. Те се занимават с измервания на електричество доста преди ти и аз да се родим на тоя свят.
Та ето ти едно линкче да прочетеш неща, казани от хора кото се занимават с мерене на токове и напрежения от 70 години: http://en-us.fluke.com/training/training-library/measurements/electricity/what-is-true-rms.html

И ще си позволя да цитирам едни неща, дето ти ги обяснявам откакто си почнал тая тема:
Цитат
Waveforms can be distorted by nonlinear loads such as variable speed drives or computers. An averaging meter attempting to measure distorted waves can be up to 40% low or 10% high in its calculations.
В прав текст хората казват, че средностатистическия мултиметър (забележи, не китайските ментета, а уред "средна ръка", което за нас е върха на сладоледа) има грешка от 40% надолу до 10% нагоре при измерване на "сбъркани/криви" вълни. И тия числа не са изсмукани от пръстите - тези хора са достатъчно педантични за да измерят колко е голяма грешката, не просто да хвърлят числа напосоки.

Ето ти още една статия отново от там, който обяснява че меренето на "плаващо DC" (което според мен е точно твоя случай) е изключително трудно, и дори Флуке предлага само няколко модела, които могат да мерят аc+dc true-rms.

http://www.fluke.com/fluke/uses/comunidad/fluke-news-plus/articlecategories/electrical/true-rmsfacts

Ето ти още едно документче с което ще се запознаеш що е то true-rms измерване и какви са начините то да се извърши. Когато извършиш измерването по начините, описани в него, може и да говорим за цифри. В твоята постановка в момента можеш да замениш волтметрите и амперметрите с ... водомери или термометри и ще имаш горе-долу същата точност на измерването и достоверност на резултатите.

Два сравнително скъпи уреда - единия с true rms измерване, другия - не. Видно по лепенките - минали през калибриране и проверка за точност на измерванията. Измерва се изход от инвертер, дет не е съвсем синусоида (но доста по-близо отколкото това което ти мериш:

По мое мнение сигнала който излиза от инвертера е трионообразен, затуй "обикновения" мултимер мери с 10% надолу.

Измерване на правоъгълен сигнал (отново по-близо до синусоида от твоите сигнали) и грешката на неправилния уред:

тук пък сигнала е по-пълен от синусоида, затуй "простия" мултиметър греши с 10% нагоре.

С'я ти си представи к'во мери твоя мултиметър и колко точно е това измерване...

Та по въпроса за майтапчиите ... не знам кой се майтапи с другите ....
« Последна редакция: Юни 23, 2016, 10:27:10 pm от juliang »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Bedini
« Отговор #814 -: Юни 23, 2016, 10:29:06 pm »
   juliang безсмислено е да ги учиш, много хора тук във форума не обръщат внимание на измерването и затова понякога стават за смях. За тях измерването е едва ли не второстепенно, даже излишно занятие , без да си дават сметка, че като нямаш обяснение или не можеш да анализираш  един процес, то най важното нещо е да измериш параметрите на входа и на изхода, и то по метод който да минимизира грешката. Не знаеш какво става, но и не мериш както трябва и после правиш разни гръмки изводи, едва ли не науката започва от теб. Ще цитирам само Жоро, "колеги за това няма специалисти", да но специалисти по измерване има, редно е да си сътрудничиш с тях, за да направиш адекватни измервания, а не подигравателно да подхвърляш "И колеги стига с тия бързовари. Майтапчии". Ако не можеш една система математически да я анализираш, конструираш я и мериш, коректно, ако не можеш да мериш коректно, загубил си си времето., вманиачаваш се и говориш простотии.

Yoro

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #815 -: Юни 23, 2016, 10:32:29 pm »
Bat_Vanko, това което пишеш ми е известно, но май не четеш какво пиша.
Прекалено стандартен си.
Генератора не се натоварва.Нищо не прегрява.Даже не загрява.
Това е ефекта от претоварването. Нали? И всичко което описваш.
Включи една батерия към тес и ако тока на заряд е 4А като включиш още някакъв консуматор примерно с консумация 2А паралелно на батерията то тока от теса ще стане 6А .
Нали? А при генератора като включа консуматор 5А то тока на зареждане се повишава с не повече от 100 мА. В същия момент тока от теса за захранване на генератора си остава какъвто е.Не се променя и напрежението на батерията бързо се покачва.
Не си мисли, че аз не зная как да измервам. Имам и свестни уреди за целта.
Не са китайски.Та както добре и компетентно обясняваш опитай се да обясниш това.Трябва да имаш предвид и това, че батерията няма никакъв капацитет. Работи почти като кондензатор. Тя е 50 Ач а с 5А консумация пада за 3-4 минути на 8V и както е с товар от 5А като включа генератора моментално напрежението се покачва на 13,6V.След 10тина  минути е вече на 16V.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 526
Re: Bedini
« Отговор #816 -: Юни 23, 2016, 10:38:46 pm »
Всичките цифри дет си ги цитирал по-горе (освен тия кога мериш акумулатора когато не е включен) НЕ СА ВЕРНИ! Колко пъти трябва да ти покажа, че със стрелкови уред не можеш да мериш тези сигнали. А "високия клас" мултицет се вижда на видеото ...

