Автор Тема: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962  (Прочетена 322354 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #330 -: Юли 20, 2015, 01:50:42 am »
Моя грешка - не разбрах откъде гледаш в тоя изглед.
Но дори и тук има противоречие - ако поставиш точка там, където е центъра на тежестта на топуза в двете положения - когато е вертикален и когато е наклонен - ще разбереш че дори и от тоя поглед като наклониш оста центъра на тежестта ще се спусне. Още по-ясно ще стане, ако си представиш същия изглед, обаче оста да е наклонена на ... 70 градуса. Или на 90 градуса ... :)

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #331 -: Юли 20, 2015, 07:16:09 am »
Поспрете за малко, ще направя  по-подробно клипче за да видите кое, как , накъде и защо.
Тази нощ ми хрумна идеята, че отгоре не трябва да се върти с ремъци, а през червячен редуктор. Така карданът ще си обикаля по релсата с постоянна скорост и няма да го има това забавяне и избързване.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #332 -: Юли 20, 2015, 03:01:27 pm »
Ако няма забавяне и избързване, това ще е обикновен маховик!
И колкото и да се напъваме, няма да извадим повече на изхода...

Неактивен Phantom

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 48
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #333 -: Юли 20, 2015, 04:34:41 pm »
От доста дълго време гледам тук и се чудя на всички писания. Идеята според мен е следната. Имате подвижна тежест, която се развърта от малък електромотор, и чрез изместеният център вие получавате не повече обороти, а по-голяма сила (Nm). С по-простички думи казано : Имате малък 12 волтов мотор монтиран отгоре, с който развъртате установката. Отдолу имате голям генератор, който вие вече можете да развъртите със спечелените НЮТОНМЕТРИ.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #334 -: Юли 20, 2015, 04:41:25 pm »
Ами...Phantom, не е точно това идеята, въпреки, че има "сечение":)

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #335 -: Юли 20, 2015, 05:27:46 pm »
atos, магията не идва от забързване и забавяне, а от повдигане на топуза спрямо неговата ДМТ. Колкото повече се вдига, толкова повече иска да слезе. Защо? Защото се отдалечава от кардана - по-дълго рамо. Максимумът е на 90 градуса спрямо ДМТ. Над 90 ще започне приближаване към оста на кардана, т.е. по-малко рамо, което не трябва да се допуска. Топузът започва да се вдига когато се стопира барабана.
Phantom, браво!

Laic

  • Гост
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #336 -: Юли 20, 2015, 05:50:41 pm »
.. Идеята според мен е следната.

+1 Според мен също, точно това е идеята:   
Първо влагайки енергия се изважда системата от равновесие. В следствие действието на гравитацията, системата се стреми да застане в равновесие, но в момент преди да е застанала в равновесно положение, с внасяне на малко енергия системата отново се привежда в неравновесие и цикълът се повтаря.

Мисля, че всички показани на клиповете системи имат два основни елемента (макар и при различните постановки да са изпълнени по различен начин). Първият елемент (условно №1) е този който "клати" системата и постоянно я изважда от равновесие - чрез него в системата се внася малко, но постоянно, енергия. Вторият елемент е този отдолу с тежестта. Той постоянно се стреми да застане в равновесие, но поради действието на елемент № 1 това не се случва и на практика елемент № 2 постоянно "догонва" елемент № 1.

 

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #337 -: Юли 20, 2015, 06:47:36 pm »
Laic, двойно браво! Невъзможно е да се каже по-ясно, точно, кратко и вярно.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #338 -: Юли 20, 2015, 07:59:20 pm »
atos, магията не идва от забързване и забавяне,
Не, обратното е- забързването и забавянето идват от "магията".
Когато го завършиш, ще разбереш.

