Автор Тема: Космология  (Прочетена 241062 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 927
Re: Космология
« Отговор #135 -: Юни 17, 2018, 09:27:12 pm »
Имате совалка, която е изведена в околоземна орбита (подобно на спътник). Двигателите и са изключени, понеже вече е изведена в орбита! От Земята с телескоп (бинокъл, далекоглед) виждате само едната и страна - "корема и". За една околоземна обиколка (без значение дали е за 1 ден, два или седмица), совалката прави завъртане - 360 градуса, без да се върти около себе си, нормално е!
Някои от вас твърдят, че ако внезапно изчезне земната гравитация, тази совалка, отлитайки в открития космос ще започне да се "премята" от носа към опашката си???
Абсурдно!
Атос, искам да проиграеш мислено един експеримент - слагаш в совалката която се движи по описания от теб начин жироскоп. Той какво ще покаже? Дали няма да измества оста си спрямо оста на совалката? Това дали няма да значи, че совалката все пак се върти?
Совалката променя положението си спрямо някоя от осите - в зависимост как е разположена в пространството.

Интересното ще е да се прехвърли този експеримент на Луната. Ако там се постави махало на Фуко, според теб какво би показало то? Защото аз твърдя че ще се отмества, т.е. Луната все пак се върти... :)
« Последна редакция: Юни 17, 2018, 10:23:29 pm от atos »

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Космология
« Отговор #136 -: Юни 17, 2018, 09:35:25 pm »
Значи - периодът на завъртане на един човек, "съвпада" с един земен ден (егати...как може да има пък точно такова съвпадение?) баси мамата ;D
Да, какво се учудваш, ако си на екватора и тичаш с ~ 1600 км/ч в обратна посока на въртене на Земята, няма да се завъртиш около себе си, ще стоиш като закотвен спрямо Луната, но спрямо Слънцето ще направиш 1 оборот за година (баси съвпадението). Спрямо друга галактика не мога да ти кажа как ще се премяташ :) Оправи си координатните системи.
Относно сондите, първо са снабдени с двигатели и второ - използват това, което ти написах по-горе.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #137 -: Юни 17, 2018, 09:44:58 pm »
   Замислих се, какво се случва, когато завъртиш чук вързан на връв около себе си и след това го пуснеш. Това ми заприлича на спортната дисциплина "Хвърляне на чук",  разрових се в нета за клипчета и намерих няколко, които потвърдиха моите изводи. Примерно като това https://www.vbox7.com/play:be07b243. Изгледайте го и вие си направете ваши изводи върти ли се чука или не в първите 20-30 метра след хвърлянето. Надявам се това да сложи точка на спора.
Чукът го въртят с въже, не с гравитация - действа се периферно на тялото.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #138 -: Юни 17, 2018, 09:46:24 pm »
Защото аз твърдя че ще се отмества, т.е. Луната все пак се въти... :)
Естествено, че се върти (ти тъп ли си?), но не около себе си!

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Космология
« Отговор #139 -: Юни 17, 2018, 09:53:59 pm »
За разлика от нея, ако Земята се откъсне от слънчевата си орбита, тя ще продължи да се върти!
Ако завъртите един чук на въже с около 2 об/сек. той се "върти около себе си" също с 2 об/сек. И ако въжето се скъса, чукът ще отлети по моментната тангента, но няма да се върти около себе си с 2 об/сек. в никакъв случай!
(да не се преекспонира с неправилната му форма и съпротивлението на въздуха върху нея)

Чукът го въртят с въже, не с гравитация - действа се периферно на тялото.

  Хммм... сега вече съм объркан. Или просто котка по гръб не пада? Въпроса е риторичен.