Yoro

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #817 -: Юни 23, 2016, 10:39:41 pm »
 juliang, като чета какво пишеш.Въобще не си в час с този генератор, но пишеш.Напрежението от генератора е идеално.Няма трионообрзна форма.
Сигурен съм, че даже де знаеш къде се търсят импулсите.
Не изпадай в такива ситуации.Първо се запознай с това за което пишеш.  ;)

И уреда ми е по добър от този който показваш.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 526
Re: Bedini
« Отговор #818 -: Юни 23, 2016, 10:43:12 pm »
juliang, като чета какво пишеш.Въобще не си в час с този генератор, но пишеш.Напрежението от генератора е идеално.Няма трионообрзна форма.
Сигурен съм, че даже де знаеш къде се търсят импулсите.
Не изпадай в такива ситуации.Първо се запознай с това за което пишеш.  ;)
Ма ти мислиш, че грешката е само при трионообразна форма ли? Или това което излиза от генератора е чиста синусоида? Или е прав ток?
Дадох ти достатъчно литература, но ти дори не си я погледнал. Или не ти отърват нещата дет са написани там? Или смяташ че знаеш повече от специалистите във Fluke за това как се мерят токове и напрежения?

Yoro

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #819 -: Юни 23, 2016, 10:55:56 pm »
Проумей, че това е нещо съвсем различно.
Не си виждал такова и те не са.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Bedini
« Отговор #820 -: Юни 23, 2016, 10:59:33 pm »
Още повече, че не си виждал такова нещо трябва адекватно измерване

Yoro

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #821 -: Юни 23, 2016, 11:04:39 pm »
Не само го виждам а и го направих.
Та може да се може, че съм наясно.
Вие не сте наясно и ми обяснявате.
Странно. Нали?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 526
Re: Bedini
« Отговор #822 -: Юни 23, 2016, 11:10:29 pm »
Проумей, че това е нещо съвсем различно.
Не си виждал такова и те не са.
Ми тогава като никой не е виждал такова нещо, как така го мериш с тия до болка познати уреди?
Ако ти стиска - заявяваш "Това не е електричество, нещо съвсем различно е" и спираш да цитираш волтове, ампери и ватове.
Другия вариант ти го предложих вече - закачи водомери, термометри и петлета-ветропоказатели, и ни съобщавай техните показания.


А, сега се сетих за "бързоварите" пак .... Ти имаш ли идея как се мери количеството енергия от природен газ примерно? Или на дизелово гориво? Смяташ, че нагряването на вода е отживелица и анахронизъм? Ами ... бъркаш се много сериозно. Това е общопризнат начин за измерване на количество енергия. Просто за ползване, завидно точно и е приложимо за измерване на ВСЯКАКВА енергия - електрическа, химична, топлинна, механична... Ползва се и до наши дни.

Yoro

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #823 -: Юни 23, 2016, 11:17:26 pm »
Тук (Отговор #826 -: Днес в 10:32:29) зададох точни въпроси и никой не отговори. :) Защо ли?  ;)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 526
Re: Bedini
« Отговор #824 -: Юни 23, 2016, 11:22:48 pm »
Тук (Отговор #826 -: Днес в 10:32:29) зададох точни въпроси и никой не отговори. :) Защо ли?  ;)

Пак си ми подминал отговора.
А той е "Защото ползваш ампери и волтове". Уредите които ползваш и на входа и на изхода, не могат да измерват напрежения с такава форма. Показанията те лъжат жестоко. Нито амперите, нито волтовете са верни.
Пуснах ти снимки с грешни показания. Обясних ти защо показанията са грешни. Обаче ти подминаваш това което ти казвам.

П.С. Сега вече разбирам какво искаш да кажеш с "Идват да мерят, и после никой не казва нищо". Трябва да се чете "Никой не казва това, което аз искам да чуя"...

Това:

според теб какъв ток е - прав или променлив? Би трябвало да си наясно, за да избереш дали да включиш мултиметъра на AC или на DC, както и да избереш правилните стрелкови уреди. Или си мислиш че двете позиции на уреда са заговор на ильоменантите и всъщност няма значение на кое от двете мериш?