Неактивен pathfinder

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #339 -: Юли 20, 2015, 11:28:48 pm »
Колеги, това съм го описал в « Отговор #211 -: Февруари 08, 2015, 08:31:34 pm ». Когато въртеливото движение на горния край на лоста е с по-малка скорост от скоростта на падане на тежестта, то ще имаме "лашкане" на системата. Увеличавайки плавно оборотите, то трябва да дойде момент на синхронизиране придвижването на горния край на лоста със скоростта на падане на тежестта така, че тежестта "елемент № 2" винаги да гони "елемент №1" както  се изразява Laic. Ако този синхрон се наруши и увеличим макар и с малко скоростта на придвижване на "елемент №1" , то тежестта "елемент №2" ще престане да се върти и ще започне да извършва вертикални движения придружени с хоризонтални движения като махало "системата пак ще се лашка" и колкото повече увеличаваме скоростта на въртене на "елемент №1", толкова хоризонталните движения ще намаляват и ще останат само вертикалните. Ако разгледаме движението на системата като отделни етапи, то според мен те са в следната последователност:
Етап 1 - придвижване на "елемент №1" - системата е изведена от равновесие и едновременно с това движение елемент №2" се издига нагоре.
Етап 2 - "елемент №2" се стреми да заеме новото равновесно положение падайки надолу и измествайки се по посока на движение на "елемент №1".
Етап 3 - малко преди "елемент №2"  да достигне долна равновесна точка, "елемент №1" започва изпълнението на "Етап 1".
По време на "Етап 1" имаме внасяне на енергия и може би минимално забавяне оборотите на задвижващия ел. двигател. През "Етап 2" системата работи под въздействие на гравитационните сили на "елемент №2". Задвижващия ел. двигател е разтоварен и достига работните си обороти. Системата е подготвена за изпълнение на "Етап 3". От тук е и моето заключение, че в оригинала не напразно ползват ремъчна предавка / в случая канап/ което би позволило евентуално приплъзване. За сега не разглеждам горната част с по-малката тежест, а е възможно "магията", както се изразява atos да се крие там но за момента разискваме установката на макс1962.
 

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #340 -: Юли 20, 2015, 11:40:14 pm »
Съзнателно ще игнорирам абсурдните ти примери за тавани,тонове,чукове които нямат нищо общо с темата.
Да не говорим че спрямо  моя пост 314 където съвсем ясно и нагледно обясних целия алгоритъм няма нито едно изречение или коментар.

Защо постоянно ме провокираш? Трябва ли това, което пиша да отговаря на очакванията ти?
Какъв коментар искаш? С толкова неизвестни, аз ли трябваше да оразмерявам конструкцията?
Защо не даде някакви примерни стойности да видим какво смяташ ти?

Цитат
Траекторията на оста на въртене е обърнат с върха надолу (където е опората) конус

След като, е обърнат конус, ти създаваш въртящ момент горе в най-голямата окръжност .
Тежестта по-долу, в стремежа си да остане в най-ниската си точка, започва да следва това движение,
в друга окръжност, която е в една равнина. Т.е. нито се вдига, нито пада, но няма и ПОЛЕЗНА работа.
В момента, в който я натовариш, тя започва да изостава от движението на оста и същата тази ос,
започва да работи вече като лост, с който повдигаш тежестта и съответно увеличаваш нейния
въртящ момент. Всъщност през цялото време се опитваш да я повдигнеш!
Колкото по-голям въртящ момент искаш от нея, толкова повече трябва да я повдигаш - съотвтно ПО-ГОЛЯМ
въртящ момент горе.
Като искаш още по-голям - ще слагаш по-голяма тежест или по-дълго рамо и съотвтно опорната
реакция "r" (дето си я нарисувал в пост 314) ще е по-голяма - още ПО-ГОЛЯМ върт. момент горе.
Сега разбра ли за какво са му на Скинър тези 1,5м. лостове горе? И те не се движат от вятъра!

Обаче, ти продължаваш да бълнуваш!
Цитат
През цялото време ако трябва да задвижвам дори с ръка подобен механизъм аз няма да вдигам каквото
и да е,а ще имам съпътстваща сила в горната част на оста породена от гравитацията и ще усещам
съпътстващ натиск върху ръката си.

Ето, нали искаш да давам коментар на постовете ти? (317)

Цитат
Нека разгледаме момент във времето в който въртящите се тежести са в долна крайна мъртва точка....
Първо искам да уточня че всичко това се случва едновременно по време на работа на устройството
и няма долна мъртва точка...Първо в долна мъртва точка тежестите имат инерция...

Последно, има или няма ДМТ?

Цитат
Всъщност нещата са много по-сложни...Те това е ...просто е  :)
А щом е просто,значи е и гениално.

Цитат
Имаме ел.двигател който задвижва чрез ремък друга по-голяма ремъчна шайба.За последната е
закрепена мотовилка която задвижва рамо...
Този двигател според мен (предположение) по скоро не задвижва нещо кой знае какво ,а само
задава пределна честота и посока на въртене

В крайна сметка, разбра ли за какво е двигателя?

Цитат
А въртящите моменти ги остави засега на мира ...