П.П. Без лоши мисли, не се заяждам. Просто наистина съм объркан.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Космология
« Отговор #140 -: Юни 17, 2018, 10:03:17 pm »
Аtos, какво да се прави, интелекта ти недостига за тази задача. Може би няма да повярваш, защото се имаш за голяма работа, но си е така. Теб те обърква това, че има 2 движения, но с еднакъв период. Едното е движение в кръг, а другото е въртене около оста. Ако искаш доказателства, то точно така се анимира Луната, някаква ракета, кола или каквото и да е което трябва да стои с муцуната напред и да обикаля в кръг.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #141 -: Юни 17, 2018, 10:08:06 pm »
Аtos, какво да се прави, интелекта ти недостига за тази задача. Може би няма да повярваш, защото се имаш за голяма работа, но си е така. Теб те обърква това, че има 2 движения, но с еднакъв период. Едното е движение в кръг, а другото е въртене около оста. Ако искаш доказателства, то точно така се анимира Луната, някаква ракета, кола или каквото и да е което трябва да стои с муцуната напред и да обикаля в кръг.
За теб ако е задача...тежко ти - как мислиш, за да пазиш равновесие?
Движението си е едно и също, но ти не го разбираш (втори етаж не ти е дообзаведен)!
Както кажеш - тъй ще е! Само да мирясате...

merlinbg, това от клипа не е чук, а някакъв топуз, който в спорта извратено наричат "чук".
Още - в този пример с чука, не отчетох, че на практика наистина ще има завъртане. Не очаквах толкова да се задълбае в конкретиката на примера, смятах, че ще се схване идеята без да се преекспонира! Не отчиташ и въжето, заедно с дръжката, които въртят топуза в летежа му. Питай някой рибар (както вече ти посочих).
В същност, ако чукът го въртиш чрез гравитация, не чрез въже, след излитането той няма да се завърти!
« Последна редакция: Юни 17, 2018, 10:29:18 pm от atos »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #142 -: Юни 17, 2018, 10:40:51 pm »
Питай Хипарх.

А, мен в този спор на гледни точки не ме забърквайте ;D Аз вече си изказах мнението, че Луната се върти около себе си. Въпрос на гледна точка и не смятам да убеждавам когото и да било в това по тази тема.

Някой може по същия начин да спори и, че звездите се въртят около нас... все тая.

Кой крив, кой прав, "задръстен" или "малоумен" - това е положението, Минке :D

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Космология
« Отговор #143 -: Юни 17, 2018, 10:42:51 pm »
Ще се завърти, няма друго, освен въртеливо движение. По този начин в момента на,, взрива"се  въртят планетите,както и техните сателити.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #144 -: Юни 17, 2018, 10:48:28 pm »
Луната е като "завързана с твърда връзка" към Земята. Земята се върти и по този начин върти и Луната! Независимо от това, самата Земя се върти около себе си. Тя е като...вътрешната гривна на лагер, а за външната гривна е прикрепена с твърда връзка Луната. Сега схванаха ли неразбралите?

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Космология
« Отговор #145 -: Юни 17, 2018, 11:08:58 pm »
Всъщност, ако чукът го въртиш чрез гравитация, не чрез въже, след излитането той няма да се завърти!
Искаш да кажеш, че ще излети по радиус, а не по тангента и просто ще почне да се отдалечава от земята, гледайки към нас
със същата страна? А какво ще стане с инерцията от скоростта по орбита? Ще изчезне?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 2 003
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Космология
« Отговор #146 -: Юни 18, 2018, 04:33:35 am »
Хрумна ми интересна гледна точка, по Лунния въпрос.

Представете си че Земята НЕ се Върти около оста си за 24 часа, а прави едно Завъртане точно за 365.256 дни ( времето за обиколка около Слънцето ). Тоест така Земното Завъртане е вероятно зависимо (само) от породената Слънчево-Земна гравитационна динамика. Сега, сравнено с реалността, където имаме Въртене на Земята около оста си за 24 часа, как бихте дефинирали това илюзорно състояние, като имаме две основни възможности ( има и трета но тя е просто динамична комбинация от посочените две в различни процентни отношения ):

1. Въртене на Земята около оста си, тоест силите (или инерционния момент) които действа/т за завъртането както за 24 часа, така и веднъж на (приблизително) 365 дни, са едни и същи. По друг начин казано ако Слънцето изчезне от системата, Земята пак би се Въртяла по абсолютно същия начин.

2. Завъртане на Земята, веднъж на 365 дни, е само под въздействие на Слънчево-Земната гравитационна динамика (без инерционнен момент). Тоест ако Слънцето изчезне от тази система Земята престава да бъде Завъртана и се носи в пространството без да има такова осово движение.

В първия случай Земното движение предполага инерция и така можем да го дефинираме като Въртене, във втория случай такава инерция липсва и затова имаме Завъртане.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Космология
« Отговор #147 -: Юни 18, 2018, 07:31:49 am »
Драги "пилоти" на совалки, жироскопи, чукове, луни и други антични летателни и летящи обекти, усещането ми, че спорът за въртенето на нещата става безпредметен е поради това, че тук никой не представя чертеж (или динамична схема) на своята теза, с която да покаже визуално твърдението си. Така - множеството изприказвани думи остават да висят във въздуха неразбрани.
Твърде вероятно е, повечето от вас да твърдят едно и също нещо, но изказано с различен словоред. .. и така - вместо да имаме правилен спор - имаме говорилня.
Въртенето на различни по големина (обем и маса) обекти - от електрони до галактики - е един от най-сложните за дефиниране казуси в науката. Не случайно същата тази наука има множество свои отделни дисциплини (квантова физика, кинетика, динамика, дори механика и др). които разглеждат вездесъщото ВЪРТЕНЕ с различни свои теоретични апарати и - Да! - всяка една от тях е права в своите наблюдения и твърдения, но като се съберат всички тези твърдения накуп и става същото като тук - миш-маш!
Не може така!
Никой не зададе координатна система. Никой не спомена цифри за скорости (ъглови, линейни и др.), за маси, за радиуси, за вектори... и най-вече - никой не нарисува и един чертеж... да покаже и да докаже тезата си...
Приказвате си ей така - като в свободни съчинения по български език...

А темата е не само сложна! - тя е направо безпределна за обяснение.

Дотук основно допускани грешки са смесването на законите на предметната кинетика (механиката на Нютон) с космическата физика, които (въпреки абстрактността си) се опитват да разглеждат едни и същи явления с различни теоретични апарати, и така - доникъде!
Проблемът е в липсата на Единна Теория на Всичко, която да обединява постулатите за Трите Свята - Микро, Мезо и Макро...

Така че, събирайте умствени сили да уеднаквявате позициите си в посока на Великото Единение на Физическите Закони.

paparosko

  • Гост
Re: Космология
« Отговор #148 -: Юни 18, 2018, 07:47:32 am »
Според мен atos е прав.
За пример да вземем въртенето на планетите спрямо Слънцето, което е аналогично на въртенето на Луната спрямо Земята.
Всички планети са разположени приблизително в една равнина с център Слънцето.
Повечето планети се въртят като Земята - "от запад на изток", само Венера и Уран се въртят в обратна посока - "от изток на запад".
Ако сега по някакъв начин приложим външна сила и се опитаме да променим посоката на въртене на някоя от планетите, като това става постепенно, то първоначално въртенето ще започне да се забавя докато "СПРЕ" и после ще се завърти в обратна посока.
Или за да се промени посоката на въртене има момент, в който тялото преминава през относителен "покой".
В случая Луната се намира в това състояние на относителен "покой".

 :)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 541
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Космология
« Отговор #149 -: Юни 18, 2018, 09:21:07 am »
Във вселената, такова понятие като покой, не съществува. Даже и относителен покой.
То е човешко понятие и завършва със ЗАУПОКОЙНА!!! Не съм чувал някой да казва относителна заупокойна.
ХИ-ХИ. :-X :-X :-X :-X
« Последна редакция: Юни 19, 2018, 11:50:02 am от atos »