Явно, аз не съм разбрал какво търсим?

Цитат
Като вариант вместо кардан може да се сложи радиално-аксиален самонагаждащ се ролков лагер тежка
серия с 2 реда ролки.Там вече ще е друго всичко,ама тия лагери са скъпарска работа...

Как ти хрумна, че едното може да замести другото ... че и оценка даде?

Трябваше ли публично да казвам, какво мисля за твоите постове? - НЕ

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #341 -: Юли 21, 2015, 12:09:35 am »
Хахаха, има страсти - има дискусия...харесва ми:)

Оформят се два типа привърженици на подобна разработка (тези, които вярват в нея):

1 тип - тези, които вярват, че равномерното въртене в управлението ще осигури нужното "излъгване" на тежестта - Макс е от тях.
2 тип - тези, които са убедени, че трябва да има ДМТ, защото на тежестта трябва да се даде "поле" на изява, време, за което "падайки" да завърти вала, а не ти да въртиш нея!

Е, аз съм от вторите...щото равномерното движение без изоставане или промяна на наклона (конструктивни решения), ще ви даде малко по-сложен маховик, нищо повече!

При "клатенето" (независимо дали е чрез въртене или възвратно-постъпателно), трябва да има моменти, в които лостът горе да се доближава и отдалечава от ВЕРТИКАЛАТА!
 
Решенията са няколко:
1. При въртене трябва да е ЕЛИПСА!
2. При възвратно-постъпателно преминава през ВЕРТИКАЛАТА, но имаме по-силно изразена МТ, като влияние.
3. При друга конфигурация - предложих ви я в пост  #81

При ВСИЧКИ СЛУЧАИ обаче, не трябва да е твърда връзката, защото обезсмисля ВСИЧКО!!!
Валът в горната си част трябва да ЛАГЕРУВА!
« Последна редакция: Юли 21, 2015, 12:27:33 am от atos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #342 -: Юли 21, 2015, 02:05:01 am »
Идеята за елипсата я имах още по-в началото, но може би има различни варианти това да се осъществи.
По-скоро подкрепям варианта на Атос, но нарушаването на равновесието може да става по различни начини и даже да не е само един.
« Последна редакция: Юли 21, 2015, 03:02:26 am от atos »

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #343 -: Юли 21, 2015, 07:07:29 am »
Пояснявам:под ДМТ се разбира положението на топуза в покой, съосието му с кардана по вертикала и най-близкото му положение до земята. В случая ГМТ няма или не трябва да има. По-точно е да се каже ОГТ ( оптимална горна точка) и както вече казах това е на 90 градуса спрямо ДМТ. Тогава разстоянието между оста на кардана и топузът е най-голямо ( рамото ).
Да, atos, това е идеята ми, виждайки какво става. Горе трябва да се върти равномерно и моторът да "командва парада", а не обратно и ремъците да преплъзват 2 пъти в секунда. И с увеличаване на стопирането на барабана топузът трябва бавно " да се изкачва", да увеличава рамото си, докато намери новата дължина, съответствуваща на новия товар. Това е което търся.
ПС Всичко, което пиша се отнася единствено за конструкцията, която правя.

Laic

  • Гост
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #344 -: Юли 21, 2015, 01:20:09 pm »
ХА - ХА - ХА, а на мен това ми хареса, ама мнооого!
Атос, в КРЪГА НА ШЕГАТА, защо използваш адвокатски прийоми??
...
1 тип - тези, които вярват, че .....
2 тип - тези, които са убедени, че ....
Брей, едните "вярвали", а другите били "убедени"???

В това още не съм много сигурен
Ако няма забавяне и избързване, това ще е обикновен маховик!
И колкото и да се напъваме, няма да извадим повече на изхода...

докато това -
При "клатенето" (независимо дали е чрез въртене или възвратно-постъпателно), трябва да има моменти, в които лостът горе да се доближава и отдалечава от ВЕРТИКАЛАТА!
 
ми се струва вярно, но скоро ще разбера ...

Това което установявам с определена сигурност обаче, без на този етап да мога да дам конкретни данни е, че има определени съотношения / зависимости, между размера (теглото) на задвижваната тежест на елемент № 2, траекторията на движение на точката, в която са свързани ПОДВИЖНО елемент № 2 и елемент № 1, размера (теглото) на малката тежест - част от елемент № 1, както и центъра на "клатене" на елемент № 1.

« Последна редакция: Юли 21, 2015, 02:43:01 pm от Laic »